Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci majú jasný odpor k Rómom, ukázal prieskum - AKTUALITY.SK - chelemendik.sk

 

Slováci majú jasný odpor k Rómom, ukázal prieskum - AKTUALITY.SK

2020-02-13  (13:11)

 - Slováci majú jasný odpor k Rómom, ukázal prieskum - AKTUALITY.SK


Podľa posledného prieskumu v projekte Komprax Iuventa súhlasí až 71% respondentov zo Slovenska s niektorými ideami ultrapravice. Z výsledkov aj vyplýva, že Slovákom sú zo všetkých skúmaných skupín najbližší Česi. Jasný odpor majú však k Rómom a narkomanom.

dnes, 11:00 Brusel
Živá diskusia (246)
Rómske deti v Lipanoch

Prieskum uskutočnila Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave a výberový súbor tvorilo 761 respondentov vo veku od 16 rokov. Zbieranie dát sa uskutočnilo v čase od 15. do 21. septembra 2012.

Otvorenosť k osobnému kontaktu, t.j., že by ich väčšina ľudí prijala ako blízkych susedov, deklarujú Slováci voči Nemcom a Maďarom. Väčšiu vzdialenosť cítia Slováci voči Židom, Ukrajincom, prisťahovalcom, zahraničným robotníkom a homosexuálom. Aj tieto skupiny však väčšina Slovákov pokladá za seberovných, vyplýva z výskumu.

Autori štúdie definovali tzv. nevôľu k trvalému súžitiu, kde v prevažnej miere respondenti zaradili napríklad Vietnamca bezdomovca, prostitútku, černocha, skinheda, ale aj anarchistu či moslima. Autori ďalej poukazujú aj na celkovú aktivitu slovenskej verejnosti – v porovnaní s českou dokážu Slováci oveľa viac aktívnejšie zareagovať na politické zmeny ako napríklad Česi. To značí, že ak nejaká politická strana na Slovensku ponúkne radikálne riešenie ktorejkoľvek témy, ktorú Slováci vnímajú ako problém – je možné očakávať aktívnu odozvu, píše sa v štúdii.

Pravicový extrémizmus má v celej Európe narastajúci trend – kompletný súhlas s ideami ultrapravice prejavilo 13% Slovákov. S jednotlivými prvkami ultrapravice súhlasilo až 71% respondentov.

Výskum tiež potvrdil nevraživosť Slovákov k cudzincom – Slováci v prieskume napríklad uviedli, že „cudzinci sú zdrojom kriminality, Židia sa k nám nehodia a majú veľký vplyv na chod ekonomiky a fungovanie nášho štátu.“

Výsledky okrem iného ukázali, že jasný odpor (averziu) majú Slováci voči narkomanom a Rómom. Skoro dve tretiny obyvateľov by ich odsunuli najradšej preč zo Slovenska. Respondenti tiež napríklad uviedli, že Rómovia, ktorí dlhodobo nepracujú či nenavštevujú rekvalifikačné kurzy, by mali stratiť nárok na sociálne dávky a podpory. Rovnako ako v prírode, tak aj u ľudí, by mali tí najschopnejší z národa a etnika vládnuť tým menej schopným, uvádzali tiež Slováci v prieskume.  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |