Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slovensko vystúpilo proti reverzu na Ukrajinu - chelemendik.sk

 

Slovensko vystúpilo proti reverzu na Ukrajinu

2019-12-01  (15:27)

 - Slovensko vystúpilo proti reverzu na Ukrajinu

22.4.2014

 

Slovensko nenaruší kontrakty s Gazpromom a neuskutoční reverzné dodávky do Kyjeva. Vyhlásili to v Bratislave. Právo na úsek potrubia medzi hranicami oboch krajín má na základe kontraktu Gazprom.

Znamená to, že všetky otázky ohľadne reverzu by mal riešiť ruský holding. Jediným variantom fyzického reverzu európskeho plynu na Ukrajinu sa tak môže stať výstavba nového plynovodu. Avšak rokovania o tomto projekte zašli do slepej uličky.

Pre Slovensko nie je výhodné porušiť dohody s Gazpromom. Za prvé, úplne závisí na ruskom plyne. Za druhé, Gazprom zaplatil dopredu za využitie všetkých kapacít systému Slovenska na prepravu plynu, hoci aj využíva potrubie iba čiastočne. Bratislava preto riskuje stratiť veľké peniaze za tranzit. Komentuje to analytik Vladimír Rožankovský:

 - Pre ekonómov vyzerala idea s reverzom od samého počiatku ako dopredu nerealistický projekt. Keď ide po potrubiu plyn opačným smerom je jasné, že priamym smerom ísť nemôže. Preto je reverz, obzvlášť pre také krajiny ako je Slovensko, pomerne rizikový.

Slovensko navrhovalo postaviť nové potrubie dlhé 400 metrov a pripojiť ho k ukrajinskému systému. Projekt sa hodnotil na 20 miliónov dolárov. Kyjev na to peniaze nemá a investori potrebujú garancie, že plyn budú kupovať. Ale nie je s kým sa dohovoriť. V Bratislave to veľmi dobre chápu, hovoria experti. Už skoro hotový kontrakt na výstavbu potrubia nebol podpísaný na iniciatívu samotných ukrajinských predstaviteľov moci. Kyjevu nevyhovuje systém „ber alebo plať“. To je vtedy, keď sa v kontrakte určí určitý objem plynu, krajina ho môže zakúpiť menej, avšak zaplatiť musí za celý objem. Ukrajina pracuje podľa takej schémy teraz s Gazpromom. Ale podmienky neplní a vôbec odmieta platiť. Expert Vladimír Fejgin sa domnieva, že v súčasných podmienkach nie je výstavba plynovodu možná:

- Reverz je technicky spojený s výstavbou dodatočných kapacít. 20 miliónov dolárov – to sú neveľké peniaze na také vážne otázky. Ale ak nie je Ukrajina pripravená poskytnúť garancie, že investície sa navrátia, dialóg je neseriózny.

Nemecká spoločnosť RWE vyhlásila predtým o zahájení dodávok plynu na Ukrajinu cez Poľsko. Avšak maximálny objem takých dodávok nie je viac než 5 miliárd metrov kubických ročne. Ale Ukrajina potrebuje minimálne 25 miliárd metrov kubických. Znamená to teda, že Kyjev sa bude musieť dohovoriť s Gazpromom a spočiatku uhradiť dlh, ktorý už dosiahol 2 miliardy 200 miliónov dolárov.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_04_22/Slovensko-vystupilo-proti-reverzu-na-Ukrajinu-7301/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |