Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Maxim Kalašnikov: USA a ich konkurenti
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Maxim Kalašnikov: USA a ich konkurenti

Maxim Kalašnikov: USA a ich konkurenti


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Maxim Kalašnikov: USA a ich konkurenti

Globálna kríza a budúcnosť amerického dominovania


Teraz nie je nedostatok tých, ktorí očakávajú v blízkej budúcnosti rozpad Spojených štátov podľa vzoru ZSSR. Na túto tému existujú všemožné exotické dohady. Vraj isté zákulisné sily sa rozhodli presťahovať finančné centrum sveta z USA do Číny alebo do Európy. Alebo, ešte lepšie, do Izraelu, okolo ktorého by mal byť vybudovaná akási arabská ropná „doména“. A niektorí si dokonca myslia, že Rothschildovci odtiahnú do nejakej Sibírskej republiky.

Pravdaže, počas svetovej krízy je možné všetko. Spomeňme si, ako sa nám zdal nemysliteľný rozpad Sovietskeho zväzu, ku ktorému aj napriek tomu došlo. Sú však vážne dôvody predpokladať, že finančná elita bude zachraňovať Spojené štáty, využijúc každú možnosť.

USA totiž táto elita nesmierne potrebuje, hoci už len ako vojenskú základňu. Pretože svetové finančné centrum musí byť spoľahlivo ochránené, musí mu byť oporou mocná infraštruktúra, vojenská moc musí zabezpečovať nepochybnú prevahu nad všetkými ostatnými krajinami sveta.

Preto Čína ako možnosť ihneď odpadá: pre finančnú elitu, narodenú na Západe, je a priori cudzia. Číňanov môžeme považovať za „druhé ľudstvo“, ktoré jednoducho skonzumuje, strávi a vypľuje pánov západných finančníkov, ak sa na jej území ocitne finančné centrum planéty. Navyše, Čína je oveľa slabšia ako USA vo vojenskom ohľade. Nemá námornú, vzdušnú ani kozmickú flotilu na realizáciu akcií globálneho merítka. Yankeeovia už robia aerokozmické, hyperzvukové útočné systémy, zatiaľ čo Číňania si sotva osvojili výrobu kozmických lodí typu Sojuz. Aj v otázke mimoriadne presných zbraní zaostávajú za Američanmi o celú epochu. Čína je veľmi závislá od dodávok ropy z Blízkeho Východu po mori a takmer nedokáže garantovať bezpečnosť tejto dopravy. Nemá silnú zoskupenia námorných síl v Indickom oceáne. Ani rozsiahlu protiraketovú obranu Číňania zatiaľ nie sú schopní vybudovať, čo ako by chceli.

Takže, prepáčte, ale Čína ani zďaleka nemá na to, aby sa stala finančným centrom nového sveta. Nech sa na to pozeráme, ako chceme, finančným centrom Zeme a hlavnou vojenskou základňou globálnej elity môžu zostať jedine Spojené štáty. Aj napriek všetkým stratám a problémom, Amerika zostáva naďalej silnou veľmocou s 300-miliónovým obyvateľstvom, s ešte nezničeným vojensko-priemyselným komplexom, vyrábajúcim popredné zbrane. USA sa nerozpadli na pätnásť časti a nestratili svoje vedecko-inžinierske kádre. Ešte stále dokážu dovážať k sebe za prácou najlepších vedcov a odborníkov z akejkoľvek krajiny sveta, vytvárajúc im všetky podmienky pre prácu. Okrem toho, iba USA môže vytvoriť a udržiavať arzenály na zabezpečenie svojej nadvlády nad planétou. Predovšetkým je na to potrebný mimoriadne vyvinutý systém protiraktovej obrany s pozemnými, vzdušnými a kozmickými zložkami. Protiraktová obrana, schopná odraziť útok tristo bojových hlavíc. S takýmto „dáždnikom“ sa môžu neobávať jadrových zbraní ani zo strany Číny, ani Iránu, či Indie. Veď ZSSR, ktorý bol schopný preraziť akúkoľvek protiraktovú obranu lavínou rakiet, už viac neexistuje a ruský potenciál sa naďalej zmenšuje. Majúc „protiraketový štít“, hlavná vojenská základňa globálnej elity môže viesť bojové akcie proti komukoľvek. USA nepotrebuje okupovať tú ktorú krajinu – postačí zdevastovať jej infraštruktúru, zničiť priemyselný potenciál, vyvolať rozpad a degradáciu.

Okrem protiraketovej obrany, finančné centrum sveta nevyhnutne potrebuje silné námorné a vzdušné sily. Amerika má jedno i druhé. Aj mimoriadne silné zoskupenia lietadlových lodí, aj bojové letectvo všetkých typov a druhov. USA sú schopné ovládnuť perspektívne zbrane – iónosférne (pôsobiace na klímu a tektoniku), biologické (likvidácia určitých rás alebo národností), psychotronické. Američania disponujú skúsenosťami vedenia „nevojnových“ vojen s použitím informačných a finančných „zbraní“. USA ešte stále formujú mnohé vkusy, štandardy a módne trendy, majúc k dispozícii aj globálne televízne siete, aj Hollywood. Vnucujú svetu teórie a predstavy o okolitom svete.

Môže im konkurovať EÚ? Pravdaže, v Nemecku alebo vo Francúzsku, kde v podstate svojej je vybudovaný sociálno-demokratický variant socializmu, sa rozvíja inovačná vedecká a výrobná základňa. To je však málo na to, aby si nárokovali na pozíciu svetového lídra. EÚ nemá ani jedno centrum geopolitického vplyvu, Európska únia je rozdrobená а Británia v nej zohráva rolu amerického „trójskeho koňa“. Na USA sú orientované aj „nové demokracie“ Východnej Európy, ktoré boli narýchlo prijaté do EÚ a teraz jej prekážajú nadväzovať vzťahy s Ruskom.

Dolár, obilie a „ostrovná“ geografická poloha


No a teraz o silných stránkach nášho protivníka. Na prvé miesto môžeme dať to, že, skvele dokázal využiť postavenie globálneho centra emisie, tlačiac doláre a dostávajúc za ne všetko, čo sa dá, pričom odvšadiaľ. Všetci frflali – prázdne, ničím nekryte papieriky! – a aj napriek tomu ich pokorne používali v obchodovaní medzi sebou. Americký tlačiarenský lis sa stal zdrojom ekonomického rastu Ázie v priebehu posledného štvrť storočia. Viac ako to, dnes Číňania, Japonci, Európania, Rusi, Arabi a Indovia nemajú záujem o krach dolára, pretože to by ich priviedlo na mizinu (všetky úspory by sa vyparili) a spôsobilo ekonomický kolaps. Euro nenahradilo dolár, neobjavila sa ázijská valuta (ACU), islamský svet nevytvoril svoj zlatý dinár. Aby bolo toto všetko vytvorené, museli byť vynaložené dlhodobé a pracné úsilia. Perspektívy nového bretton-woodskeho systému sú preto veľmi hmlisté.

Poďme ďalej: finančná elita, potom ako sa dosýta nažrala peňazí a zlata, usporiadala globálnu „lotériu pre blbcov“ najprv s akciami internetových spoločností, а potom aj s nehnuteľnosťami. Umelo zraziac cenu zlata dole a nafúknuc kótovania v podstate svojej prázdnych papierov, finanční aristokrati skúpili veľa „žltého kovu“. А teraz zlato stojí štyri krát viac ako v roku 2000. Do finančného systému USA sa podarilo vtiahnuť obrovské množstvá dolárov, zarobených inými krajinami, – ktoré kupovali dlhopisy amerického Štátnej pokladne a akcie amerických spoločností. Nakoniec, zámerne postrčiac svetovú ekonomiku do krízy, finančníci začali skupovať aktíva reálneho sektoru, ktoré zlacneli. Spraviac celý svet závislým od dolárov a jeho kurzu, finančná elita získala obrovský priestor pre manévre.

Prihoďme do misy geostrategických váh ešte dva faktory. Vezmime do úvahy, že USA sú jedným z najväčších výrobcov a exportérov obilia. Spolu s Kanadou, ktorá je od Američanov výrazne závislá, vzniká obilný fond, ktorý umožňuje nielen plne pokryť vlastné potreby, ale aj diktovať podmienky ostatnému svetu. А to je ďalší nástroj svetovej hegemónie.

Potom vezmime do úvahy ostrovnú polohu USA. Pripustime, že na zemi začnú prebiehať katastrofické klimatické zmeny, začnú prúdiť obrovské rieky „klimatických utečencov“, úroveň oceánu začne stúpať. Amerika v takom prípade síce stratí časť územia kvôli jeho zaplaveniu, ale ocitne sa v oveľa lepšej situácii ako Čína, India, Európa alebo Ruská federácia. Tých môže prúd migrantov celkom pohltiť.

Pravdaže, vládcovia Spojených štátov značne idiotizovali vlastné obyvateľstvo a nevedia si dať rady s krízou vzdelávania. Ale zatiaľ Yankeeovia dokážu usporadúvať primitívne indivídua do fungujúcich štruktúr-korporácií s kolektívnym rozumom. А nedostatky svojho vzdelávania ešte stále kompenzujú importom „mozgov“. Preto zatiaľ práve USA najviac zodpovedajú roli finančno-mocenského centra Nového svetového zriadenia. A preto celistvosť Spojených štátov bude globálna finančná elita zachraňovať všetkými silami.

Globálne finančné zákulisie nemôže existovať bez základne. „Mozog“ nevyhnutne potrebuje silné „telo“. А náhrada pre Spojené štáty v tejto roli zatiaľ neexistuje.

Pravdaže, miera kriminalizácie americkej „elity“ a jej rozklad zašli mimoriadne ďaleko, о čom sme neraz písali. V mnohom opakuje kroky ruskej „elity“ 90-tých rokov. Ale definitívne odpisovať inštinkt triednej sebazáchovy amerického establishmentu nemôžeme. Koniec koncov, môže sa pokúsiť udržať si aj USA aj svoju nadvládu s pomocou mimoriadneho stavu, s pomocou diktatúry.
Ich nový plán je podrobiť si svet


V budúcnosti USA môžu nadobudnúť rôznu podobu. Môžeme si ich predstaviť v podobe centra globálneho kastového systému (nového otrokárskeho systému podľa Fursova). Môžeme si ich predstaviť ako socialistické Spojené štáty (technokraticko-vojenská diktatúra). Ale v každom prípade Amerika bude mať rovnaké strategické ciele.
Je pre nich mimoriadne dôležité zostať inovačnou a vojenskou veľmocou a nepripustiť posilnenie Číny. A ešte lepšie – dosiahnuť jej rozdrobenie. V žiadnom prípade nesmú pripustiť, aby sa ČĽR zmocnila časti Sibíri alebo Ďalekého Východu Ruska, získajúc surovinovo-územnú základňu.

Pre Spojené štáty v akejkoľvek ich podobe je dôležité využiť Ruskú federáciu najprv v roli divadelnej rekvizity „impéria zla“, potom ako korisť, „palivo“ pre svoj rozvoj. Najpravdepodobnejšie je pre globálnu elitu životne dôležité získať pod svoju kontrolu Východnú Sibír a Ďaleký Východ. Pretože to, po prvé, zabráni dobytiu týchto území zo strany Číny а po druhé poskytne Američanom čosi ako novú Aljašku napoly s novým Divokým Západom. Teda elixír sily a mladosti, surovinovú nezávislosť.

Myslím si, že USA zostane snaha destabilizovať Euráziu, premeniť ju na zónu chaosu a vojen – aby nepripustili vznik nového Sovietskeho zväzu alebo sily s ním porovnateľnej, čo do možností a potenciálu rozvoja. Chaos v Eurázii pomôže prezentovať Ameriku ako „ostrov stability“. Áno, s nedostatkami – ale aj tak vždy lepšie ako eurázijský bordel.

Pritom destabilizovať Euráziu nie je nemožná úloha. Je treba predísť čínskemu výpadu a priviesť v Rusku k moci americké marionety. V rámci tej istej politiky je treba spraviť Indiu svojim strategickým partnerom, zdemolovať priemysel a infraštruktúru Iránu, vyvolať občiansky rozkol v Turecku a podporiť Kurdov. Európy sa netreba báť. Slabnúca, starnúc a jednoducho fyzicky vymierajúca Európa sa sama pritisne k americkej hrudi. Islamský fundamentalizmus pre USA nie je nebezpečný z dôvodu jeho spiatočníctva, antitechnokratickosti zjavnej kontrolovateľnosti prostredníctvom tajných služieb spojeneckých krajín v islamskom svete.

V každom prípade USA budú upevňovať svoju kontrolu nad vlastným kontinentom, snažiac sa budovať regionálny ekonomický blok – USA, Kanada, Mexiko, krajiny Centrálnej Ameriky a časť Južnej Ameriky. Pretože to je základ pre možné vytvorenie novej valuty (amero). Okrem toho sa vytvárajú nové priemyselné možnosti s lacnou pracovnou silou namiesto čínsko-ázijskej, čo poskytne Amerike sebestačnosť. Navyše to môže rozvrátiť Čínu alebo prinajmenšom podkopať jej ekonomickú moc. Premenenie časti Sibíre a Ďalekého Východu Ruskej federácie na protektorát USA predstavuje organickú súčasť tohto plánu. Tým skôr, že získanie nových území môže kompenzovať stratu časti území USA v dôsledku stúpnutia úrovne mora. Taktiež sa im bude ľahšie panovať v Tichom oceáne, majúc k dispozícii východné pobrežie ruskej Eurázie.

Obávať sa Juhoameričanov netreba. Pravda, Brazília sa rozvíja, ale na to, aby sa stala analógom ak nie ZSSR, tak aspoň ČĽR, by musela budovať socializmus stalinovského typu. Pretože v rámci kapitalizmu brazílska spoločnosť je odsúdená na večnú rozštiepenosť. Najpálčivejšie problémy Brazílie sú neriešiteľné v rámci kapitalizmu. Hoci už len bieda a bezprizornosť, nedostatok vedeckého potenciálu a vojenských možností. Brazília sa od začiatku 20. storočia pokúša stať sa silnou veľmocou, ale neprestajne trpí fiasko. Možnosti rozvoja Chile sú výrazne podkopané ultraliberálnymi diktátorskými experimentmi uskutočnenými za Pinocheta. Argentína je taktiež vyplienená liberálnymi „reformami“, hoci ešte v 1970-tých sa pokúšala vyvíjať jadrové technológie.
Európa má šancu iba v spojenectve a Ruskom

Preto je treba priznať: hlavná americká základňa nie je až tak zle pripravená na nové globálne prerozdeľovanie v priebehu Megakrízy. To sa, bohužiaľ, nedá povedať ani o Číne, ani o druhom potenciálnom alternatívnom centre – Európe. Jediná šanca na to, aby sa dostali na úroveň Američanov, sa u Európanov objaví až vtedy, keď sa prestanú rozprávať s Ruskom mentorským tónom a začnú rovnoprávne rokovania о partnerstve. Zjednotenie priemyselného potenciálu Európy (obzvlášť Nemecka, ktoré na rozdiel od USA, ešte stále zostáva svetovou fabrikou) s vojenskými a energetickými zdrojmi Ruska, ktoré ešte sú k dispozícii, umožní vytvoriť reálnu alternatívu americkej nadvláde. Iné perspektívy sa v súčasnosti, žiaľ, nečrtajú.


rpmonitor.ru
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=708&c=Sergej_Chelemendik_Strategicke_poznamky_o_buducich_vojnach_v_Eur
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=678&c=Sergej_Chelemendik_Osud_Slovenska_vo_svete_riadeneho_chaosu

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=558&c=_SLOVANSKY_JUDAS_JUSCENKO

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=613&c=Sergej_Chelemendik_Amerika_zachrani_Europu_ako_vzdy

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=651&c=Sergej_Chelemendik_Strategicke_poznamky_o_buducich_vojnach_v_Eur
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |