Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci zopakujú diétne Vianoce - chelemendik.sk

 

Slováci zopakujú diétne Vianoce

2020-05-25  (14:14)

 - Slováci  zopakujú diétne Vianoce

Bratislava - Obchodníci si mädlia ruky a hlásajú, že tohtoročné Vianoce budú štedrejšie ako tie vlani.

 

Analytici to ale vidia inak. Ak aj budú Slováci na najkrajšie sviatky roka míňať viac ako minulý krízový rok, nárast bude len veľmi mierny.

"Diétne" Vianoce?

Slovenské domácnosti si tento rok zvykli na úsporný režim. Maloobchodné tržby stagnovali alebo mierne klesali. Rovnako "diétne" ako celý rok môžu byť aj Vianoce.

"Na základe doterajšieho vývoja sa zdá, že vianočné predaje by mohli byť zhruba také ako vlani," hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Analytička Poštovej banky Eva Sadovská vidí vianočné sviatky o trochu optimistickejšie.

"Je možné, že Slováci sa v priemere na tohtoročné Vianoce rozhodnú minúť o niečo viac ako pred rokom, avšak nejaké výrazné nárasty súm či už na potraviny, nápoje alebo darčeky určite neočakávame. Pôjde skôr o sumy porovnateľné s vlaňajškom, možno mierne vyššie," prognózuje Sadovská.

Aj analytik UniCredit Bank Dávid Dereník predpokladá, že tržby počas tohtoročných Vianoc môžu oproti vlaňajšku trochu vzrásť. Rozdiel bude podľa neho minimálny.

Pri oživení spotrebiteľského dopytu hrajú dôležitú rolu aj subjektívne vplyvy, podčiarkuje analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

 

"Najmä dôvera v budúcnosť a dôvera spotrebiteľov v trvácnu stabilizáciu situácie na trhu práce. To, či, a do akej miery otvoria Slováci na Vianoce svoje peňaženky, závisí najmä od toho, nakoľko uveria tomu, že to najhoršie je už za nami," vysvetlil Vaňo.

V minulom roku podľa agentúry TNS Slováci míňali na darčeky 166 eur, ešte rok predtým to bolo 175 eur.

Vysoká nezamestnanosť

Budem mať prácu? Čo príde zajtra? Ako bude ďalej? Neistotu v Slovákoch vyvoláva neľahká situácia na trhu práce.

 

"V minulom roku, kedy sa počet nezamestnaných vyšplhal približne o 120-tisíc, bolo mnoho ľudí nútených vymeniť vianočné nakupovanie za riešenie problémov súvisiacich so stratou práce," pripomína Sadovská.

Tento rok sa nezamestnanosť stále drží na vysokých úrovniach. Slováci sa kvôli neistote uskromňovali a zbytočne peniaze nerozhadzovali.

 

Vianočné nákupy môžu ovplyvniť aj ceny. Potraviny boli totiž v decembri minulého roka o päť percent nižšie ako rok predtým.

"Avšak tento rok naopak odhadujeme ich decembrový nárast zhruba o sedem percent. Odevy a obuv, ktorými sa Slováci zvyknú taktiež obdarovávať, by ale mali byť podobne ako vlani lacnejšie," analyzuje Sadovská.

 

aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |