Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Spánok je veľmi dôležitý - chelemendik.sk

 

Spánok je veľmi dôležitý

2020-05-27  (23:50)

 - Spánok je veľmi dôležitý


Spíte málo alebo veľa? Oboje vám môže skrátiť život

10.5.2010

Warwick - Nespať odporúčaných šesť až osem hodín môže spôsobiť predčasnú smrť. Britskí a talianski výskumníci preto varujú pred nedostatočným, ale aj prílišným spánkom.

Odborník na spánok David Kemlink, ktorého Aktuálně.cz oslovilo, odporúča brať súhrnné výskumy s rezervou. Pri fúziách štúdií podľa neho môže dochádzať k falošným asociáciám.

Ľudia, ktorí spia menej ako šesť hodín denne, majú podľa výskumu v horizonte 25 rokov o dvanásť percent väčšiu úmrtnosť. Výskumníci tiež objavili súvislosť medzi predčasnou smrťou a spánkom dlhším ako deväť hodín denne.

Svoje závery uverejnili v časopise zameranom na spánok. Vyvodili ich z analýzy 16 štúdií, v ktorých bolo skúmaných celkom 1,5 milióna ľudí.

Predpokladajú, že nadmerné množstvo spánku môže byť spôsobené chorobami, ktoré sú potom skutočnou príčinou smrti. Ani pôvodné výskumy však nemusia byť dostatočne vierohodným zdrojom informácií.

Ako upozorňuje doktor Kemlink, vychádza sa často z dotazníkov, ktoré sa obmedzujú na subjektívne pocity. Respondenti v nich nezriedka majú na výber iba z niekoľkých odpovedí. Kemlink pripúšťa, že nedostatok spánku je aj u Čechov nezanedbateľný problém. "Poruchy spánku patria medzi najčastejšie choroby," hovorí.

stanovanie v hale

Podporuje tiež názor vedcov, že nadmerný spánok je spravidla spojený s chorobou. "Keď má človek potrebu spať viac ako desať hodín, môže to ukazovať na chorobu," objasňuje doktor.

Ľudia, ktorí trpia na dobrovoľný nedostatok spánku, sa vraj väčšinou do podobných štúdií nezahŕňajú. Práve preto môže byť zhrňovanie iných výskumov zavádzajúce.

Občasný nedostatok spánku nevadí

Veľkou výzvou pre zdravý spánok je práca na zmeny. Ľahko pri nej môže dochádzať k narušeniu pravidelného spánku a s tým stúpa aj riziko chorôb.

 "Telo je stavané na prechodný nedostatok spánku. Dokáže ho spätne kompenzovať. Ak je to chronická záležitosť, adaptačné mechanizmy začínajú zlyhávať, " vysvetľuje Kemlink. Pokiaľ sa jedná o občasný nedostatok, je ho vraj možné kvalitným spánkom spätne vynahradiť.

Samotný výskum sledoval vzťah medzi spánkom a úmrtnosťou v starších štúdiách uskutočnených vo Veľkej Británii, USA a mnohých ďalších európskych aj ázijských štátoch.

Predčasná smrť bola vo všetkých prípadoch spojená s nedostatkom, alebo prebytkom spánku.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |