Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stalin až do posledného momentu nechcel veriť tomu, že Hitler napadol Sovietsky zväz - chelemendik.sk

 

Stalin až do posledného momentu nechcel veriť tomu, že Hitler napadol Sovietsky zväz

2022-01-20  (00:42)

 - Stalin až do posledného momentu nechcel veriť tomu, že Hitler napadol Sovietsky zväz

12.10.2010

Na tejto vzájomnej súvislosti koniec koncov neskôr stroskotávali všetky sovietske pokusy ospravedlniť sa. Stalin  sa samozrejme mohol odvolať na viaceré opodstatnené motívy uzatvorenia Paktu o neútoční. Poskytoval mu „oddychový čas“. 

Odsúval prvý plán systému obrany krajiny  západným smerom do vzdialenosti, ktorá možno mala rozhodujúci význam a najmä poskytoval istotu, že západné veľmoci, ktoré mali sklon k váhavosti, sa budú nachádzať v konflikte s Nemeckom, keď sa Hitler vráti k svojmu posvätnému cieľu a napadne Sovietsky zväz. Apologéti Stalina tvrdia, že Stalin 23. augusta 1939 urobil presne to isté, čo Chamberlain V Mníchove.

Tak ako Stalin vydal Poľsko, aby získal čas, tak svojho času Chamberlain obetoval Československo. Ale ani jeden z týchto argumentov nemôže donútiť, aby sa zabudlo na Tajný doplňujúci protokol, ktorý menil pakt o neútočení na pakt o útočení. Chamberlain  si predsa nikdy  nedelil s Hitlerom sféry záujmov, napriek Hitlerovým opakovaným ponukám. Naopak,  rozbil jeho veľký sen – bez prekážok napadnúť Sovietsky zväz.


Nech by v sovietskych prácach boli použité akékoľvek taktické a reálnou politikou podmienené prvky ospravedlnenia, ktoré by koniec koncov zniesli strohú analýzu, je jasné, že doplňujúci protokol bol „nedôstojný“ ideologického hnutia, ktoré tvrdilo, že „dokáže najhlbšie chápať historický proces“  a nikdy nechápalo svetovú revolúciu ako holé rozšírenie oblasti panstva, ale hodnotilo ho len z hľadiska morálky celého ľudstva.


Je pozoruhodné, že večer v Moskve prebehol priam v priateľskej atmosfére. Ribbentrop neskôr oznámil, že Stalin a Molotov boli „veľmi milí“, že sa medzi nimi cítil ako medzi starými straníckymi kolegami.  Keď však reč tej noci zašla na Antikominternovský pakt, ktorého autorom bol on sám, Ribbentrop pocítil isté rozpaky.  Ale vľúdne správanie Stalina ho nakoniec priviedlo k tomu, že sám začal žartovať na margo paktu. Podľa jedného z účastníkov stretnutia Ribbentrop vraj vyhlásil, že „dohoda nemieri proti Sovietskemu zväzu, ale proti západným demokraciám...

Ako sa uvádza v správe, „pán Stalin poznamenal, že Antikominternovský pakt nastrašil najmä londýnske City a drobných anglických obchodníkov“. Ríšsky minister zahraničných vecí s tým súhlasil a dodal, že pán Stalin je iste menej vyľakaný Antikominternovským paktom než City a drobní anglickí obchodníci... Ďalej sa uvádza:
„Počas rozhovoru Stalin nečakane vystúpil s prípitkom na führera: „Viem ako veľmi nemecký národ má rád svojho vodcu, preto by som chcel pripiť na jeho zdravie.“


Molotov vypil na zdravie ríšskeho ministra zahraničných vecí a veľvyslanca grófa von der Schulenberga. Potom Molotov zodvihol pohár na Stalina s poznámkou, že práve Stalin svojím prejavom v marci, ktorý bol v Nemecku správne pochopený, položil základ obratu vo vzťahoch.  Pán Molotov a Stalin opakovane pripíjali na pakt o neútoční, novú éru v nemecko-ruských vzťahoch a na nemecký národ.
Pri rozlúčke Stalin ríšskemu ministrovi zahraničia doslova povedal: „Sovietsky zväz berie tento pakt veľmi vážne a môže dať čestné slovo, že svojho partnera neoklame“.


Zdalo by sa, že na pozadí prípitkov a štrngania pohárov sa rozplynul kamuflačný závoj dlhoročného nepriateľstva a len teraz, v  osudnej atmosfére tejto reči, sa odhalila blízkosť dvoch režimov pre nich samotných a pre ostatný svet. A naozaj, 23. august 1939 vždy slúžil ako východiskový bod dôkazu, totožnosti   podstaty oboch režimov, ktoré boli vo veľkej miere totožné vo výbere prostriedkov a ako sa teraz ukázalo, aj vodcov týchto režimov. Stalinov prípitok na počesť Hitlera nebol iba prázdnou frázou, ako sa často tvrdí.  Slová adresované Ribbentropovi na rozlúčku, precízne formuloval.

Napriek všetkým faktom a opodstatneným upozorneniam, takmer celé dva roky a neskôr do júna 1941, až do posledného momentu nechcel veriť tomu, že Hitler napadol Sovietsky zväz. Neuveriteľná ľahkovážnosť nedôverčivého zákerného sovietskeho vládcu bola v neposlednom rade  podmienená obdivom, s ktorým sa správal k človeku, ktorý sa dokázal prebiť zdola medzi postavy historického významu.  V Hitlerovi si vážil jediného seberovného dejateľa toho času, a ako je známe, Hitler na to odpovedal rovnako. 

Celé „nepriateľstvo na smrť“ nikdy nemohlo zoslabiť vzájomný pocit  uznania  vzájomnej veľkosti, ktorý prestupoval ideologické bariéry. Cítili sa vzájomne spriaznení tým rangom, ktoré im prisúdili dejiny. Rumunský minister zahraničných vecí Grigore Grafencu citoval v svojich memoároch úvahy Albera Sorela o prvom rozdelení Poľska: „Všetko, čo oddeľovalo Rusko od iných veľmocí, ho zbližovalo s Pruskom. Rovnako ako Rusko, aj Prusko bolo povýšencom na veľkej svetovej scéne.

Muselo si raziť cestu do budúcnosti silou a Katarína videla, že Prusko je odhodlané to dosiahnuť veľkými prostriedkami, s využitím veľkých možností a veľkého nasadenia“. Tieto slová presne vystihujú tak situáciu, ako aj psychológiu oboch nástupcov – ich nepokojnú vôľu k zmenám,  gigantické snívanie a ich štýl, ktorý zásadným spôsobom zmenil svetovú scénu, ktorý ich zviedol dokopy v jednom z najdramatickejších zlomových momentov dejín. „Nepatrí k tým (Stalin), ktorý pustí z rúk svoju historickú šancu“, hovoril občas Hitler, vyjadrujúc tým názor svojho vis a vis  o ňom samotnom.


Všetky diely seriálu nájdete TU: 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Mikojan   |   2010-10-12  (23:08)
55%  
mínus plus
  Tento odstavec tam je riadna blbosť:
"Nech by v sovietskych prácach boli použité akékoľvek taktické a reálnou politikou podmienené prvky ospravedlnenia, ktoré by koniec koncov zniesli strohú analýzu, je jasné, že doplňujúci protokol bol „nedôstojný“ ideologického hnutia, ktoré tvrdilo, že „dokáže najhlbšie chápať historický proces“ a nikdy nechápalo svetovú revolúciu ako holé rozšírenie oblasti panstva, ale hodnotilo ho len z hľadiska morálky celého ľudstva."

ZSSR si tým iba zobralo naspäť,to čo mu zobral západ po 1.SV.Dnes je to územie súčasťou Bieloruska.

Stalin veril Hitlerovi z toho dôvodu,že ako hlavného nepriateľa prezentoval Anglicko s ich Židmi zo City.Pojem židobolševizmus začal Hitler vo veľkom používať až po napadnutí ZSSR.Keby nebol ZSSR spackal vojnu proti Fínsku,Hitler by určite na ZSSR neútočil a pokračoval vo vojne s Anglickom.


Vestenickyemilmiroslav   |   2010-10-29  (22:55)
50%  
mínus plus
  So spätnou platnosťou je možné hodnotiť vždy a všetko podľa zámeru a dostupných informácií hodnotiaceho.Aby sme mali akú takú nádej byť objektívni, musíme si uvedomiť stav poznania vo vedomí hodnoteného politika a podmienky v ktorých sa rozhodoval.Obísť starostlivo nastrojenú politickú pascu nikdy nie je jednoduché a vonkoncom nie také jednoznačné ako to po rokoch vyzerá.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |