Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slováci a pravoslávie na Slovensku - chelemendik.sk

 

Slováci a pravoslávie na Slovensku

2020-05-25  (14:06)

 - Slováci a pravoslávie na Slovensku


Kvôli pokoju svojho svedomia si dovolím napísať tieto riadky. Sú to moje názory, ku ktorým som dospel počas 30 rokov môjho života. Prosím, rešpektujte moju slobodnú vôľu a moje názory, tak ako ja rešpektujem vaše.

"Jesto v nás Slovákoch sily pôvodnej dosť a nezačíname dač nového, ale iba pokračujeme v živote už dávno počatom, máme teda právo, ba povinnosť hovoriť o ľudstve a hlásiť sa k vyššiemu životu na svete." Jozef Miloslav Hurban

Slovenská literatúra a slovenský jazyk sú prekážkou neokolonializmu." Pavol Janík

Prečo Boh povolal Slovákov do tohto sveta? Dovolím si vysloviť takúto domnienku. Poslanie Slovákov v tomto svete spočíva v tom, aby názorne ukazovali, že ľudia v Európe nevyhnutne nemusia nevyhnutne zabíjať jeden druhého kvôli tomu, aby prežili. Že v strede Európy, kde po stáročia krv tiekla riekami, môže existovať malý, v podstate bezbranný slovanský národ, ktorý si aj napriek svojej slabosti a bezbrannosti dokázal zachovať v duši svojho Boha a svoju ľudskú dôstojnosť. Nielenže môže existovať, ale aj žiťplnohodnotným, zdravým, a čo ako paradoxne to znie, slobodným životom. Je to sloboda zbavená násilia nad druhými, zbavená vraždenia a strachu, ktorý je s týmto vraždením nerozlučne spätý. Príklad Slovákov je príkladom nenásilného prežívania v našom krutom svete. Príklad nie jediný, no napriek tomu zriedkavý. Slováci kedysi veľmi dávno odmietli prelievať svoju a cudziu krv. To jest spravili to, čo neurobil takmer ani jeden zo slovanských národov.
Sergej Chelemendik.

Treba asi konečne povedať pravdu, že aj napriek vieroučným omylom katolíkov a evanjelikov boli to práve oni, kto sa zastával slovenského ľudu v minulých storočiach počas neexistencie Slovenského štátu. Pravoslávna Cirkev, ako verná a večná držiteľka Božej blahodati (milosti) nebola na Slovensku z historických dôvodov prítomná od potupného vyhnania učeníkov sv. Cyrila a sv. Metoda zo Staroslovenskej ríše (teraz schválne nesprávne nazývanej Veľká Morava). Slovenský národ sa v 9. storočí masovo nepostavil proti vyhnaniu týchto pravoslávnych učeníkov, ako sa aj nezastal Svätoplukom uväzneného pravoslávneho  kniežaťa sv. Rastislava. Iba niekoľko ľudí  doteraz  pochopilo, že na Slovenskom národe je doteraz nepokajaný hriech, a situácia na Slovensku sa nezmení, kým sa slovenský národ nezačne za tento hriech masovo kajať!

Podľa môjho názoru sa Pravoslávna Cirkev na Slovensku od udelenia autokefality sa doteraz nevyrovnala s problémom uniatov, 1. Slovenského štátu a slovenského jazyka. Dovolím si tvrdiť, že pokial sa na čelo Pravoslávnej Cirkvi na Slovensku nedostane naozajstný Slovák srdcom a dušou, tak aj naďalej bude sv. Pravoslávie len okrajovou Cirkvou spájanou výlučne s Rusínmi na východe Slovenska. Nie náhodou sa stratávam s názorom, že pravoslávni su vlastne iba Rusíni a Slováci sú buď katolíci, evanjelici alebo ateisti!!! Pre Slováka ako keby sa také niečo nehodilo. Ale veď je to práve naopak. Takmer žiadny iný národ nemá taký potenciál pre pravoslávnu misiu ako Slováci. Národ bez vojen, vraždenia, kolonializmu. Ale niektorí z mocných tohto sveta to veľmi dobre vedia a všetkými silami sa snažia zastaviť akékoľvek šírenie sv. pravoslávia na Slovensku. Zvonka ako aj zvnútra Cirkvi. A smutnou pravdou je, že sa im to až na výnimky darí uskutočnovať.

 

http://narodnyodkaz.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=113%3Aslovaci-a-pravoslavie-na-slovensku&catid=38%3Anabozenstvo&Itemid=71


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


duško   |   2011-03-17  (19:10)
50%  
mínus plus
  aký je ten vieroučný omyl evanjelikov chcem sa spýtať?


juri   |   2011-03-18  (10:27)
55%  
mínus plus
  Neviem, čo si myslí autor článku o vieroučných omyloch evanjelikov, ale mne sa zdá, že evanjelici nemajú vo svojom učení žiadny vieroučný omyl, a to z jednoduchého dôvodu. Sú to napospol úprimní a nekompromisní hľadači pravdy, ktorí by v prípade zistenia omylu v ich učení okamžite zjednali nápravu. Ale od čias Luthera sa ešte nepomýlili v interpretácii žiadnej pravdy viery, vrátane svätenia žien a homosexuálov.


duško   |   2011-03-18  (11:08)
50%  
mínus plus
  Ja som osobne evanjelik, ale neviem o tom aby sme my evanjelici mali nejaky podstatný vieroučný omyl(z toho textu neviem aký omyl autor myslí). Náša cirkev ECAV je tiež v kríze morálnej, duchovnej....atď.. Máme v cirkvi tiež veci, ktoré nie sú zrovná v súlade zo slovom Božím čiže Bibliou. Nie sú zrovná zásadné, ale treba ich napraviť určite. Sme cirkev reformovaná a tak si myslim, že reformácia by sa nemala nikdy zastaviť.


juri   |   2011-03-18  (11:58)
50%  
mínus plus
  Ja osobne som katolík, Duško, a som rád, že si sa neurazil na môj sarkazmus. Prepáč, nebol to práve vhodný príspevok do ekumenického dialógu. Myslím, že autor príspevku nesprávne rozlišuje medzi vieroukou, mravoukou a chybami, ktoré spáchali príslušníci kléru.
Keďže nie som odborník na danú oblasť, môžem vysloviť iba svoj názor alebo pocit, že každá cirkev vedie ľudí správne, pokiaĺ jej učenie či už vedome alebo nevedome neodporuje učeniu rímskej cirkvi. Iba jedno učenie totižto môže byť správne, lebo Boh je len jeden. Ja za také učenie považujem učenie katolícke.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |