Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci ovládajú iba tretinu top firiem - chelemendik.sk

 

Slováci ovládajú iba tretinu top firiem

2020-07-09  (08:44)

 - Slováci ovládajú iba tretinu top firiem

8.12.2010

Každý tretí obyvateľ našej krajiny pracuje pre cudzincov. Spolu tvoria takmer polovicu HDP.

Zahraniční investori sa stali modlou ekonomického rastu. Kvôli tomu, aby prišli na Slovensko, sú vlády ochotné meniť zákony, vykupovať pre nich pozemky, dotovať každé jedno vytvorené pracovné miesto a dokonca aj odpúšťať dane.

Zo sto dvadsiatich veľkých firiem v kľúčových sektoroch slovenskej ekonomiky vytypovaných Hospodárskymi novinami je v rukách Slovákov už iba 38 podnikov. Teda necelá tretina.

Záchrana v IT


Významnejší podiel medzi top desiatimi firmami vo vybraných sektoroch ekonomiky majú Slováci iba IT a energetike. Kým
informačné technológie ťažia z úspechu firiem, ktoré vznikli tesne po revolúcii a dnes sú na špičke vo svojom odbore, údaje za energetiku sú ovplyvnené štátnymi energetickými firmami, ktoré sa ešte nestihli sprivatizovať. Chémia, financie, poisťovníctvo alebo elektrotechnika sú už prakticky výlučne v rukách zahraničných investorov a slovenskí majitelia sú skôr svetlou výnimkou ako pravidlom.

Váhu zahraničných investorov cítiť nielen v ich počte, ale aj v podiele, ktorý majú na výsledkoch slovenskej ekonomiky. Aj keď časy, keď prázdniny v bratislavskom Volkswagene znamenali katastrofu v zahraničnoobchodnej bilancii krajiny, sú už preč, Slovensko stále stojí na firmách, ktoré ovládajú zahraniční majitelia. Akurát sa zväčšil ich počet. "Podniky vlastnené zahraničnými majiteľmi sa podieľajú až 44 percentami na celkovej tvorbe HDP Slovenska,“ hovorí analytik UniCreditBank Ľubomír Koršnák.

Najviac sa o Slovensko zaujímajú Nemci a Rakúšania. Ich firmy spolu vytvárajú viac ako 12 percent nášho HDP a v kľúčových sektoroch vlastnia bezmála toľko firiem ako Slováci. Ak by sme od slovenských spoločností odrátali tie s účasťou štátu, tak by Nemci s Rakúšanmi toho na Slovensku vlastnili viac ako domáci.

Každý tretí robí na cudzích

O tom, ako veľmi je zahraničný kapitál efektívny, hovorí aj to, že takmer polovicu HDP vytvorenú firmami s majoritným akcionárom zo zahraničia vytvorí iba približne tretina všetkých ľudí, ktorí u nás pracujú. Zďaleka pritom neplatí, že cudzinci sa zameriavajú iba na veľké firmy. Do kolónky malé alebo stredné firmy sa dá podľa UniCreditBank zaradiť až 80 percent všetkých zahraničných investorov na Slovensku. A ich počet každý rok narastá. Od roku 2008 sa počet firiem so zahraničným kapitálom zvýšil o štyritisíc.

V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie je podiel zahraničného kapitálu na HDP krajiny druhý najvyšší. Pred nami je iba Maďarsko, kde firmy ovládané spoza hraníc tvoria až 47 percent HDP. Čísla za Slovensko sú tak vysoké nielen preto, že ekonomika je mimoriadne otvorená, ale aj preto, že je malá. Ovládnutie strategických firiem tak výrazne zahýbe aj štatistikou pri tvorbe hrubého domáceho produktu.

Ekonomike to neprekáža


Aj keď časti Slovenska sa pri zmienke o slovenských firmách, ktoré dnes vlastnia zahraničné spoločnosti, otvára nožík vo vrecku, podľa analytikov majú tieto spoločnosti na ekonomiku dobrý vplyv. Ideálnym príkladom môžu byť Slovenské elektrárne, ktorých hospodárenie sa v čase, keď ich vlastnil slovenský štát, prakticky rovnalo katastrofe a dnes ide o jednu z najziskovejších firiem pôsobiacich na našom trhu. Ukazuje sa tak, že pre ekonomiku je oveľa dôležitejší štýl riadenia a manažérske skúsenosti ako národnosť vlastníka.

Zdroj: hnonline.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |