Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci by vyšší penzijný vek mohli niesť ťažko. Zdravotne - chelemendik.sk

 

Slováci by vyšší penzijný vek mohli niesť ťažko. Zdravotne

2020-05-25  (14:06)

 - Slováci by vyšší penzijný vek mohli niesť ťažko. Zdravotne

7.2.2011

Stanislava Luppová, Stanislava Harkotová

Bratislava - Slováci chodia oproti ostatným Európanom do penzie skôr, ich zdravotný stav je ale horší.

Či budú dnešní dvadsiatnici schopní pracovať do sedemdesiatky, bude závisieť od ich životného štýlu.


Lekári upozorňujú, že zdravotne na tom nie sme najlepšie. Slovákov už v relatívne nízkom veku trápia napríklad ochorenia srdca a ciev.

Aj napriek tomu však bude zvýšenie dôchodkového veku nevyhnutné. Prvý penzijný pilier totiž enormne zaťažuje štátny rozpočet.

Do penzie chodíme skôr

Slováci chodia do penzie skôr ako ostatní Európania. Napríklad v porovnaní so zvyšnými krajinami V4 chodíme do penzie najmladší.


Okrem toho sa často rozhodneme odísť do dôchodku ešte skôr ako nám to vyplýva zo zákona. Slovenky majú v súčasnosti odchádzať do penzie v priemere, keď majú 59 rokov a muži v 62 rokoch. V skutočnosti sa však ženy na Slovensku rozhodnú zavesiť prácu na klinec, keď majú v priemere 56,7 roka a muži vo veku 60,2 roka.

peniaze


Dôchodkový problém páli viaceré európske krajiny. Mnohé počítajú so zvyšovaním veku odchodu do dôchodku, okrem Slovenska. Odborníci sa ale zhodujú, že vyššiemu dôchodkovému veku sa nevyhneme.


Od roku 2024 by mali nielen muži, ale aj ženy na Slovensku odchádzať do dôchodku, keď dovŕšia 62 rokov. Mnohé európske krajiny však majú už v súčasnosti dôchodkový vek 65 rokov a v Európe sa momentálne uvažuje aj nad 70-tkou.

Vláda problém odsúva

Slovenské ministerstvo práce toto volebné obdobie neuvažuje o zvýšení veku odchodu do penzie, aj keď si je minister práce Jozef Mihál vedomý toho, že skôr či neskôr to bude potrebné.

"Hranica dôchodkového veku 62 rokov pre mužov je v momentálnej situácii primeraná, ale s predpokladaným predlžovaním dĺžky života ľudí sa dá očakávať, že ak by sa dôchodkový vek neposúval, tak by mohlo mať Slovensko v horizonte niekoľkých desiatok rokov problémy," povedal Mihál podľa TASR.

Podobne sa pred pár dňami vyjadril minister financií Ivan Mikloš.

Detí sa u nás rodí málo, na dôchodky tak pracuje stále menej a menej ľudí. To predstavuje obrovskú záťaž pre verejné financie. Štát musí do Sociálnej poisťovne naliať každý rok zhruba 1,7 miliardy eur.

Súčasný demografický vývoj napovedá, že toto číslo sa bude zvyšovať. Jedným z riešení je aj zvýšenie penzijného veku.

Zlý zdravotný stav Slovákov

Aj napriek tomu, že ministerstvá uznávajú, že vyšší vek odchodu do dôchodku bude nevyhnutný, vláda problém zatiaľ odsúva bokom. Rezort práce argumentuje tým, že Slováci nie sú v dobrej zdravotnej kondícii, aby sa im momentálne zvyšoval dôchodkový vek.

 

Podobný názor majú aj slovenskí lekári. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pázstora, závisí to, či budú nasledujúce generácie vôbec schopné pracovného výkonu i v relatívne vysokom veku, od ich životného štýlu i kvality životného či pracovného prostredia.

"Zatiaľ sme rozhodne v inej situácii čo do kvality života ako iné krajiny Európskej únie. Slovákov už v relatívne nízkom veku trápia napríklad ochorenia srdca, ciev, v staršom veku sú to najmä problémy s pohybovým aparátom," povedal.

Vieme sa zodrať viac

Podľa Pázstora je dokonca možné o Slovákoch povedať, že sa vedia prácou viac "zodrať ako Západoeurópania." Pripomenul, že v súčasnosti nemožno predpokladať, že by sa napríklad generácia päťdesiatnikov dokázala fyzicky pripraviť na prácu v 65. či 70. veku života.

Čítajte aj: Mihál: Na Slovensku asi niet spokojného dôchodcu

"Zatiaľ nie sme v tomto smere pripravení ani na typ práce za počítačom. Otázne by v tomto prípade bola v niektorých regiónoch dokonca aj generácia štyridsiatnikov. Pri tých starších treba v súčasnosti uvažovať, že hodnota ich práce by zrejme nebola na tej istej úrovni, ako práca ich dnes podstatne mladších kolegov," povedal.

Staroba

Ilustračné fotoväčší obrázokAutor: Stock Photos

Generácia terajších päťdesiatnikov by podľa Pázstora mohla mať v budúcnosti problém napríklad aj pri povolaniach, kde sa vyžadujú pohotové reakcie.

Dôchodok podľa druhu práce

Zdravotný stav ľudí závisí aj od toho, akú prácu vykonávajú. Rozdiel je pracovať 40 rokov sedením za počítačom a niečo iné živiť sa rovnaký čas s lopatou v ruke.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu by bolo ale príliš komplikované, keby sa dôchodkový vek odvíjal od druhu práce.

"Človek počas života bežne strieda povolania, ťažko sa potom hodnotí, či bol "hlavne" manuálny pracovník alebo úradník v kancelárii. Skôr treba hľadať riešenia, ako úplne zrušiť inštitút dôchodkového veku alebo aspoň znížiť jeho význam," povedal Ďurana.


  aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-02-07  (13:06)
55%  
mínus plus
  Pod článok mal byť podpísaný Goebbels, taká znôška poloprávd, klamstva a prekrútení. Začínam to vidieť ako u cien, postupná mediálna masáž na to čo nás v jaseni bude čakať. K veci :
1 - Oproti ostatným štátom ideme do dôchodku skôr - je vytrhnuté z kontextu, keď nepoviem rovno lož. Patrilo by sa uviesť max., min. a priemerné hodnoty veku v jednotlivých krajinách. Potom by sme to videli a samozrejme demografickú krivku a priemerný vek života. Keď si na západe ľudia radšej kupovali psa ako mali dieťa u nás nestačili škôlky.
2 - Prvý pilier enormne nezaťažuje. Zaťažuje nenažranosť súkromných poisťovní a nastavenie 9% ku 9%, Zaťažujú rozkradnuté peniaze z privatizácie, ktoré mali ísť na vykrytie dôchodkov a pod.
3 - Demografický vývoj nie je len o pomere starí-mladí. Tento pomer bude na Slovensku kritický za 30 rokov. Dnešní tridsiatnici by si mali začať šporiť, ale to neznamená, že rodičov nechajú skapať od hladu. Demografický problém je aj o pomere cigáni-bieli. Pokiaľ sa budú cigáni takto množiť a celý život skoro celá komunita nerobiť, tak SR nepomôže ani posun veku odchodu na 100 rokov. Máme totiž tiež zaujímavý pomer počtu cigánov k počtu obyvateľov, patrilo by sa uviesť. Dá sa ešte veľa povedať, čo tak napr. možnosť zamestnať sa vo vyššom veku = 0, slovom nula. Dôvod je prostý, štáty východnej Európy sú na to, aby lacná pracovná sila robila až po hrob. To je ono, to je ono.....

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |