Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci si neveria - chelemendik.sk

 

Slováci si neveria

2020-02-16  (12:31)

 - Slováci si neveria


Haulík: U Slovákov badať nedôveru vo vlastné schopnostiHrdosť sa ukáže vtedy, keď sa objavia nejaké úspechy, či už ekonomické alebo športové a podobne, ale stále je veľmi krehká," dodal. Slováci sa podľa neho síce zžili so svojím štátom a väčšina ho berie ako samozrejmosť, ale ich postoje sú veľmi krehké. "Akýkoľvek drobný neúspech ľudia vnímajú ako prejav neschopnosti zvládať situáciu. Z tohto pohľadu sú Slováci oveľa labilnejší ako okolité krajiny, ktoré majú svoj štát už dlho," zhodnotil.

Politológ Rastislav Tóth si myslí, že hrdosť Slovákov je slabá. "Ničím nie je podporovaná. Navyše, vstupom do Európskej únie (EÚ) sa aj hlavná štátnosť rozplýva, takže Slováci sa čiastočne cítia občanmi Slovenskej republiky, čiastočne EÚ a štátna nezakorenenosť je viditeľná," vysvetlil.

Prejavuje sa to podľa neho aj v neúčasti pri volebných procesoch na všetkých úrovniach. "Pokiaľ ide o roky štátnosti, štát nedostatočne vstúpil do povedomia. To je chyba štátu, to nie je chyba občanov, že na centrálnej úrovni prebiehajú neustále hádky. A to sa potom prejavuje v pochybnosti u občanov, či je štát dobrý, alebo nie je dobrý," zhodnotil.

Hrdosť Slovákov na samostatný štát nie je primeraná ani podľa politológa Miroslava Kusého. "Jednak sme sa stali samostatným štátom, ale zároveň sme sa stali súčasťou Európy, čiže značnú časť našej suverenity sme odovzdali do EÚ," zamyslel sa a dodal, že hrdosť musí mať historické korene. "Pre nás je to príliš krátke obdobie, aby sa to začalo vyvíjať. Možno, že mladá generácia si ten pocit vybuduje, ale to potrebuje čas," dodal.

Za pozitívum považuje Kusý hlavne vstup Slovenska do EÚ, do NATO, zavedenie eura. "Stali sme sa súčasťou Európy, a nie len formálne. To znamená, že Európa nás začala vnímať ako politický subjekt, s ktorým treba počítať. To je ohromná vec. Dovtedy si nás plietli so Slovinskom a podobne, naraz sme sa stali plnohodnotným politickým subjektom," uviedol.

Podľa Haulíka Slováci dnes berú svoju samostatnosť už ako samozrejmosť. "Krajina je podobná, nemá ani viac ani menej problémov, ako majú okolité krajiny, takže, ako keby sa Slováci zžili so štátom," zamyslel sa.

Zároveň pripomenul, že zo začiatku mali ľudia rôzne postoje, spájali sa s veľkými obavami, že nová krajina nebude schopná samostatnej existencie, no boli aj postoje, ktoré čakali priam zázračný vzostup po osamostatnení.
Zdroj: TASR

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |