Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Správa o predaji emisií - chelemendik.sk

 

Správa o predaji emisií

2020-07-08  (04:43)

 - Správa o predaji emisií

Správa o predaji emisií je už v parlamente

BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR doručilo dnes do parlamentu správu o predaji emisií. Poslanci by sa ňou mali zaoberať na nadchádzajúcej riadnej decembrovej 44. schôdzi Národnej rady (NR) SR. TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško.

Kauzu predaja emisií sa prostredníctvom emisnej správy usiluje opozícia dostať do parlamentu už dlhšie. Na júnovej schôdzi NR SR sa jej podarilo presadiť uznesenie navrhnuté poslancom Pavlom Frešom (SDKÚ-DS) a tak parlament zaviazal vtedajšieho ministra Viliama Turského predložiť do pléna emisnú správu.

Tá mala informovať o realizovaných a plánovaných predajoch emisií, spôsobe výberu kupca a procese uzatvárania zmluvy a Turský ju mal doručiť do 30 dní, čo aj vykonal.

Čaplovič nestihol

Podľa opozície však aj napriek tomu uloženú úlohu nesplnil, keďže ako v tom čase tvrdil Frešo, v správe neboli všetky údaje. Hovorkyňa MŽP SR Jana Kaplanová na margo tohto vyjadrenia pre TASR vtedy uviedla, že rezort predložil parlamentu 17. júla kompletnú správu so všetkými informáciami, ktoré mohol zverejniť v zmysle platnej legislatívy. "Informácie v nej považujeme za vyčerpávajúce," dodala Kaplanová.

Správa sa teda mala dostať na septembrové rokovanie pléna, no poslanci sa napokon zhodli na tom, že obsahuje neprehľadné a nejasné informácie, a preto 8. septembra zaviazali envirorezort, aby pôvodnú správu prepracoval a predložil do parlamentu znovu.

Dopracované znenie mal už doručiť vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý to však v zákonom stanovenej lehote 30 dní nestihol, za čo si opätovne vyslúžil kritiku od opozičného poslanca Freša.

Prebiehajúce kontroly

Na tú prostredníctvom svojho hovorcu Michala Kaliňáka reagoval tvrdením, že štátny tajomník MŽP SR Jaroslav Jaduš informoval predsedu parlamentu Pavla Pašku, že správa bude predložená na rokovanie výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v najbližšom možnom termíne.

Ako objasnil Kaliňák, dôvodom boli prebiehajúce kontroly zo strany Sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR, odboru rezortnej kontroly MŽP SR. Predaj tiež prešetrovala Generálna prokuratúra SR a Policajný zbor SR. "Po týchto šetreniach bude správa o emisiách predložená v požadovanom rozsahu, hĺbke a úplnosti informácií," avizoval nedávno.

Minuloročný predaj emisných kvót dlhodobo kritizujú predstavitelia opozície pre jeho nevýhodnosť. Upozorňujú, že Slovensko predávalo kvóty lacnejšie ako iné štáty, rovnako sa im nepozdáva skutočnosť, že MŽP emisie predalo sprostredkovateľskej firme s neznámym pozadím a nie priamo inej vláde, ako urobili napr. Česi alebo Maďari.

Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group v minulom roku 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura (152 Sk) za tonu. Ďalšie euro (30 Sk) by mala Interblue Group doplatiť na tzv. zelené projekty. Spoločnosť si zároveň vyhradila opčné právo kúpiť do konca platnosti zmluvy v roku 2012 aj voľné kvóty, ktoré neboli predmetom minuloročného kontraktu. Vicepremiér Dušan Čaplovič po dočasnom prevzatí rezortu rozhodol o vypovedaní opčného práva.

Šéf rezortu Jozef Medveď vo štvrtok 26. novembra informoval, že ministerstvo urobí všetko preto, aby sa pri predaji ďalších emisných kvót zmenil obchodný partner. Slovensko by tak už nemalo predať Interblue Group ďalšie emisie, ktorá má podľa uzatvorenej zmlúv do roku 2012 nárok na ďalších 35 miliónov ton.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |