Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slovenskom otriasa škandál s pokazeným mäsom - chelemendik.sk

 

Slovenskom otriasa škandál s pokazeným mäsom

2021-12-03  (01:43)

 - Slovenskom otriasa škandál s pokazeným mäsom

5.10.2010

Slovenskom otriasa škandál s pokazeným mäsom

Slovenskom otriasa jeden z najväčších potravinových škandálov od vstupu do Európskej únie. Inšpektori potravinového dozoru zachytili počas celoštátnej kontroly hydinového mäsa v topoľčianskom hypermarkete Tesco kuracie prsia nakazené salmonelou.

Išlo o šokujúco veľké množstvo - dovozca Virema Trade Galanta doviezol z Poľska dovedna 19 584 kilogramov kuraciny.

Ak by sa potvrdilo, že celé bolo infikované salmonelou, mohlo ohroziť zdravie niekoľko desiatok tisíc spotrebiteľov. Podozreniam z predaja nekvalitného mäsa v minulosti čelili viaceré reťazce. Aktuálne kontroly sa teraz zamerali na Tesco a Kaufland, pričom nakazená hydina bola len v Tescu. Kontroly sa pritom uskutočnili v Tescu po tohtoročnej zmene dodávateľa hydiny. Tesco pre cenový boj prestalo odoberať niektoré výrobky od najväčšej hydinárskej spoločnosti na Slovensku Hyzy, ktorá čelí aj poľskej konkurencii.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorý oba prípady okamžite medializoval, však odmietol, že by sa kontroly zamerali výlučne na Tesco. "Reagovali sme na množiace sa podnety spotrebiteľov nespokojných s kvalitou predávanej hydiny," povedal minister pre Pravdu. Simon tvrdí, že bude zverejňovať nedostatky, nech ide o ktorýkoľvek z obchodných reťazcov alebo ktoréhokoľvek výrobcu či obchodníka.

Tesco po náleze inšpektorov okamžite stiahlo podozrivé kuracie prsia z predaja a z distribúcie ich sťahuje aj galantská Virema Trade. Inšpektori odobrali dovedna 37 vzoriek. Vzhľadom na časovú náročnosť laboratórnych analýz budú výsledky známe až po ich skončení.

V krátkom časovom slede ide už o druhý prípad pokazeného hydinového mäsa, ktorý zachytila Štátna veterinárna a potravinová správa u najsilnejšieho obchodníka s potravinami v Tescu.

Spoločnosť medzitým vydala vyhlásenie, že dodržala všetky požiadavky vyplývajúce z legislatívy EÚ a Slovenskej republiky. Za kuracie prsia sa necíti byť vinná. Podľa hovorkyne Tesca Oľgy Hrnčiarovej "zodpovednosť nesie výrobca, obchod nemôže tento výsledok ovplyvniť".

Inej mienky je ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Ten pripomenul, že "zodpovednosť za výrobok má podľa zákona ten, kto ho uvádza na trh a spotrebiteľom ho ponúkalo prostredníctvom siete svojich hypermarketov Tesco".

Hydina je na Slovensku po bravčovom mäse druhým najpredávanejším mäsom s ročnou spotrebou zhruba 20 kilogramov na jedného obyvateľa. Čoraz viac sa jej dováža a na pultoch veľkých obchodných reťazcov je hydina najmä z Česka, Poľska a Maďarska. Domáca produkcia klesla medziročne na 60 percent a chovatelia hydiny a hydinárne jedna za druhou končia.

"Obchodníci nedovážajú kvalitné hydinové mäso, ale často je to doslova odpad, ktorý sa nedá porovnať s hydinou, ktorú im ponúkajú slovenskí výrobcovia," tvrdil predseda Únie hydinárov Timotej Husár. Príčinu vidí v tom, že zahraničie ponúka hydinu síce výrazne lacnejšiu, ale tomu podľa Husára zodpovedá aj úroveň kvality.

Dôkladná kontrola trhu mala prísť podľa slovenských hydinárov oveľa skôr. "Štyri roky sme upozorňovali, že na Slovensko sa valí aj prostredníctvom tzv. ambulantného predaja mäso na hranici požiteľnosti, ale štátne orgány boli hluché," hovorí Husár. Uviedol, že ešte minulý rok sa stal prípad, keď jeden z reťazcov predal 50 ton mäsa, ktoré "bolo evidentne slizké, lepkavé a zapáchajúce. Vieme to zdokladovať a hoci sme na to upozornili, nad prípadom sa vtedy, ako sa vraví, zavrela voda", povedal Husár.

Simon aj šéf štátneho potravinového dozoru Bíreš tvrdia, že kontroly nevyvolali nespokojní výrobcovia, ale spotrebitelia. "Výsledky kontroly ukázali, že v tejto skupine mäsa sú obrovské nedostatky a našou úlohou je chrániť spotrebiteľa," odôvodňuje Bíreš razie v sieti polstovky predajní reťazcov Tesco, Kaufland a siete malých a stredných obchodov. Minister Simon si chce posvietiť aj na ambulantný predaj potravín a navrhol ministerstvu financií, aby aj títo obchodníci predávali tovar prostredníctvom registračných pokladníc.

 

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |