Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slavica o.z. pripravuje na tento rok okrem Dní Slovanov aj Všeslovanský snem - chelemendik.sk

 

Slavica o.z. pripravuje na tento rok okrem Dní Slovanov aj Všeslovanský snem

2020-08-04  (02:25)

 - Slavica o.z. pripravuje na tento rok okrem Dní Slovanov aj Všeslovanský snem

19.5.2014

Okrem pravidelného každoročného podujatia Dni Slovanov (6. ročník) pripravuje občianske združenie Slavica z Nitry na tento rok aj Všeslovanský snem, ktorý sa bude konať na jeseň tohto roku v Nitre.

     

NITRA. Festival slovanskej vzájomnosti, kultúry, histórie a spolupráce tak ako vždy pozostáva z odborných podujatí, zapálenia Vatry slovanskej vzájomnosti a festivalu folklórnych súborov. Tento rok k uvedeným podujatiam pribudne 11. Všeslovanský snem, ktorý sa bude konať 24. až 26. októbra 2014 v Nitre.

 

Prídu odborníci z Ruska, Českej republiky a zo Slovenska
 

Dni Slovanov sú šesť rokov tradičným sprievodným podujatím Cyrilo-metodských osláv v Nitre. Obsahom projektu je hlavne propagácia myšlienky slovanskej vzájomnosti, podpora kultúrnej výmeny a informovanosti medzi krajinami a národmi slovanského sveta, propagácia ľudovej kultúry, umenia a tradícií slovanských národov. 

Ako povedal predseda OZ Slavica (www.slavica.sk) Miloš Zverina, svojimi aktivitami sa združenie snaží dať idei slovanskej vzájomnosti, etnickej a kultúrnej spolupatričnosti slovanských národov nový rozmer a kvalitu. „Našou snahou je vytvárať priestor na poznávanie a reflektovanie našej vlastnej identity - slovanskej, národnej i občianskej,“ hovorí Miloš Zverina. „Prostredníctvom našich aktivít popularizujeme tému Slovanov a slovanstva, vyzdvihujeme ich dôležité miesto v histórii Európy a ich vklad do kultúrneho a duchovného dedičstva európskej a svetovej civilizácie.“

V rámci Dní Slovanov a Všeslovanského snemu sa v Ponitrianskom múzeu 25. otóbra od 9.30 hodine uskutoční Fórum Slavica 2013. Ide o medzinárodnú konferenciu, venovanú téme: Slovo a písmo Slovenov. „Stretnú sa tu odborníci z Ruska, Slovenska a Českej republiky, ktorí budú prednášať na zaujímavé témy. Medzinárodná konferencia bude mapovať písmo a jazyk Slovanov od jeho vzniku po súčasnosť. Napríklad veľmi zaujímavým príspevkom pre účastníkov konferencie bude vystúpenie pána Viktora Timuru, autora nedávno vydaného knižného titulu Zamlčané dejiny.

Podľa slov Miloša Zverinu konferencia podčiarkne význam Nitry ako vedeckého a kultúrneho centra, ktoré má svoje opodstatnenie z hľadiska historického významu nielen v dejinách Slovenska, ale aj v histórii slovanského sveta. „Forum Slavica je určená nielen odborníkom a iste osloví aj širokú laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o vývoj písma u Slovanov. Budú v nej populárnou formou prezentované výsledky práce vedeckých a pedagogických pracovníkov, vybraných vedeckých pracovísk a vysokých škôl, literárnych tvorcov a publicistov ako aj širšej zainteresovanej verejnosti.


Vystúpi päť súborov 
 

Hlavným podujatím Dní Slovanov je medzinárodný folklórny festival Slavica Fest. Uskutoční sa 6. júla o 17. hodine na Svätoplukovom námestí v Nitre, vystúpenia zahraničných folklórnych súborov budú môcť diváci vidieť aj 5. júla v Partizánskom.

„Slavica Fest sa snaží propagovať mesto, Nitriansky kraj a Slovensko u zahraničných partnerov, ktorých pozývame na festival. Podujatie prispieva k obohateniu kultúrneho a spoločenského života v meste a korešponduje s Cyrilo-metodskými slávnosťami,“ hovorí Miloš Zverina z OZ Slavica. „Podujatie založilo tradíciu stretávania sa predstaviteľov slovanských národov, ktorých snahou je podieľať sa na budovaní spoločného európskeho domu pre všetky národy Európy.“ 

Slavica fest rovnako ako v predchádzajúcich rokoch prinesie vystúpenia folklórnych súborov aj prezentáciu tradičného slovanského umenia. „Na festivale sa predstavia folklórne súbory zo Slovenska, Bieloruska, Ruska, Poľska a Českej republiky.“ 


Dramaturgom a moderátorom šiesteho ročníka Slavica Fest bude Drahomír Daloš. „Medzinárodný folklórny festival sa snaží popularizovať tému slovanskej vzájomnosti, podporovať kultúrnu výmenu medzi slovanskými krajinami a ich umeleckú činnosť. Krásu a bohatstvo folklórnych tradícií súbory predstavia nielen svojimi piesňami, hudbou či tancami, aj prezentáciou s názvom Svet Slovanov - prostredníctvom propagačných materiálov, suvenírov, remeselníckych a umeleckých výrobkov či publikácií,“ povedal Drahoš Daloš.  


Vydali Atlas slovenských kaštieľov a kúrií


Okrem spomínaných aktivít je OZ Slavica aj autorom internetového projektu, zameraného na propagáciu historických pamiatok (www.kastiel.org,resp.www.atlaskastielov.sk).

Informačný portál sa venuje 5 skupinám architektonických pamiatok a trom druhom pamiatkových rezervácií: hrady a zámky, kaštiele a kúrie, meštianske domy, ľudová architektúra, technické pamiatky, skanzeny, pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry a mestské pamiatkové rezervácie. 

Portál vznikol s cieľom rozšíriť priestor, na ktorom možno nájsť nielen základné informácie o vybraných architektonických pamiatkach v SR. Podľa slov Miloša Zverinu OZ v spolupráci s viacerými autormi prináša viac informácií a fotografií o súčasnom stave pamiatok a ich odbornom výskume, pokúša sa aj o nový pohľad na ich vznik, historický vývoj a zmysel ich existencie v minulosti a dnes.

„V súčasnosti vyšiel 1. diel publikácie Atlas slovenských kaštieľov a kúrií – Bratislavský kraj. Odzrkadľuje sa v ňom prejav materiálnej kultúry našich predkov, ich estetického cítenia a obraz spôsobu života v konkrétnom období,“ doplnil Miloš Zverina z OZ Slavica.

Všeslovanský snem

V dňoch 24. až 26. októbra 2014 sa uskutoční v Nitre 11. Všeslovanský snem. Tento snem bude prvý krát na Slovensku. Požiadavka bola, aby sa uskutočnil v Bratislave, ale zástupcovia o.z. Slavica na pracovnom stretnutí prípravného výboru v Minsku presadili, aby to bola Nitra. Z krátkej histórie medzinárodného slovanského hnutia sa dozvedáme, že prvý slovanský snem sa uskutočnil v Prahe 2. až 12. júna 1848. Posledný sa konal v roku 2010 v Kieve. „ Pre naše občianske združenie je to obrovská výzva pripraviť čo najdôstojnejšie podmienky pre túto medzinárodnú udalosť, kde sa očakáva približne 300 delegátov, ktorí budú rokovať asi v desiatich odborných sekciách,“ dodal na záver Miloš Zverina.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |