Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sloboda Nemecka pôvodom z USA - Die Welt - chelemendik.sk

 

Sloboda Nemecka pôvodom z USA - Die Welt

2020-06-01  (02:21)

 - Sloboda Nemecka pôvodom z USA - Die Welt
Pre škandál okolo NSA Nemecko a USA sa môžu navzájom odcudziť. Nemci pritom zabúdajú na to, prečo by mali byť USA vďační.

Jeden z najpozoruhodnejších dokumentárnych filmov minulého storočia sa teraz vysiela nie práve na najpopulárnejších staniciach, ako napr. ZDF info. A pretože momentálne čoraz častejšie počúvame kritiku na adresu Ameriky v súvislosti so škandálom okolo NSA alebo z nejakého iného dôvodu, žiada sa, aby sa takéto zábery sa objavovali častejšie aj na významnejších nemeckých televíznych staniciach.

Viacdielny dokumentárny film pod názvom Keď do Nemecka prišla vojna, zachytáva zábery nakrútené kameramanmi americkej armády, z ktorých sa neskôr stali známi režiséri, ako napr. Samuel Fuller a Russ Meyer o útoku USA na Nemecko na jar 1945. V záberoch môžeme sledovať ako americkí vojaci na vlastné riziko prečesávajú dedinu za dedinou, mesto za mestom, aby na nemeckej zemi zničili posledné zvyšky národného socializmu.

Film ukazuje, že tento posledný akt vojny nebol ani zďaleka prechádzka ružovým sadom a od bojmi vyčerpaných amerických vojakov sa vyžadoval vysoký stupeň koncentrácie. Čiernobiele zábery, v ktorých nie je ani stopa po heroizovaní, ukazuje, za čo sme my, Nemci, Američanom zaviazaní.


Ďakujeme vám, vojaciAspoň takto cítim to ja, pri pohľade na to, ak sa dobývalo moje rodné mesto Frankfurt nad Mohanom, ktorý sa pre barbarské činy národných socialistov zmenilo na ruiny. Pre mňa sú tieto zábery neoddeliteľnou súčasťou mojej vlastnej predhistórie.

Vďaka tomu, že americkí vojaci tu s nasadením vlastného života kontrolovali každú ulicu, mohol som sa o desať rokov neskôr narodiť v tomto slobodnom meste. V meste, ktoré vďaka prítomnosti amerických vojakov a amerického kapitálu sa rýchlo obnovuje. Mohol som tak vyrásť v krajine, v ktorej  pod americkým vedením  bola vytvorená demokracia a právny štát a ktorá vďaka záštite zo strany USA nepadla do okov totalitarizmu. V roku 1990 by zjednotenie neprebehlo tak bezbolestne, ak by Američania nepreukázali podporu a dôveru Nemcom.


Narodil som sa v krajine, kde aktívne prebiehala amerikanizácia spoločnosti. Rock´and roll, hollywoodske filmy, ležérnosť v obliekaní, nenútená komunikácia – takmer všetko, čo robilo život v Nemecku vzácnejším, sa udialo vďaka kultúrnemu importu z USA.
Transfer bol taký úspešný preto, lebo americká masová kultúra je naozaj univerzálna. Vybrané britské umenie a francúzske pravidlá dobrých manierov síce pomohli Nemcom povojnovej generácie spamätať sa, ale iba americký životný štýl  bol taký ľahký a mohol sa mu prispôsobiť prakticky každý.


Elvis Presley, ktorý v roku 1958 navštívil vojakov v provinčnom mestečku Bad Neuhaim a ukázal všetkým ako každej nemeckej ľudovej piesni dodať sexepíl, bol ozajstným  priekopníkom  protestov mladej generácie, proti skostnatenosti nemeckej autoritatívnosti.


Kradne nám Amerika slobodu?Nielen zábavná kultúra, ale aj významný vplyv amerického umenia, klasickej hudby a literatúry spôsobili, že Nemecko  bolo v krátkom čase katapultované do demokratickej súčasnosti. Záplava kultúrneho a civilizačného know-how sa doteraz neskončila. Neexistuje jediný  hudobný štýl, zábavný formát alebo technická inovácia, ktorá by nepochádzala z Ameriky.

Vďačnosť vo vzťahu k USA? VAri to nie sú iba sentimentálne pocity nostalgicky naladených fanatikov, ktorí sa držia predstavy o večnom nemecko-americkom spojenectve? Ak budeme veriť renomovaným publicistom ako je Jakob Augustein, títo ľudia sú v lepšom prípade  naivní, zaslepení silnými reminiscenciami, ale pravda spočíva v tom, že USA sa už stali nepriateľskou mocnosťou, ktorá svojím totálnym sledovaním nás chce zbaviť slobody.


Augustein sa sťažuje na to, že Angela Merkelová a Joachim Gauck kritizujú ruskú autokraciu namiesto toho, aby si uvedomili, že Američania predstavujú oveľa väčšiu hrozbu pre náš život. No nedokážu to, pretože sami sú pôvodom z Východu a zostala v nich „ruská trauma“, ktorou sa zaoberajú, namiesto toho, aby sa zaoberali našimi právami, ktoré samozrejme pošliapavajú Američania.


Autokrati sú ešte stále na Východe


Augustein, je veľmi výrazný, žiaľ nie jediný príklad toho, ako ďaleko sa zašlo v tejto krajine v skresľovaní politicko-morálneho  vnímania skutočnosti. Na rozdiel od mnohých nemeckých intelektuálov, ktorí pod záštitou Američanov praktizovali neobmedzenú slobodu slova a pretvárali ju bez strachu a kritiky zo strany USA, Merkelová a Gauck museli v skutočnosti na vlastnej koži prežiť to, čo naozaj znamená strata slobody.

Zrejme lepšie než iní poznajú rozdiel medzi demokraciou, v ktorej tajná činnosť spravodajských služieb sa môže vyliať z brehov a takýmto štátom je v súčasnosti práve Rusko, kde spravodajské služby sú pri moci a kde  vládne právna svojvôľa. Určite lepšie vedia, čo môžeme stratiť, ak rozviažeme s USA priateľské vzťahy, alebo ak ich nebudeme ďalej považovať za priateľov.


USA nikdy neboli príkladom morálnych noriemHoci vďačnosť nie je kategóriou tvrdej politiky záujmov, no v civilizovanom zväzku medzi národmi a ich občanmi zohráva predsa len rozhodujúcu úlohu. O to znepokojujúcejšia je myšlienka, že pre nemeckú samoľúbosť a pozície - Nemecko akoby nepotrebovalo iného veľkého priateľa na tejto strane Atlantiku - môže sa stratiť vedomie toho, za čo máme byť my, Nemci, vďační Američanom. Vo svetle svetových tendencií a spádu v USA sa treba znepokojovať skôr o to, že Washington môže stratiť záujem o nás a o Európu.


USA pritom nikde neboli krajinou, ktorú by vždy chválili alebo dávali za vzor morálnych noriem. Zoznam hriechov americkej zahraničnej politiky je dosť dlhý. V porovnaní s tým, čo západný líder napáchal v Kórei, Vietname a Latinskej Amerike, jeho súčasné politické metódy sa zdajú nevinné. Preto sa zdá byť pokrytecké, keď ľudia, ktorí kritizujú Ameriku, hovoria o tom, že práve teraz USA vojnou s bezpilotnými lietadlami prekročili červenú čiaru práva a morálky, a to nedovoľuje viac im veriť.


Kritika Ameriky


Bolo by naivné predpokladať, že americké spravodajské služby v minulosti nikdy nesledovali nemeckých politikov. Vzťahy obidvoch štátov nikdy neboli bez konfliktov. Irak nebol prvý ani posledný prípad, keď Nemecko nenasledovalo USA. Akurát okolo toho nebol nijaký šum a to nepoškodzovalo pozície Nemecka na svetovej politickej scéne. Možno existujú národy, ktoré  utrpeli dominanciou USA, ale Nemci medzi ne nepatria.

Vďačnosť naozaj neznamená, že treba zatvárať oči na porušovania zo strany  NSA. Ale nezaškodilo by trochu rozlišovať. Ako ochrániť súkromnú sféru v dobe internetovej komunikácie pred špionážou spravodajských služieb a spolu s tým zostať vyzbrojený proti teroristickej hrozbe? Je to spoločná a zatiaľ nevyriešený problém všetkých západných štátov.

Zvláštne je, že sledovanie NSA, Nemecko vníma ako útok na demokraciu a slobodu, kým systematická špionážna činnosť zo strany Ruska a Číny  nevyvoláva rozhorčenie. Úplne smiešne však prestáva byť, keď sa tvrdí, že USA, ochranca politických a kultúrnych základov Nemecka, garant jeho slobody, prestávajú byť demokraciou a  zamýšľajú sprisahanie proti nám. Zrejme by sa nemeckým komunistom  mala zakázať ich obľúbená činnosť – kritizovať USA.

 
Autor: Richard Herzinger
Zdroj: inosmi.ru ;Die Welt


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |