Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slabo platenú prácu nahradil strach o holú existenciu - chelemendik.sk

 

Slabo platenú prácu nahradil strach o holú existenciu

2020-06-21  (01:18)

 - Slabo platenú prácu nahradil strach o holú existenciu
Tibor Sirotka z Lučenca má päťdesiaťštyri rokov a na krku starosti o holú existenciu. Dvadsaťdva rokov pracoval v lučeneckom Novokeri a tento podnik vyrábajúci obkladačky a dlažby bol preňho istotou. Bol, ale už nie je.

Novoker po tridsiatich rokoch fungovania smeruje ako Titanic – ku dnu. Posledná správa, ktorá z fabriky vyletela je, že prepúšťa 137 ľudí. Teda drvivú väčšinu z tých, ktorí tam ešte pracovať zostali. Čo bude s nimi, netušia.

"My, ktorí prídeme teraz o prácu, už väčšinou nie sme najmladší. Už aj preto bude pre nás hľadanie inej roboty ťažšie. Zvlášť ak v tomto regióne si prácu nevedia nájsť ani oveľa mladší ľudia," hovorí Sirotka.

Jeho slová nie sú nijaké plané teoretizovanie. "Od júna v závode nepracujeme. Sme doma a dostávame 60 percent zo mzdy. Aj preto sa už mnohí z nás snažili niekde zamestnať. Aspoň brigádnicky. Neúspešne. Roboty jednoducho niet," vykresľuje Sirotka.

Na Úrade práce v Lučenci ponúkajú len osem voľných pracovných miest. Zástup ľudí bez roboty sa teda opäť rozrastie. Miera nezamestnanosti je v okrese 23 percent, a to ešte v evidencii nie sú títo z Novokeru. Oni budú v dvojmesačnej výpovednej lehote od novembra. Od nového roku môžu putovať na úrad práce.

"Neviem, ako sa s touto situáciou vyrovnať. V závode sme síce nemali vysoké zárobky, ten môj bol aj vďaka dvanástkam asi 450 eur v hrubom, no aj vďaka tomu sme dokázali platiť mesačné nájomné dvesto eur v činžiaku, plus inkaso. Ako to bude ďalej, neviem," dodáva.

Pripomína, že v Novokeri pracovala aj jeho manželka, no tá prišla o prácu už pred rokom, keď podnik prepustil osemdesiat ľudí. "Na krátke tri mesiace si potom ešte našla prácu inde, no teraz je aj ona bez roboty," vykresľuje stav ich rodiny Sirotka.

Rodina Sirotkovcov z Lučenca pritom ešte nebude spomedzi prepustených v Novokeri v najhoršej situácii. "Sú aj prípady, že o prácu teraz prídu naraz manželské páry. Niektorí z prepustených musia navyše okrem nájmu a inkasa aj splácať pôžičky a úvery. Z čoho, nevedia," dodáva Sirotka.

Pád fabriky s dlhoročnou tradíciou a menom vnímajú s nevôľou aj ďalší obyvatelia mesta a okresu. "Situáciu v regióne to zhorší. Ja bývam v susednej Vidinej, medzi prepustenými sú aj ľudia z tejto obce," zamýšľa sa Mária Šagátová.

Lučenčan Ján Vaculčiak, ktorý je už na dôchodku, hovorí o páde Novokeru ako o veľmi zlej správe pre región. "Obávam sa, že to vyvolá ďalšiu vlnu migrácie. Ľudia, najmä mladší, si pôjdu prácu hľadať inde," uvažuje. Podobne sa vyjadril aj vysokoškolák Ľubomír Paľaga z Haliče. "Mesto a región krach Novokeru určite pocítia," dodal.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |