Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stalin rozpútal plagátovú vojnu - chelemendik.sk

 

Stalin rozpútal plagátovú vojnu

2020-02-15  (06:17)

 - Stalin rozpútal plagátovú vojnu
Ivan Drábek

Rusko znova potvrdzuje, že je krajinou s nepredvídateľnou minulosťou. Dva mesiace pred veľkolepými oslavami Dňa víťazstva si Moskovčania stále nemôžu byť istí, či na nich 9. mája nebude zazerať fúzatý komunistický diktátor.

Oslavám 65. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom, na ktoré sa Rusko chystá ako na udalosť roka, hrozí škandál. Rozhodnutie moskovskej radnice prvý raz od rozpadu Sovietskeho zväzu vyzdobiť mesto portrétmi Josifa Stalina narazilo na nečakane tvrdý odpor. Ľudia sa už púšťajú do stávok, či primátor Jurij Lužkov ustúpi, alebo v uliciach vypukne plagátová vojna.

Lužkov svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa chce zavďačiť posledným žijúcim vojnovým veteránom. Pútače s portrétmi Stalina a dobovými plagátmi, ktoré ho zobrazujú, chce rozmiestniť na miestach tradičných zrazov účastníkov vojny. "Ja sám nie som uctievateľ Stalina, ale som stúpenec objektívnych dejín. A objektívnosť si žiada, aby tí, ktorí riadili štát, neboli vyškrtávaní, vylučovaní, ale aby sa ocenila ich úloha vo Veľkej vlasteneckej vojne," citoval Lužkova denník Izvestia.

Moskovský primátor zrejme ani sám netušil, do akého osieho hniezda pichol. S tým, že sa do neho pustia ochrancovia ľudských práv, ktorí s ním majú z minulosti nevyrovnané účty, rátať musel, útoky zo strany prokremeľských politikov ho však zaskočili. Spolok Memorial, venujúci sa odhaľovaniu zločinov stalinizmu, Lužkovovi priamo pohrozil plagátovou vojnou. "Nebudeme strhávať jeho plagáty," povedal šéf Memorialu Arsenij Roginskij pre BBC. "Vylepíme však svoje. Ak už sa majú v uliciach objaviť pútače, tak so všetkou pravdou o Stalinovi. Hovoriť musia aj o zbytočných stratách miliónov životov, ktoré má na svedomí," dodal.

Povedali o Stalinovi

Memorial sa už vlani dostal do konfliktov s Lužkovom. Vyčítal mu, že vynovenú stanicu metra dal vyzdobiť veršom zo starého znenia hymny so slovami "Nás vychoval Stalin", a že pod zámienkou sťažností veteránov prikázal premenovať bufet stojaci oproti hotelu Sovietskaja, ktorý jeho majiteľ z recesie nazval Antisovietskaja.

Riziko, že najväčší ruský sviatok, ktorý krajina vždy oslavovala jednotne, sa zmení na súboj odporcov a stúpencov Stalina, už znepokojilo aj štátne vedenie. "Jurij Michajlovič Lužkov by mal prehodnotiť svoje rozhodnutie," odkázal primátorovi predseda dolnej komory parlamentu Boris Gryzlov, výkonný šéf strany Jednotné Rusko, na čele ktorej stojí premiér Vladimir Putin. "Lužkov je správca mesta a nie historik. Navyše tu nejde o historické, ale o politické hodnotenie postavy Stalina, a to nemôže byť kladné. Čo sa týka morálneho hodnotenia, tam už absolútne niet o čom diskutovať: Stalin zavinil smrť miliónov ľudí," vyhlásil Gryzlov podľa agentúry Interfax.

Keďže Lužkov je tiež člen vedenia Jednotného Ruska a dlhoročný politický ťažkotonážnik, moskovské médiá predpokladajú, že spor bude musieť rozhodnúť vládnuci tandem. Kým šéf Kremľa Dmitrij Medvedev už vlani jasne vyhlásil, že "zločiny Stalina nemôžu znížiť zásluhy ľudu, ktorý zvíťazil vo vojne", premiér Putin bol doteraz k bývalému diktátorovi zhovievavejší a popri chybách vždy vyzdvihoval jeho zásluhy "efektívneho manažéra".

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |