Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slovensko je smetiskom Európy. Nechcené zvyšky končia na našich tanieroch - chelemendik.sk

 

Slovensko je smetiskom Európy. Nechcené zvyšky končia na našich tanieroch

2020-06-04  (04:23)

 - Slovensko je smetiskom Európy. Nechcené zvyšky končia na našich tanieroch

 

 

BRATISLAVA - Smetisko Európy. Aj takýto nechcený titul dostáva Slovensko vďaka zvyškom, ktoré z celého kontinentu smerujú na naše taniere. Aj takto vidí súčasnú situáciu predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marian Uhrík.

   

Dôvodom tohto nelichotivého stavu je podľa Uhríka fakt, že Slovensko nedokáže nakŕmiť vlastných obyvateľov.

„Za posledných 15 rokov sme sa dostali do situácie, keď dovážame 70 percent bravčoviny, približne 50 percent hovädziny, 15-20 percent hydinového mäsa. Ako-tak sme sebestační len v produkcii vajec a mlieka. To však len vďaka nízkej spotrebe,“ varuje šéf Zväzu.

Preto sa nemôžeme príliš čudovať rozličným škandálom okolo poľských produktov, s ktorými sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Napríklad mäsový výrobok je tak často na hony vzdialený tomu, čo by sme od mäsového výrobku očakávali.

Potravinová mafia úraduje. Situáciu najviac zhoršujú dodávatelia z Poľska

„Všetky prebytky, ktoré sú na európskych trhoch, sa dostávajú k nám. Stávame sa tak smetiskom týchto potravín. Naši ľudia na pultoch nachádzajú „riedené“ potraviny, kde ich lacná cena vyjadruje aj ich kvalitu,“ upozornil Uhrík.

Navyše ako povedal pre Aktuálne.sk, pri porovnaní toho, čo daný výrobok obsahuje, je aj jeho lacná cena vlastne predražená.

„Spotrebiteľ by si mal  uvedomiť, že nie hmotnosť, ale vnútorný obsah živín je rozhodujúci pre cenu výrobku. Mali by sme tak byť rozhodne náročnejší,“ vyhlásil Uhrík.

Liek na nezamestnanosť

Táto situácia má pritom podľa neho dopad aj na rastúcu nezamestnanosť a tým aj na celú ekonomickú kondíciu Slovenska. Len dovozom potravín tak saldo zahraničného obchodu narástlo v neprospech našej krajiny o takmer miliardu eur.

„Navyše najvyšší pokles v zamestnanosti v oblasti národného hospodárstva zaznamenalo poľnohospodárstvo. Za 141 045 zamestnancov poklesla zamestnanosť v roku 2010 na necelých 91-tisíc, čo je pokles o 35,5 percent,“ pripomína predseda predstavenstva.

Aj preto chcú s vládou rozpracovať program potravinovej sebestačnosti, ktorý by mal Slovensko vyviesť z tohto marazmu.

„Vedeli by sme tak zamestnať približne 6700 ľudí, ktorí žijú na vidieku a nemôžu si z objektívnych príčin nájsť inú robotu,“ poznamenal Uhrík.

Nie je priorita ako priorita

Ďalšie milióny eur by podľa neho navyše vláda v štátnom rozpočte usporila zvýšením stavu chovaného dobytka, kureniec a sliepok. Rovnako tak by sme mohli kŕmiť náš dobytok nie dovezenými, ale tu vyprodukovanými kŕmnymi zmesami.

Poľské vajcia nič nezastaví. Stále zaplavujú naše obchody

„Bol by tak reálny predpoklad zvýšenia tržieb v sektore prvovýroby o 341,5 milióna eur a v sektore výroby kŕmnych zmesí o 261,5 milióna eur. (....) Pri ďalšom spracovaní na finálne potraviny Slovensko vyprodukuje tovar v trhovej hodnote 850-900 miliónov eur navyše,“ skonštatoval Uhrík.

Šéf predstavenstva Zväzu navyše tvrdí, že tieto opatrenia by nestáli štát tak veľa, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako totiž pripomína, je to aj o nastavení jednotlivých priorít.

„Je to otázka presmerovania financií. Je napríklad nelogické, aby chovatelia ošípaných musel platiť kafilérii za niektoré činnosti, keď v susedných krajinách nemusia platiť. Rovnako je nelogické, aby obchodný reťazec rozhodoval o cene finálnych produktov,“ dodal Uhrík.

 

http://aktualne.atlas.sk/slovensko-je-smetiskom-europy-nechcene-zvysky-koncia-na-nasich-tanieroch/slovensko/spolocnost/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |