Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Soros: EÚ hrozí rozpad - chelemendik.sk

 

Soros: EÚ hrozí rozpad

2020-06-02  (09:06)

 - Soros: EÚ hrozí rozpad

Soros: EÚ hrozí rozpad, ak Nemecko neustúpi

MILÁNO. Eurozóne aj Európskej únii hrozí rozpad, ak Nemecko odmietne hrať svoju tradičnú úlohu a nebude robiť ústupky. Uviedol to miliardár a investor George Soros v rozhovore, ktorý dnes uverejnil taliansky denník Corriere della Sera.

"Nemci pri uzatváraní dohôd vždy robili ústupky nevyhnutné preto, aby Európska únia napredovala. Ale už nerobia," pripomenul Soros. "To je dôvod, prečo európsky projekt stagnuje, a keď sa nebude môcť pohnúť dopredu, zaradí spiatočku. Je dôležité uvedomiť si, že ak neurobíte ďalšie kroky, aby sa euro pohlo vpred, rozpadne sa na kusy a s ním aj Európska únia," vyhlásil známy finančník.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina Nemcov je proti finančnej pomoci Grécku a kancelárku Angelu Merkelová čakajú na budúci mesiac voľby, v ktorých by vládna koalícia mohla prísť o väčšinu v hornej komore nemeckého parlamentu.

Ale podľa Sorosa zatiaľ čo v minulosti bolo na starom kontinente zreteľne cítiť ochotu posúvať projekt spoločnej Európy vpred, teraz sa naopak vynára veľa pochybností.

Európska únia preto potrebuje pružnejší mechanizmus, čo sa týka redukcie rozpočtových schodkov, aby krajiny nemuseli obmedzovať verejné výdavky príliš drasticky. "Potrebujeme akýsi druh Európskeho menového fondu, vďaka ktorému by boli rôzne opatrenia menej bolestivé," vyhlásil.

Soros je presvedčený, že Grécko je možné zachrániť. A hoci vláda v Aténach už uskutočnila všetky nevyhnutné opatrenia, Európa jej v prípade potreby musí pomôcť a ponúknuť krajine úvery s čo najnižšími možnými úrokmi.

Komisár verí, že Grécko neskrachuje a Nemecko mu pomôže

Európsky komisár pre menové záležitosti Olli Rehn si na rozdiel od Sorosa nemyslí, že Grécko zbankrotuje. Podľa neho je nepravdepodobné, že Grécko v dôsledku dlhov zbankrotuje a niet dôvodu pochybovať o tom, že Nemecko dodrží svoj záväzok a pomôže Grécku.

"Nebude žiadny bankrot," vyhlásil Rehn na konferencii v Bruseli v súvislosti so špekuláciami o štátnom bankrote zadlženého Grécka.

Komisár je tiež presvedčený, že Nemecko si splní svoje záväzky a prispeje na záchranný balík pre Grécko, ak o to Atény požiadajú, aj napriek tomu, že niektorí nemeckí ekonómovia chcú túto finančnú pomoc napadnúť na Ústavnom súde.

Rehn znova zopakoval, že má v úmysle presadzovať tvrdšie sankcie za opakované porušovanie rozpočtových pravidiel Európskej únie a zvýšenie ekonomického dozoru v rámci bloku, aby sa už neopakovali také fiškálne krízy, ako je momentálne tá grécka.

Nemecké ekonomické ústavy predpovedajú rast problémov Grécka

Nemecké hospodárske ústavy pokladajú úsporný program gréckej vlády za nedostatočný. Balík pomoci, ktorú majú Atény dostať od eurozóny, hodnotia ako nesprávny. Podľa nich by mal krajinu zachrániť niekto iný. Uvádza sa to v spoločnej jarnej prognóze ústavov, ktorú zverejnili dnes v Berlíne.

V prognóze sa uvádza, že grécka vláda svojím úsporným programom nemôže znížiť rozpočtový schodok do takej miery, ako plánuje.

Vedeckí pracovníci nemeckých hospodárskych ústavov upozorňujú, že sa eurozóna nemôže stať "transferovou úniou", teda spoločenstvom, v rámci ktorého sa prelievajú peniaze z krajiny do krajiny. Žiadajú, aby sa prijali také záchranné opatrenia, ktoré z dlhodobého hľadiska nebudú vyvolávať kontraproduktívne stimuly.

Riziková prirážka na grécke dlhopisy znova vzrástla

Náklady Grécka na splácanie štátnych pôžičiek znova rastú aj napriek tomu, že sa jeho partneri v eurozóne cez víkend  dohodli na detailoch záchranného plánu.

Rozdiel vo výnose 10-ročných gréckych dlhopisov v porovnaní s nemeckými referenčnými dlhopismi sa dnes zvýšil na 4,3 % z 3,9 % v predchádzajúcom dni.

Pritom ešte pred týždňom sa pohyboval na úrovni 4,8 %, ale po tom, ako sa krajiny eurozóny zaviazali, že Aténam poskytnú úvery v celkovej hodnote 30 miliárd eur a ďalších 15 miliárd mu prisľúbil Medzinárodný menový fond, rozdiel v nákladoch na obsluhu gréckych a nemeckých dlhov začiatkom týždňa mierne klesol.

 Zdá sa však, že nie nadlho. Čím vyšší je pritom tento rozdiel, tým menej trhy dôverujú Grécku, že dokáže splácať svoje dlhy, a tým ťažšie sa Aténam dosahuje ich cieľ, ktorým je zníženie dlhov a rozpočtového deficitu.

Pomoc pre Atény však stále nie je istá. Agentúra Bloomberg upozorňuje, že pôžičku pre Grécko musia schváliť parlamenty Nemecka, Francúzska a Írska.

Euro pre Grécko oslabilo

Euro vo štvrtok oslabilo voči americkému doláru aj voči japonskému jenu, keďže zdraženie poistenia gréckych záväzkov poukázalo na to, že stále trvajú obavy z problémov Grécka vyplývajúcich zo zadlženosti krajiny.

Navyše sa zväčšil aj rozdiel medzi výnosmi z gréckych a nemeckých vládnych dlhopisov, keďže investori sa dožadujú objasnenia toho, ako by sa realizovala pomoc Grécku zo strany Európskej únie, na ktorej sa členské krajiny dohodli.

Do 9:49 GMT euro voči doláru v porovnaní s predchádzajúcim dňom oslabilo o takmer jedno percento na úroveň 1,3520 dolára za euro, čo je jeho najnižšia hodnota za posledný týždeň. Voči jenu euro stratilo viac ako jedno percento a obchodovalo sa na úrovni 125,84 jenov za euro.

Zdroj: TASR, SITA

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |