Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci šetria - chelemendik.sk

 

Slováci šetria

2020-07-10  (00:32)

 - Slováci šetria

Slovenské domácnosti sú vo finančnom strese

Bratislava - Hrozba straty zamestnania či zníženie mzdy stresuje Slovákov. Výsledkom je, že míňame menej a vytvárame si finančnú rezervu na horšie časy. Nie sme v tom sami. Vo finančnom strese sa v čase krízy ocitli obyvatelia celej strednej a východnej Európy.

Potvrdzuje to analýza UniCredit Group. V súčasnosti podľa nej zaznamenávajú domácnosti v tomto regióne narastajúci finančný stres. A ten ovplyvňuje spotrebiteľské správanie ľudí.

"Domácnosti na krízu reagovali znížením spotreby a zvýšením svojho sklonu k úsporám, napriek nižšej schopnosti úspor," konštatuje Federico Ghizzoni, riaditeľ Divízie strednej a východnej Európy skupiny UniCredit.

Úspory Slovákov rastú

Vlani boli na Slovensku maloobchodné tržby v stálych cenách o približne desatinu nižšie, než predvlani. "Keďže nemalá časť domácností prišla spolu s rastúcou nezamestnanosťou o časť príjmu, časť z tejto šetrnosti bola svojim spôsobom vynútená poklesom zamestnanosti," hovorí analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Vo všeobecnosti však podľa neho platí, že v časoch zvýšenej neistoty rastie aj hraničný sklon k úsporám."Zo zarobeného eura máme tendenciu viac odložiť, menej minúť. Samozrejme netreba zabúdať ani na to, že zároveň rastie počet ľudí bez práce, odkázaných na sociálnu sieť a svoje úspory."

Nezamestnaní poberajú pol roka podporu, potom si však musia vystačiť len s dávkami v hmotnej núdzi.

Podľa Vaňa je ale obozretnosť ľudí počas krízy namieste. Mzdy rastú pomalšie, zhoršuje sa ziskovosť firiem, zostruje sa konkurenčný boj. "Takže aj ľudia, ktorí neprišli o prácu, majú nemálo dôvodov a impulzov na obozretnosť a uvážlivosť pri míňaní."

Šetriť sa má v dobrých časoch

Aby sme počas recesie neupadali do finančného stresu, ekonómovia odporúčajú šetriť už v dobrých časoch. "Práve horšie časy preveria, či sa domácnosť v dobrých časoch správala zodpovedne, nielen pokiaľ ide o spotrebu, ale aj mieru zadlženia a tvorbu rezervy úspor," upozorňuje Vaňo.

peniaze

Slováci ale počas silného hospodárskeho rastu na záchranné finančné koleso veľmi nemysleli. "Napriek neuspokojivým príjmom sa v roku 2009 čisté finančné úspory domácností po hlbokom páde v roku 2008 zotavili vďaka tiež pozitívnym impulzom vyplývajúcim z výkonnosti kapitálových trhov a vyššej návratnosti úspor," konštatuje analýza.

Čisté úspory pritom ukazujú rozdiel medzi našetrenými financiami a pôžičkami. V roku 2008 sme si požičiavali viac, ako šetrili.

Napätý rozpočet

Nižšia spotreba obyvateľstva sa podľa Vaňa na celkovom hospodárstve veľmi neodrazí. "Ak ekonomika, akou je Slovensko, čelí tak výraznému ochladeniu externého dopytu, ako sme zažili vlani, celkovú hospodársku výkonnosť zmeny v konečnej spotrebe domácností až tak dramaticky neovplyvňujú, či už pozitívne alebo negatívne."

Navyše, za prvé tri štvrťroky vlaňajška sa konečná spotreba domácností medziročne znížila len o 0,2 percenta. Finančné podmienky domácností v regióne vyzerajú podľa analýzy napätejšie ako po minulé roky.

"Avšak opatrenia, ktoré prijali banky aby stlmili bolesti svojich klientov, ako aj narastajúci pomer úspor, pomohli jednotlivcom a rodinám škodu obmedziť. Plavba v nepokojných vodách bude pokračovať aj v roku 2010 až dokiaľ sa zotavenie naplno nepotvrdí."

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |