Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Somárik, zatras sa!™ - chelemendik.sk

 

Somárik, zatras sa!™

2020-06-03  (16:23)

 - Somárik, zatras sa!™

Ľubomír Duchoň

Tento príbeh je fikcia. Akákoľvek podobnosť so skutočnými ľuďmi, udalosťami alebo miestami je čiste náhodná. Príbeh je inšpirovaný udalosťami, ktoré sa mohli stať ale nemajú žiaden priamy súvis s odalosťami opísanými v nasledovnom texte.

Hlavný hrdina nášho príbehu je čarovný somárik. Stačí ak sa zatrasie, a už sa z jeho postroja sypú dukáty.

Somárik je naivný klient - tak trochu hlúpy, nerozhodnutý, ku ktorým správcom si má vložiť svoje úspory na super úrok. Ale akonáhle sa rozhodne a nechá sa ustajniť, hneď sa z neho začne sypať zlato na zem - stačí ho len pozbierať.

Mať úspory ustajnené a zastrešené takouto inštitúciou je životná nevyhnutnosť. Veď ktorá firma dnes vyplatí somárikovi mzdu v hotovosti? Preto je takých somárikov veľmi veľa.

Správcom stajne sa dukáty sypú len v malých dávkach, ale zato neustále, s mesačnou pravidelnosťou - prakticky celý somárikov život. Ak by zrazu sypali málo, stačí somárika trochu poštekliť na rebrách, ukázať mu sladkú mrkvičku (super úroky), somárik sa otrasie viac a dukáty stačí jednoducho pozbierať pomedzi kobylince.

Ako člen navonok exkluzívneho klubu somárik zaplatí poplatok za vstup do exkluzívnej stajne (poplatok za uzatvorenie zmluvy) a každý mesiac platí aj "nájomné za ustajnenie" (poplatky).

Bezúčelový spotrebný úver™

Ako sám názov somárikovi napovedá, ide o úver bez účelu. Správcovia ponúkajú somárikovi jedinečnú možnosti ako bezúčelne vyplniť svoj životný priestor niečím novým. Veď aj somárikovi sa zdá, že je úplne bezúčelné snažiť sa na novú vec sporiť. Obchodníci totiž prednedávnom správcom prezradili niečo, čo správcovia vedia už dávno. Cena – to je len číslo v počítači. Cena sama o sebe nie je dôležitá – ide o vyvolanie dojmu cennosti.

Somárikovi prezradili obchodníci iné tajomstvo: „Lacnejšie to už určite nebude“. A utvrzdujú ho v tom každý víkend pri jeho návštevách v chrámoch konzumu.

Náš somárik sa nakoniec slobodne a bez nátlaku rozhodol, že si kúpi peknú hraciu skrinku zvanú nový televízny prijímač. Starý televízny prijímač síce ešte funguje, ale tentokrát je to úplne iné. Je to fantastické, štíhle ako mladá oslica na móle, hrá to všetkými farbami kvetov bodliačika. Ešte pred pár rokmi to stálo toľko, ako malé auto. A dnes? „Lacnejšie to už určite nebude!“, znelo mu v jeho veľkých ušiach keď odltačil kopýtko na úverovú zmluvu.

Televízia tróni nad celou domácnosťou. Je alfou a omegou výchovy jeho detí, zodpovedá za agresívne híkanie o to, aká somárska kultúra bude dnes večer formovať jeho životné postoje. Somárik vyriešil problém voľby po svojom. Presne v duchu hlavného hesla finančného produktu kúpil bezúčelne do každej miestnosti nový televízor. Veď čo už somárik neurobí pre pokoj v rodine?

Nemôžem si dovoliť ochorieť™

Somárici odpradávna zápasia s chorobami. Majú k dispozícii popis genómu vírusov, baktérií ale aj organizmov na vrchole evolučného rebríčka. Vedia, ako sa choroby šíria, vedia aj to, ako väčšinu z nich liečiť.

Ale somárik z 1 dekády 21. storočia si "nemôže dovoliť ochorieť".

Aj keď si platí nemocenské poistenie, i napriek tomu, že jeho čistý mesačný príjem je niekoľkonásobne vyšší ako pred storočiami, a disponuje osobnými a občianskymi slobodami, o akých sa jeho prastarej mame ani nesnívalo.

Správcovia a obchodníci ho nainfikovali chorobou s názvom "trvalá ekonomická nesloboda". On síce túto chorobu vie na sebe diagnostikovať, ale nevie ju liečit. Nemôžeme mu to zazlievať - je to predsa len somárik a mnohé tajomstvá iných, menej naivných somárikov zostanú pred ním navždy utajené. Náš hrdina - somárik však vie jedno: táto záhadná choroba máva obyčajne pri strate zamestnania fatálne následky.

Niektoré choroby má somárik spoločné s ľuďmi. Napríklad také prechladnutie. Somárik vie, že účinná liečba prechladnutia si okrem iného vyžaduje "pokoj na lôžku". Lenže takýto spôsob liečenia je neprijateľný pre firmu, kde somárik pracuje. Preto ho treba neustále presviedčať, že je lepšie ísť do práce. Nech má aspoň pocit, že si môže dovoliť zobrať ešte jeden bezúčelový úver.

Teraz sa hrdina príbehu - somárik, trasie v práci dvakrát tak silno. Od horúčky, ale aj od strachu, pretože dlhy za bezúčelové spotrebné úvery musí platiť nielen pod hrozbou straty zamestnania, ale najmä rýchlej exekúcie svojho voza alebo stajne kde býva.

Nakoniec, keď príde unavený domov, pozrie si medzi siedmou a ôsmou večer krátke reklamné príbehy zo svojho života. Na všetkých nových televízoroch naraz.

 

 

 

Nový darček pre našich čitateľov!

2010-02-18  (10:28)

 - Nový darček pre našich čitateľov!


Milí priatelia!

Máme pre Vás dobrú správu: každý zaregistrovaný čitateľ portálu chelemendik.sk získava od nás nový darček:

10 % ZĽAVU NA VŠETKY PRODUKTY vydavateľstva Slovanský dom a všetky ruské knihy, cd, dvd, suveníry

ktoré si môže zakúpiť v našom KNÍHKUPECTVE RUSKÉ KNIHY alebo objednať na dobierkuViac o kníhkupectve Ruské knihy

AKCIA Dopredaj kníh za skvelé ceny

Kniha Sergeja Chelemendika Slovenské Kosovo

 

Drahí priatelia!

V našom Ruskom kníhkupectve - jedinom na Slovensku - nájdete:

 

veľký výber literatúry v ruštine
CD a MP3 s ruskou hudbou
DVD s ruskými filmami a seriálmi
ruské suveníry, hračky, plagáty


Tešíme sa na Vašu návštevu!

Otváracie hodiny
PO,ST,PI
14:00 – 18:00
UT,ŠT podľa predbežnej telefonickej dohody
t.č.:
+421 2 207 338 38
mobil: +421 903 749919
email: ruskeknihy@gmail.com


Naša adresa:

Ferienčíkova 16
811 08 Bratislava

Páčil sa Vám tento článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na Facebooku! Share

chelemendik.sk


Ruské knihy

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |