Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - Slovensko v zóne turbulencií – život vždy začína zajtra - Časť 1 - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik - Slovensko v zóne turbulencií – život vždy začína zajtra - Časť 1

2020-05-26  (22:24)

 - Sergej Chelemendik - Slovensko v zóne turbulencií – život vždy začína zajtra  - Časť   1

2.12.2013
 
Lietadlo  JAK-40,  vládny špeciál, v ktorom slovenská parlamentná delegácia letela zo Štrasburgu do Bratislavy, sa dostal  do zóny turbulencií a začal padať približne pol hodinu po tom ako vzlietol.

Padal do veľkých vzdušných jám, padal  päťkrát, ale predsa len nespadol.

Tváre mojich kolegov v nešťastí behom týchto minút navždy zostanú v mojej pamäti.

Rovnako ako výkriky najstaršieho a najskúsenejšieho člena našej delegácie po pristáti, človeka, ktorý trávi svoj život v lietadlách.
- To bolo o život! - Takto kričal veterán slovenskej politiky, kričal niekoľkokrát, keď lietadlo pristálo a z kabíny vyšli piloti so stopami smrteľného strachu v očiach.

Pilotom sa chcem teraz poďakovať a viem, že moje slová určite budú vypočuté –  zachránili nás aj seba, ale toto poďakovanie má veľmi horkú príchuť, pretože keby ľudia, ktorí sú vo vláde   sa riadili jednoduchým  zdravým rozumom, nič z toho by sa jednoducho nestalo.

Po tomto nešťastnom lete som začal jazdiť do Štrasburgu sám vlastným autom a na vlastné náklady.
Ale kolegovia z parlamentu naďalej lietali, hoci najpravdepodobnejšie tieto lety im neboli obzvlášť príjemné.


Prečo lietadlo začalo padať, spýtate sa.

Pretože je veľmi staré, slabučké  a bezpečne lietať sa na ňom dá iba za veľmi pekného počasia a nie príliš ďaleko.

A ešte preto, lebo byrokratická mašinéria slovenského štátu je zariadená tak, že ak sa raz zozbierajú všetky podpisy a rezolúcie na  let  vládneho špeciálu, zrušiť tento let je zložité a namáhavé, dokonca aj keď počasie je zlé. Nech  letia, povedia úradníci na všetkých úrovniach, pre nás je to takto jednoduchšie.  A potom sa životy ľudí stanú hračkou v rukách okolností  a všetko bude závisieť len od pilota, ktorý sa ocitne v katastrofickej situácii.

Začínam svoje rozprávanie o Slovensku  v zóne turbulencií týmto smutným príbehom nielen preto, že je to presná a správna situácia – metafora, ktorú som prežil osobne, ale ešte aj s konkrétnym cieľom – pokúsiť sa odvrátiť opakovanie sa tejto situácie, a tak zachrániť ľudské životy.
Ak máme veriť slovenským novinám, tieto zaslúžené lietadlá doteraz lietajú a možnože moje slová pomôžu spraviť dávno dozreté rozhodnutie prestať riskovať životy ľudí a vyhadzovať obrovské peniaze na údržbu neživotaschopných lietadiel. Ak pomôžu, bude sa to dať vnímať ako  prejav dobrej sily slova.  Ak nepomôžu,  už nám nezostane nič iné, ako sa len modliť za životy pilotov a pasažierov.


Slovensko vstúpilo do takej istej zóny turbulencií  a nastal čas hovoriť o tom otvorene a podrobne.

Najprv pár slov o začínajúcich vnútorných otrasoch, ktoré zatiaľ akoby si  nikto na Slovensku nevšíma.

Slovenský štát, alebo presnejšie, zatiaľ stojaca pri vláde strana Smer, ktorá získala počas minulých volieb bezprecedentnú podporu voličov, nedokáže riešiť konkrétne bolestivé problémy spoločnosti, hlavným z ktorých je hromadné ochudobnenie Slovákov.

Smer si zobral na seba  celú zodpovednosť za osud krajiny a národa, sľúbil voličom „istoty“, ale ukázalo sa, ako, ostatne , sa aj dalo očakávať, že nedokáže splniť tieto sľuby.

Prečo to potom sľuboval? Pretože zatiaľ to takto funguje – keď sú voľby, je treba veľa a pekne sľubovať.


Preto regionálne voľby, ktoré  sa konali nedávno, otvorili novú epochu masového protestného hlasovania a tak obrátili novú stránku slovenských dejín.

Všetky politické strany na Slovensku prehrali tieto voľby.

Ale najviac zo všetkých prehral Smer.


Ako ukázalo druhé kolo volieb „županov“ – predsedov regionálnych vlád – vládna strana Smer  stratila, ak premietneme  výsledky na veľké parlamentné voľby, prinajmenšom 10 percent voličov, čokoľvek hovoria na túto tému samotní politici Smeru a čo aké percentá Smeru kreslia sociológovia. Stratila vo svojej citadele, Banskobystrickom kraji, stratila aj v druhej citadele – na Východe a v Bratislave nezískala vôbec nič.

Za rok a niečo pri moci sú to veľmi veľké straty.

Viac ako to, môžeme celkom oprávnene sa domnievať, že Smer bude prehrávať aj v ďalších voľbách, ktorých bude behom najbližších mesiacov veľa – prezidentské, voľby do europarlamentu, komunálne voľby.

V princípe súhlasím s rozšírenými tvrdeniami  o tom, že Smer opakuje osud HZDS.

Je to naozaj tak – vládna  „štátostrana“  je v podstate svojej pre Slovensko nevhodný model, je neživotaschopný, pretože  počíta s existenciou reálnej moci robiť rozhodnutia, ktorá na Slovensku v súčasnosti reálne neexistuje.

Moc robiť kľúčové ekonomické rozhodnutia je dávno v Bruseli, moc rozhodovať o geopolitických otázkach – ktoré sú v podstate svojej tie hlavné – je vo Washingtone, kam zástupcov slovenskej „vládnej strany“ môžu náhle poprosiť súrne priletieť pravidelnou leteckou linkou  a behom  60 minút  podrobne vysvetliť, čo a ako majú robiť s ruským plynom a ukrajinskou revolúciou.

Mimochodom, tam, v Amerike, je reálna
„štátostrana“ podľa britského vzoru, dvojhlavý drak, jednu hlavu má republikánskeho slona, druhú demokratického somára, existujú dve akoby demokratické strany, ktoré financujú banskteri (odvodené od slov bankári a gangsteri), ktorí si odovzdávajú moc z rúk do rúk. Ale dokonca aj v Amerike to prestáva fungovať, hoci tam existuje reálna silná moc rodinných klanov a peňazí, ktoré  nazhromaždili behom stáročí.

Medzi osudom HZDS a Smeru však existujú podstatné rozdiely – pád Smeru bude oveľa rýchlejší  a pôsobivejší.
Strana HZDS bola pevnejšej konštrukcie – Mečiar v období svojho rozkvetu bol silnejším lídrom ako Fico, kádrové zloženie HZDS bolo kvalitnejšie  а predovšetkým HZDS  dlhý čas bolo vnímané voličmi ako strana, ktorá dala Slovákom vlastný štát a vie,  ako tento štát bude žiť ďalej. Nie je dôležité nakoľko pravdivé bolo toto vnímanie, ale bolo. Teda hnutie HZDS malo svoju vlastnú politickú charizmu.


Smeru politická charizma prakticky nezostala.

Smer  – ako ostatne aj ďalšie politické strany Slovenska, prežíva absolútny ideový bankrot – a osobná popularita  Róberta Fica pred týmto bankrotom nezachraňuje, pretože Smer neponúka a dokonca sa ani nepokúša ponúknuť odpoveď na hlavnú otázku – čo treba robiť a ako ďalej žiť. Namiesto odpovede  voliči odstávajú iba nejedlý šalát z útržkov cudzích myšlienok.

Niektorí Slováci sa pokúšajú odpovedať na nezmyselnú otázku, či to mohlo byť so stranou Smer inak a úvahám  na tému  „čo by bolo keby...“ venujú veľa času a energie.

Hoci odpoveď je očividná – nemohlo to byť inak, pretože dnes je to tak. Príčiny a následky udalostí je skúmať možné a potrebné, ale iba v rámci ich aplikovateľností v súčasnosti a v budúcnosti.

А súčasnosť je nasledovná –  Smer stráca voličov a začína prehrávať voľby  a nech sa s týmto názorom koľkokoľvek hádajú  samotní predstavitelia tejto neúspešnej vládnej strany, taký je ich osud.

A čo táto prítomnosť znamená pre budúcnosť  - to je téma správna a užitočná. Pretože, ako povedal hrdina francúzskeho  národa  Jean-Marie Le Pen v exkluzívnom interview pre náš portál,  – „život vždy začína zajtra“.

Slovensko čakajú dramatické a napínavé voľby prezidenta, ktoré znovu zmenia politickú situáciu. A dnes je už dostatočne jasné ako ju zmenia.
Zaujímavé je, že niektorí prezidentskí kandidáti vášnivo používajú pojem, ktorý som zaviedol už v komentároch o českých voľbách – restart politiky. Nie som proti, je to správny a užitočný pojem, ale kandidáti stále hlasnejšie a hlasnejšie kričia, že  práve oni, ak ich zvolia, dokážu uskutočniť tento restart.

Znie to približne rovnako presvedčivo  ako keby dvojročný chlapček oslovil skupinu zamračených vyholených chlapov typu „hlavohruď“ so sľubom, že im dá poriadny výprask.  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |