Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Spoločnosť Germanwings: hrozba od vlastných ľudí? - chelemendik.sk

 

Spoločnosť Germanwings: hrozba od vlastných ľudí?

2021-09-15  (05:58)

 - Spoločnosť Germanwings: hrozba od vlastných ľudí?

31.3.2015


Fakty svedčiace o tom, že druhý pilot lietadla Germanwings, ktoré havarovalo minulý utorok, vedome zapríčinil katastrofu, vyvolávajú novú vlnu obáv. Súvisia s hrozbou, ktorú, podľa názorov služieb bezpečnosti, je najťažšie odvrátiť – hrozbou, ktorá pochádza od samotných pracovníkov leteckej spoločnosti.

Podľa informácií uverejnených na internetovej stránke Aviation Safety Network, ktorá monitoruje letecké nešťastia, existujú podozrenia, že minimálne 12 leteckých nešťastí, ktoré sa udiali za posledných 40 rokov, zámerne vyprovokovali piloti a iní pracovníci, ktorí mali dočinenie s riadením letov. V desiatich prípadoch piloti zámerne menili trasu, aby požiadali o politický azyl v iných štátoch.

Ku katastrofe s  Germanwings došlo iba štyri dni po tom, čo pilot lietadla Airlines Ethiopian Airlines bol v neprítomnosti odsúdený etiópskym súdom na 20 rokov do väzenia za únos etiópskeho lietadla vo februári minulého roka. 31-ročný Haile-Medhin aber Tegegnktorý pracoval v letectve päť rokov využil skutočnosť, že prvý pilot bol preč, a zamkol sa v kabíne Boeingu 767, letiaceho do Ríma. Potom zmenil trasu lietadla s 202 cestujúcimi na palube a odletel do Ženevy, kde požiadal o politický azyl, ale bol zatknutý.

Letecké nešťastie spoločnosti Germanwings „poukazuje na to, že vnútorná hrozba, plynúca od samotných pracovníkov leteckej spoločnosti je celkom reálna,“ myslí si Philip Baum, riaditeľ londýnskej spoločnosti Green Light Ltd, ktorá poskytuje konzultingové služby v otázkach bezpečnosti letov. Po prípade s etiópskym lietadlom Baum vyhlásil, že pravidlá  vyžadujúce  zatvárať dvere kabíny pilotov, môžu vytvárať problémy, hoci, môžu byť aj riešením problémov.

Podľa tvrdenia jedného z pracovníkov Európskej bezpečnostnej služby letov, po incidente s lietadlom etiópskej leteckej spoločnosti, sa v pravidlách využívania dverí v kabíne pilotov nič nezmenilo. „Pretože sa incident skončil šťastne, ľudia stratili oň záujem“.

Pri prijímaní pilotov sa zvyčajne robí veľmi dôsledný výber kandidátov a keď už pracujú v leteckej spoločnosti, musia absolvovať pravidelné a časté previerky. Periodicita a dôslednosť týchto previerok sa v leteckých spoločnostiach v rôznych krajinách líši.

„Deutsche Lufthansa AG, do ktorej patria Germanwings,“ uskutočňuje výber pilotov veľmi prísne,“  vyhlásil v utorok generálny riaditeľ Lufthansy Carsten Spohr. „To, čo sa stalo, je jednoducho neuveriteľné“.

Po teroristických útokoch 11. septembra 2001 vlády všetkých štátov sprísnili pravidlá previerky cestujúcich, pilotov a personálu, aby sa na palubu nedostali zbrane a nebezpečné látky.

V posledných rokoch sa však ukazuje, že nie je výnimkou, ak pracovníci leteckých spoločnosti a letísk na celom svete sú zapletení do  príprav teroristických aktov, pašovania drog a únosov. Bezpečnostní pracovníci si myslia, že tieto prípady svedčia o tom, že pracovníci leteckých spoločností majú  veľa možností organizovať diverzie v leteckej doprave.

Riaditeľ americkej národnej rozviedky James Clapper v októbri minulého roku na konferencii o bezpečnosti letov vyhlásil, že vnútorní záškodníci, ktorí pracujú v oblasti civilného letectva, predstavujú väčšie nebezpečenstvo než potenciálni samovrahovia, ktorí plánujú teroristický útok s použitím výbušnín.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že  v prípade s malajzijským lietadlom spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý zmizol z trasy z Kuala Lumpur do Pekingu, niekto z personálu, ktorý riadil let, zámerne zmenil kurz. Trosky lietadla neboli nájdené, napriek tomu existuje verzia, založená na presvedčivých nepriamych dôkazoch, podľa ktorej sa uskutočnila riadená diverzia a pád lietadla do Indického oceánu.

Päť mesiacov pred tým – v novembri 2013 – v Namíbyi havarovalo lietadlo Embraer leteckej spoločnosti Mozambique Airlines  letiaceho do Angoly s 33 cestujúcimi na palube. Ako príčinu nešťastia vyšetrovatelia uviedli „nepredvídané  konanie pilota“.

V niekoľkých prípadoch, keď pri páde lietadla obvinili pilotov, napr. ako v prípade leteckej katastrofy v októbri 1999 s Boeingom-767 spoločnosti Egypt Air, onedlho po štarte z New Yorku, odbory pilotov a vlády niektorých krajín popreli verzie o samovražde pilotov.

Pri páde lietadiel spoločností Egypt Air a LAM a tiež počas katastrofy Boeingu-767 singapurskej spoločnosti Singapoeran Silkair so 104 cestujúcimi na palube, keď sa v kabíne nachádzal iba jeden pilot, lietadlo začalo fatálne neplánovane klesať.

Podľa pravidiel platných v USA, ak jeden pilot z nejakého dôvodu opúšťa kabínu, musí do nej vojsť tretí pilot alebo letuška. Podobné pravidlá existujú aj v  iných krajinách a leteckých spoločnostiach. Lufthansa, však takéto pravidlá nemá.

Keď v utorok lietadlo spoločnosti Germanwings letelo nad Nemeckom, posádka predstavila svojich oboch pilotov a vyhlásila, že v kabíne sa stále budú nachádzať traja ľudia.

Potenciálnu hrozbu pre bezpečnosť letov nepredstavujú iba piloti. Podľa bezpečnostných pracovníkov previerky údajov a služobných zoznamov ako aj hodnotenie spoľahlivosti pracovníkov pozemných služieb civilného letectva, nemajúcich prístup k lietadlám sa často nerobia tak prísne ako v prípade s pilotmi.

Vo februári 2011 britský súd uznal vinným bývalého programátora spoločnosti British Airways  36-ročného Rajiba Karima z organizácie teroristických útokov a využívania služobného postavenia. Karim odosielal elektronickou poštou zašifrované správy a ponúkal možnosť zamestnať sa    pomocnej posádke a pomôcť preniesť „balíček“ do lietadla, odlietajúceho do USA.
 
V marci 2013 ozbrojení teroristi v prestrojení za  policajtov ukradli z civilného lietadla, ktoré štartovalo z bruselského letiska brilianty v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Podľa správ zlodeji využili pomoc pracovníkov letiska alebo získavali od nich informácie.

V tom istom roku bezpečnostné služby Francúzska odhalili na palube lietadla na trase Paríž – Karakas  zásielku kokaínu, ktorá vážila viac než 1383 kg a ktorej hodnota na čiernom trhu je cca 270 miliónov dolárov. Podľa polície, skutočnosť ako pozorne sa narábalo s nákladom v mieste odletu, svedčí o tom, že drogoví díleri využívali pomoc pracovníkov letiska.

Zdroj: inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |