Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Podla aktualne.sk Slovensko si pred ruským medveďom pokľaklo - chelemendik.sk

 

Podla aktualne.sk Slovensko si pred ruským medveďom pokľaklo

2020-08-10  (10:56)

 - Podla aktualne.sk Slovensko si pred ruským medveďom pokľaklo

Bratislava - Skôr než dialóg dvoch rovnocenných partnerov pripomínala návšteva ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva stretnutie žiaka s profesorom. Aj tak by sa dali definovať postrehy niektorých zahranično-politických analytikov, ktorých Aktuálne.sk oslovilo.

Zahranično-politický analytik Milan Nič pripomína, že návšteva Medvedeva bola od pozvania až po jeho definitívny odchod naplno v réžii ruskej strany. Slovensko tak naznačilo, že sa čiastočne opäť vracia na ruský orbit.

"Na jednej strane je tu záujem o budovanie bilaterálneho vzťahu s Ruskom, na druhej strane nebola narysovaná línia našich záujmov," skonštatoval Nič pre Aktuálne.sk.

Pozastavuje sa však aj nad spôsobom, akým sa pripravovali dohody, ktoré boli počas uplynulých dní podpísané medzi oboma štátmi.

Exemplárnym príkladom je podľa neho zmluva, podľa ktorej Rusko bude môcť hovoriť napríklad do modernizácií slovenských lietadiel pochádzajúcich práve z Ruska. Napriek tomu, že slovenskí odborníci neboli schváleniu zmluvy pôvodne naklonení, podpisu politikov to nezabránilo. "Nikto toto rozhodnutie nevysvetlil a je okolo toho ticho," upozorňuje Nič.

Rovnako sa mu nepozdáva historické vyhlásenie oboch prezidentov, týkajúce sa predovšetkým druhej svetovej vojny a úlohe vtedajšej sovietskej armády pri potlačení nacizmu. "Toto vyhlásenie je neobjektívne a nevyvážené, pretože preberá ruský pohľad na koniec druhej svetovej vojny," tvrdí analytik. 

Medvedevova spanilá jazda

Slovenská strana si podľa neho neustrážila niekoľko detailov. Dokument totiž tvrdí, že hlavné bremeno oslobodenia Európy ležalo na bedrách sovietskych jednotiek. Nič však pripomína, že Sovieti boli súčasťou proti hitlerovskej koalície a je preto veľmi ťažké definovať, kto sa väčším či menším dielom pričinil o slobodný európsky kontinent.

"Tu sme skočili na ruské videnie dejín. Neviem prečo a navyše, je to neférové voči našim súčasným spojencom," nazdáva sa analytik.

Podľa Niča sa nedá zabudnúť na udalosti, ktoré po skončení vojny nasledovali na našom území. Medzi nimi je totiž napríklad aj odvedenie tisícov československých občanov ruskou NKVD nevedno kam.

"Čakal by som, že je v našom záujme niečo o totalite do tohto vyhlásenia dať. Táto časť spoločnej minulosti tam mala byť," dodal pre Aktuálne.sk.

Analytik si však myslí, že slovenskí hostitelia dali pred otváraním sporných tém prednosť pred bezproblémovým vyznením Medvedevovej návštevy. "Ustúpilo sa z línie, ktorá by sa dala udržať, ak by sa návšteva nekonala v čase predvolebnej kampane," naznačil Nič.

Aj preto nevie odpovedať na otázku, či Slovensko touto návštevou vôbec niečo získalo. Na to by mali odpovedať podľa neho predovšetkým slovenskí vládni predstavitelia. "Ja som hodnovernú odpoveď na to, čo sme tým získali, zatiaľ nepočul," skonštatoval Nič.

Fašizmus nebol jediným zlom

Prezident a predseda správnej rady Slovenskej atlantickej komisie Rastislav Káčer bol prekvapený predovšetkým neschopnosťou slovenskej strany rovnocenne a nezávisle reflektovať všetky aspekty rusko-slovenskej histórie.

Fotogaléria

Pre Aktuálne.sk pripomenul napríklad fakt, že počas kladenia vencov na bratislavskom Slavíne nepadla žiadna zmienka o Slovenskom národnom povstaní. Ani z ruskej, ani zo slovenskej. A to pritom okrem prezidenta Gašparoviča vystúpil s prejavom aj premiér Robert Fico, ktorý sa inokedy rád oháňa týmto historickým okamžikom.

"Nezaznel ani odkaz k iným účastníkom protifašistickej koalície, ktorí niesli rovnaké bremeno v tomto boji. Tiež nezaznelo, že moderná história okrem fašizmu registruje aj stalinistický komunizmus. Koniec svetovej vojny totiž pre nás neznamenal len koniec fašizmu," poznamenal šéf Slovenskej atlantickej komisie.

Ako Káčer upozorňuje, jedným z výsledkov Jaltskej konferencie bolo aj začlenenie vtedajšieho Československa pod vplyv Sovietov, z ktorého na viac než 40 rokov nebolo úniku.

"Týchto 40 rokov nás vyradilo z demokratickej Európy, spôsobilo naše ekonomicko-politické zaostávanie, ktoré sme za 20 rokov ťažko dobehli na 50 percent. Toto, rovnako ako gulagy a deportovaných Slovákov, si musíme byť schopní pripomenúť, aby sme dnes mohli sedieť s predstaviteľmi Ruskej federácie ako vyrovnaní partneri," nazdáva sa Káčer.

Slovensko ruskými dverami nebude

Podobne ako Milan Nič, aj politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov pripomína predovšetkým spornú dohodu ohľadne odobrovania modernizácie slovenskej armády ruskou stranou.

Mesežnikov neverí ani výroku ruského prezidenta, ktorý po stretnutí so svojim slovenským náprotivkom Ivanom Gašparovičom vyhlásil, že Slovensko by pre Rusko mohlo poslúžiť ako brána do Európy.

"Vzniká tu navyše otázka, čo by Slovensko z takéhoto "exkluzívneho" postavenia v Európskej únii získalo. Slovensko ako lojálny člen Európskej únie a NATO by predovšetkým malo sledovať politiku, ktorá najviac zodpovedá našim a záujmom našich partnerov," podotkol prezident IVO pre Aktuálne.sk.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |