Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Srbsko menia na tábor pre utečencov - chelemendik.sk

 

Srbsko menia na tábor pre utečencov

2020-06-02  (02:09)

 - Srbsko menia na tábor pre utečencov

21.9.2015

Ďalším medzníkom vo vývoji  migračnej krízy v Európe bolo to, že Maďarsko 15. septembra prijalo nové tvrdé zákony, ktoré zadržiavajú prílev utečencov do tejto krajiny a vyostrenie situácie na srbsko-maďarských hraniciach.

Východiskovým  bodom migračnej krízy bol rok  2014. Vtedy do Európy iba cez Stredozemné more prišlo takmer tri razy viac utečencov/migrantov (cca 219-tisíc ľudí) než v dôsledku arabskej jari v roku 2011. V roku 2014 bolo v 28 štátoch EÚ zaregistrovaných  570 800 žiadostí o azyl, čo je o 44% viac než v roku 2013. V období od januára do júla 2015 podľa údajov agentúry Frontex prekročilo hranice EÚ 340-tisíc utečencov/migrantov. Je to o 123-tisíc ľudí viac než za to isté obdobie v roku 2014. Z nich väčšina (viac než 300-tisíc ľudí)  sa do Európy dostala nelegálne cez Stredozemné more.

Medzi  touto masou ľudí je najviac tých, ktorí sa vyhlasujú za utečencov zo Sýrie. Hlavným tranzitným miestom na ceste do Európy sa stalo Maďarsko. Za posledné tri mesiace tu o azyl požiadalo 171-tisíc ľudí. V priebehu niekoľkých mesiacov maďarská  vláda vyzývala Eurokomisiu, aby mu v tejto dramatickej situácii pomohla.

Mnohí si všímajú vojensky disciplinovaný prístup migrantov k stanoveniu konečného cieľa svojej trasy – Nemecka. Za posledný týždeň cez Rakúsko prešlo približne 30-tisíc utečencov a takmer všetci pokračovali ďalej do Nemecka, hoci podmienky pre utečencov nie sú v Rakúsku o nič horšie než v Nemecku.

Prečo predsa len Nemecko? Nie náhodou preto, že v júni tohto roku sa realizoval podpis dohody medzi Gazpromom a niekoľkými európskymi spoločnosťami o vybudovaní plynovodu Nord Stream-2, ktorý smeruje od pobrežia Ruska cez Baltské more priamo do Nemecka? Veď nový projekt prinesie Nemecku doplňujúco 55 miliárd kubických metrov ruského plynu ročne a fixnou ideou Washingtonu je rozdeliť Európu a ruský plyn. 

Do Nemecka sa pohla mohutná ľudská vlna. V súčasnosti sa tam rozmiestnilo približne 20-tisíc nových prišelcov. Iba v čase 4.- 15. septembra na nemecké územie prišlo približne 150-tisíc migrantov. Za jeden deň, 12. septembra, Mníchov prijal 12-tisíc utečencov. A to je iba prológ k veľkej  kríze, ktorá sa valí na Nemecko a na celú Európu. Na pokoji nepridávajú ani informácie o tom, že na ceste z Bulharska do Nemecka boli zabavené balíky s 10-tisíc falošnými pasmi, vyrobenými v Turecku...

V tejto situácii, nedočkajúc sa pomoci od Bruselu, maďarská vláda operatívne vybudovala na hraniciach so srbskom plot dlhý vyše 170 kilometrov. Prijaté boli aj iné mimoriadne opatrenia. Konkrétne, boli vytvorené spoločné rakúsko-maďarsko-nemecké hliadky na kontroly vlakov v smere Budapešť-Viedeň-Mníchov. Podľa nového zákona, ktorý nadobudol platnosť 15. septembra, počíta sa aj s účasťou armády na kontrole hraníc. Do Srbska budú deportovaní všetci, ktorí nemajú schengenské vízum.

Od 16. septembra bol vyhlásený mimoriadny stav v dvoch oblastiach na juhu Maďarska, vojenské vrtuľníky a polícia kontrolujú každý meter oplotenia, polícia je vybavená automatickými zbraňami; blokovaný je hraničný  prechod cez Horgos, v dôsledku čoho sa 3-tisíc ľudí ocitlo na „území nikoho“. Šestnásteho septembra, keď migranti organizovane zaútočili na plot, maďarská polícia použila slzotvorný plyn a vodomety a na miesta zhromaždenia utečencov sa priblížili Hummery s guľometmi.

Viktor Orbán v rozhovore so srbským premiérom Vučičom presne označil postoj maďarskej vlády: „Krajiny regiónu musia byť pripravené na to, že utečenci si budú hľadať nové cesty, aby obišli Maďarsko... Požiadavky o azyl v Maďarsku od ľudí, ktorí si ho nežiadali v Srbsku, budú zamietnuté... Nijaké tábory sa v Maďarsku stavať nebudú“. Navyše Maďarsko a iný srbský sused, Bulharsko, chcú posilniť zátarasy, zakúpiac v Izraeli ohradzujúce zariadenia, vysoké 5-6 metrov, vybavené kamerami a senzormi pohybu.

Srbsko sa musí  pripraviť na najhoršie. Vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio  Guterres v hrubých črtách opísal scenár pre Srbsko: „V Srbsku treba zorganizovať sekciu pre utečencov, ktorí majú právo na azyl a pre tých, ktorí ho nemôžu získať. Tí, ktorí dostanú azyl, budú prepravení do európskych prijímajúcich štátov a tí, ktorí odmietli – budú násilne vrátení do krajiny ich pôvodu... Srbsko je krajina, na ktorú sa budeme sústreďovať, nevyhnutne... Ak nevyužijeme Srbsko ako platformu premiestnenia utečencov do iných krajín, budeme mať veľké problémy“.

Všetko toto znamená jednu vec: Srbsko je určené ako testovacie miesto, akéhosi zhromažďovacieho tábora pre utečencov. Uvedomujúc si stupeň ohrozenia  a neužitočnosť výziev k Západu, srbský štátny tajomník Ministerstva práce  Nenad Ivaniševič zareagoval neobyčajne ostro: „Srbsko neprijme utečencov vracajúcich sa z Maďarska, treba ich  vrátiť  do Grécka“. Turecko, Grécko, ani Macedónsko však nevydajú utečencom doklady, na základe ktorých by sa mohli vrátiť na ich územie. Predpokladá sa, že takéto doklady sa budú musieť vydávať opäť v Srbsku.

Srbom hrozí, že na ich území vzniknú veľké enklávy cudzieho obyvateľstva v zmysle národnom,  náboženskom a rasovom. Západ odsudzuje Srbsko na úlohu „sivej zóny“, ktorá má absorbovať výraznú časť prílevu utečencov. A pokým sa srbská vláda riadi pokynmi Washingtonu a Bruselu, je  to nevyhnutné.

V migračnej kríze, ktorá zachvátila Európu, existuje viac otázok než odpovedí. Po prvé, státisíce ľudí dostalo možnosť dostať sa bez prekážok do Európy z rôznych oblastí Blízkeho východu a Severnej Afriky, bez ohľadu na s tým spojené finančné výdavky. Po druhé, pre prechod utečencov do konečnej stanice, zvanej Nemecko, výrazne svieti zelená. Od roku 2011 sa zmenila trasa pohybu utečencov. Ak v minulosti hlavný prílev smeroval cez Gibraltár, teraz je pohyb po línii Turecko – Grécko – Macedónsko – Srbsko – Maďarsko – Rakúsko – Nemecko.

V tejto situácii EÚ demonštruje neschopnosť konať samostatne. Srbsko sa ocitlo zatiaľ v najťažšej situácii. Ani návšteva srbského ministra obrany v štábe NATO v Neapole, ani celkom čerstvá trojdňová návšteva srbského prezidenta Vučiča v USA, tu nijako nepomôžu. Migračná kríza v Európe nadobudla dlhodobý charakter. Pokým USA nedosiahnu svoje určité ciele v tejto kríze, súvisiace s Nemeckom, situácia sa neutrasie. Budú Srbi súhlasiť s tým, aby sily globálneho vládnutia zmenili ich krajinu  experimentálne  miesto „veľkého sťahovania národov“?


Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2015/09/18/serbiju-prevraschajut-v-lager-dlja-bezhencev-35473.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |