Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Spojenci porcovali Nemecko - chelemendik.sk

 

Spojenci porcovali Nemecko

2020-06-04  (11:57)

 - Spojenci porcovali Nemecko

Spojenci na Jalte pred rokmi porcovali Nemecko

Pred 65 rokmi sa v Jalte na Kryme konala druhá vrcholná konferencia tzv. "Veľkej trojky" - amerického prezidenta Franklina Roosevelta, britského ministerského predsedu Winstona Churchilla a predsedu Rady ľudových komisárov ZSSR Josifa Vissarionoviča Stalina.

Hlavnými otázkami, o ktorých sa rokovalo, bolo usporiadanie sveta po druhej svetovej vojne, vzťah spojencov k Nemecku a Francúzsku, poľská otázka a vznik OSN.

Najvyšší predstavitelia USA, ZSSR a Veľkej Británie sa stretli v období, keď víťazstvo spojencov nad nemeckou Tretou ríšou už bolo zrejmé. Na Jaltskej schôdzke pod krycím názvom Argonaut, ktorá prebiehala od 4. do 11. februára 1945, sa okrem Roosevelta, Churchilla a Stalina zúčastnili aj ministri zahraničných vecí troch spojeneckých štátov, vojenskí a civilní odborníci.

Jaltská konferencia
Veľká trojka - Churchill, Roosevelt, Stalin.

 

Problém menom hranice

Všetky rozhodnutia prijaté v Jalte sa v podstate týkali dvoch problémov:

Po prvé, nevyhnutnosti určenia nových štátnych hraníc na území okupovanom Nemeckom a vytvorenia demarkačnej línie medzi sférami vplyvu spojencov, rešpektovanej všetkými stranami. O tejto otázke sa hovorilo už na Teheránskej konferencii (28.11.1.12.1943).

Po druhé, západní spojenci si uvedomovali, že po zániku ich spoločného nepriateľa vynútené zjednotenie Západu so Sovietskym zväzom v budúcnosti stratí zmysel, a preto bolo potrebné zabezpečiť nemennosť vytvorených hraníc. 

Dobytie reichstagu
Nemecko bolo rozporcované ešte pred dobytím Reichstagu Červenou armádou.

Porcia pre každého

Po skoordinovaní plánov spojencov na ukončenie vojny dosiahla sa dohoda troch partnerov v týchto hlavných bodoch:

- po spojeneckom víťazstve sa Nemecko rozdelí na štyri okupačné zóny, ktoré budú riadiť Veľká Británia, USA, ZSSR a Francúzsko, pričom v Berlíne bude zasadať Spojenecká kontrolná komisia

- po skončení vojny sa zrealizuje vojenská, ekonomická a politická demobilizácia a denacifikácia Nemecka a zaistí platenie reparácií

- spojenci budú súhlasne konať a vystupovať v oslobodených štátoch

OSN v plienkach

Na Jaltskej konferencii pokračovali jej účastníci aj v budovaní medzinárodnej organizácie pre zachovanie mieru a bezpečnosti (OSN), ktorej základy boli položené na konferencii vo Washingtone v druhej polovici roku 1944 za účasti ZSSR, USA, Veľkej Británie a Číny.

Delegáti prijali rozhodnutie zvolať v San Francisku zakladajúcu konferenciu Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá mala schváliť chartu novej medzinárodnej organizácie. Chartu podpísali 26. júna a vstúpila do platnosti 24. októbra 1945, keď ju ratifikovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - ZSSR, USA, Británia, Francúzsko a Čína - a väčšina signatárskych štátov.

sídlo OSN
Na Jalte sa hovorilo aj o náhrade Spoločenstva národov - OSN.

Riešili sa aj otázky Poľska a jeho hraníc: dosiahla sa dohoda o ustanovení poľskej dočasnej vlády národnej jednoty, zloženej z predstaviteľov ľubľanského výboru a exilovej londýnskej vlády, a vyhlásení slobodných volieb. Bol prijatý tajný protokol o tom, že ZSSR 2-3 mesiace po skončení vojny v Európe vyhlási vojnu Japonsku, dostane južný Sachalin a Kurilské ostrovy.

Na záver konferencie v Jalte vydali Deklaráciu o oslobodenej Európe. V duchu Jaltskej konferencie pokračovala Postupimská konferencia (17. júla - 2. augusta 1945).

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |