Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Sergej Chelemendik: Osud Slovenska vo svete riadeného chaosu
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Sergej Chelemendik: Osud Slovenska vo svete riadeného chaosu

Sergej Chelemendik: Osud Slovenska vo svete riadeného chaosu


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Sergej Chelemendik: Osud Slovenska vo svete riadeného chaosu

1.časť


Epigraf:

„Skončil sa bál,
zhasli sviece...“
Svet riadených chaosov


Riadený chaos je takmer oficiálne vyhlásená doktrína politiky Spojených štátov. Ak táto veľká krajina niekde niečo potrebuje – a takýchto miest je veľmi veľa -, potom riadený chaos sa robí povinne. Ako narkóza pred operáciou.

Najpikantnejšie je, že technológia riadeného chaosu našla uplatnenie aj v samotných Spojených štátoch. Pravda, nikto nevie, koľko odvahy budú mať lídri Ameriky, aby tento chaos riadili doma, či ho v skutočnosti vôbec riadia, alebo sa len pretvarujú, šikovne blufujú. Zato mimo Ameriky chaos rozsievajú štedro, z celej duše, ochotne – a darí da im to.

Niektorým krajinám s riadeným chaosom podľa amerického receptu sa nadmieru darí. Napríklad na Ukrajine zúri taký veľký chaos, že krajina onedlho začne zarábať nie na tranzite plynu, ale na verejnej manifestácii ukrajinského chaosu, najchaotickejšieho na svete. Davy zvedavcov sa už-už pohrnú na Ukrajinu, aby toto divadlo videli na vlastné oči. Ako v ZOO.

Prečo je ukrajinský chaos taký veľkolepý a pôsobivý? Pretože ho riadi Amerika, Európa a Rusko súčasne. Poslanci ukrajinského parlamentu sa medzitým navzájom unavene otĺkajú pred televíznymi kamerami, štuchaní kopancami zo všetkých strán. Pričom kto a prečo ich nakopáva, to ukrajinských poslancov už skoro ani nezaujíma, z dôvodu nemožnosti pochopiť veci nepochopiteľné a ustavične sa meniace. Tiež sú len ľudia, títo poslanci. A kopance sú pre nich tiež len kopance.
Veľké ciele demokracie na Slovensku sa už dosiahli


Slovensku sa v posledných rokoch darí menej než Ukrajine. V zmysle riadeného chaosu. Slovenskí politici sa preto musia spoliehať na svoje skromné sily.

Cieľom týchto poznámok je zhodnotiť, aké sú šance slovenskej politiky a slovenských politikov, aby zodpovedali novým výzvam a vo svete riadených chaosov nevyzerali ako biele vrany.

Od roku 1989 slovenská politika riešila tieto veľké úlohy:

- Zápas s hrozivou a surovou komunistickou minulosťou

Úloha je v podstate vyriešená – strašnú minulosť porazili, hoci ešte stále žije veľa ľudí, ktorí si kladú otázku, či naozaj bola minulosť až taká strašná? Či prítomnosť a budúcnosť nevyzerá oveľa strašnejšie? Ale to je iba dočasný jav – v tom zmysle, že títo čudní „zbytoční“ ľudia ešte žijú.

- Privatizácia

Táto úloha bola vynikajúco vyriešená – Slovákom nezostalo prakticky nič z toho, čo bolo vytvorené za éry hrozivého komunizmu. Západných nových pánov bývalého slovenského majetku nezastavilo dokonca ani to, že všetky tieto závody, fabriky, plynovody a poľnohospodárske družstvá boli vytvorené za cenu utrpenia národa v období komunistického útlaku. Že akosi je hanba brať od týchto chudákov to, čo získali za takú strašnú cenu. Ukázalo sa však, že brať vôbec nie je hanba, že je to dokonca príjemné – a nielen na Slovensku.

Privatizácia na Slovensku bola záclonkou, na ktorej bol nakreslený Mickey Mouse. Záclonku zatiahli a všetko cenné dali „starším“ na Západe. Práve tým, ktorí celé desaťročia vykrikovali, aké je všetko na Východe zlé a neefektívne. A potom toto všetko s chuťou zjedli, až tak pod zubami chrumkalo.

- Trhové reformy

Ich podstata – ochrániť na Slovensku záujmy nových „európskych“ vlastníkov a prispôsobiť slovenských obyvateľov na život po privatizácii. Teda bez vlastníctva výrobných prostriedkov, ako by povedal krutý dedko Marx. Žiť po novom, keď „o nás bez nás“ sa stáva hlavným pravidlom.

Pod vedením fanatických „monetaristov“ a „prívržencov trhu“ sa za osem rokov vlády Mikuláša Dzurindu Slovensko stalo preborníkom v reformách. Príkladným žiakom, ukážkovým výkladom, o ktorý otĺkajú hlavy všetkým tým slaboduchým, ktorí pochybujú.

- Euroatlantická integrácia

To bola najjednoduchšia úloha. Rovnako ako prikázať mladému peknému dievčaťu, aby sa v meste plnom vojakov-dobyvateľov zbavilo panenstva. Nie, aby si ho zachovalo – čo by nebolo také ľahké, ale práve naopak, prišlo oňho.

Takáto úloha sa ľahko plní, rozvážna dievčina sa ale musí postarať o to, aby sa jej nevinnosťou nezaoberalo príliš veľa vojakov súčasne.

Dnešné výkriky niektorých slovenských politikov o tom, aké ťažké bolo pre Slovensko vstúpiť do NATO a EÚ vyznievajú smiešne. Dá sa vôbec predstaviť, aby zástupy vzrušených vojakov nevenovali dievčaťu mužskú pozornosť, a ona ich musela v skutočnosti prosíkať a presviedčať?

- Vstup do eurozóny

Aj toto je dosť dvojzmyselná úloha. Slovensku bola po Slovinsku daná úloha presvedčiť na vlastnom svetlom vzore väčšie a tučnejšie ovce z nového eurointegračného stáda o nepochybnej užitočnosti prijatia eura a zrieknutia sa vlastných peňazí.

Slovensko už druhý mesiac oslavuje euro ako víťazstvo rozumu nad živelnosťou – Slováci si vychutnávajú eurá, kým ich susedia nariekajú nad ruinami svojich zlotých či forintov. A ukrajinská hrivna, tá sa úplne stratila, je taká malinká, že ju nikto nemôže nájsť.

Všetko je to tak, zatiaľ.

Všetko sa to vysvetľuje ako prejav múdrosti a prezieravosti slovenských politikov. Ale onedlho môže byť všetko ináč.

Tak ako iní poslanci slovenského parlamentu aj ja som dostal pozvánku na slávnosť pri príležitosti prijatia eura. No nešiel som tam. Nielen preto, že pri príležitosti tejto slávnosti slovenských politikov v ich vlastnej krajine zbierali už tri hodiny pred začiatkom ceremoniálu do nejakého autobusu a potom ich zložitými manévrami, spletitou cestou, krok za krokom dopravovali až do sály. Celá táto procedúra sa vysvetľovala bezpečnostnými požiadavkami jednotlivých hláv európskych štátov, ktoré prišli na slávnosť a pre ktoré slovenskí poslanci očividne predstavovali zdroj zvýšeného nebezpečenstva.

Nešiel som tam aj z ideových pohnútok. Nie som presvedčený o spásonosnosti eura, pochybujem o dlhovekosti tejto meny a veľmi sa obávam dôsledkov jej krachu, ktoré Slovensko bude musieť teraz nevyhnutne zdieľať so silnými a mocnými.

Na túto tému jedna malá detská hádanka. Lev a škrečok mali spoločnú banku, ktorá sa volala – euro. Banka náhle krachla. Komu sa podarilo odniesť si zvyšky z tejto skrachovanej banky a kto ostal s prázdnymi rukami?

Pri všetkej svojej averzii k rôznym ceremóniám, určite však pôjdem na slávnosť pri príležitosti návratu slovenskej koruny. Hoci táto slávnosť nebude pompézna, skôr smutná, zato ozajstná. Prídem, samozrejme, ak budem pozvaný.
Slovensko a Slováci budú raz musieť precitnúť


A hoci je to ťažké, precitnúť bude treba. Precitnúť, to znamená pozrieť sa a uvidieť to, čo už mnohí v tomto svete dávno vidia.

Nevidia len niektoré európske národy, presnejšie, niektorí predstavitelia týchto národov.

Nevidia preto, lebo ich „dobrodinci-staroeurópania“, robili a robia všetko možné, aby utajili skutočný stav vecí.

Slepota neofytov demokracie bola a zostáva hlavnou podmienkou úspechu „dobrodincov“.

Uvidieť a pochopiť bude treba nasledovné:

Nie Západ s Amerikou „obšťastnili“ Slovensko, keď ho prijali do NATO a EÚ, ale naopak, Slovensko odovzdalo Západu a Amerike takmer všetko, čo malo, za pochybné miesto v tejto „rodine“ demokratických štátov Európy. Pochybné preto, lebo táto rodina, čoraz viac začína pripomínať terárium.

Slovensko je sponzor Západu, Slováci rovnako ako iné, prevažne slovanské národy obetavo zachránili Západ pred krachom pred dvadsiatimi rokmi, keď sa nebojácne hruďou vrhli na guľomet. Ako legendárny ruský vojak Alexander Matrosov.

Slovensko a Slováci sa plazili po lese so zranenými nohami a jedli šišky z jedlí – ako iný hrdina sovietskej mytológie Alexej Meresjev. A potom tancovali a doteraz tancujú s protézami namiesto nôh. Pravda lietadlá neriadia – tie im nezostali.

Rozpad Sovietskeho zväzu, sovietskeho bloku a Varšavskej zmluvy bol záchranou pre rozpadávajúcu sa západnú civilizáciu. Záchranou na dlhých dvadsať rokov.

„Civilizované“ národy Západnej Európy a Amerika uskutočnili s „postkomunistickými“ Slovanmi“ bezprecendentne výhodnú výmenu hodnôt. Národom bývalého sovietskeho impéria, mimochodom, aj bývalej socialistickej Juhoslávie, podhodili svoje „hodnoty“ – táraniny o slobode, demokracii, ľudských právach a výhodách „trhu“. Výmenou za to dostali reálne hodnoty týchto národov.

V prípade Slovenska skutočné hodnoty vyzerajú takto: prakticky celý priemysel, energetika, plynovody a ropovody, telekomunikácie, banky, dopravný systém. Ostatné pre Západ nepotrebné drobnosti, napríklad vyspelé poľnohospodárstvo alebo vinohradníctvo, zbrojársky priemysel boli zmetené zo stola a vyhodené na smetisko dejín.

Plus k tomuto všetkému Západ získal aj lacnú kvalitnú pracovnú silu, pripravovanú v Československu ešte v období komunistických zločinov. Za prostriedky generácií, ktorí trpeli totalitou a snívali o tom, že sa raz nadýchnu slobody. A tak sa nadýchli a stále nadychujú.

Komunisti, ktorí sa v skromnom množstve zachovali dokonca aj na Slovensku, s obľubou nazývajú to, čo sa deje - neokolonializmom. Radi odhaľujú kompradorskú buržoáziu. A vystihujú podstatu, niet čo namietať, okrem jednej veci: a vy, drahí súdruhovia, prečo ste moc odovzdali tak nežne a rozochvene? Aby ste mohli opäť študovať Marxa v ilegalite?
Čo priniesla sloboda?


Čo reálne získali sami Slováci za dvadsať rokov slobodného života? Keď precitnú, pokúsia sa pozrieť sa na to, čo dostali, triezvymi očami a zamyslia sa, či je toho veľa alebo málo.

Možnosť kedykoľvek ísť do zahraničia. Dostali ju, cestujú, mnohí umývajú riady v kaviarňach a reštauráciách v Anglicku, Írsku, a ešte viac v Rakúsku. Samozrejme, nie všetci, sú Slováci, ktorí do zahraničia chodia na dovolenky. Ale tých nie je až tak veľa.

Možnosť postaviť si veľký dom podľa vlastného vkusu. Aj tá je. V lepšom prípade dostupná pre desatinu Slovákov – za cenu dvadsať až tridsaťročnej odysey zadĺženosti.

Možnosť kúpiť si auto a jazdiť na ňom. Táto možnosť sa ako jediná realizuje masovo, lebo malé nové auto je desať až dvadsaťnásobne lacnejšie než malý nový dom.

Za obdobie slobody a demokracie Slováci kúpili nie menej ako dva milióny nových áut západných výrobcov a s pôžitkom na nich jazdia.

Tu pravda, vzniká trochu netaktná otázka: tým, že si kupovali pekné západné autá, koho vlastne živili?

Odpoveď: živili práve tých, komu odovzdali všetko svoje, štátne, celonárodné, totalitné, získané ťažkou prácou.

Onedlho začnú Slováci dospievať k celkom prostým záverom. Áno, závody, fabriky a plynovody sme odovzdali prakticky zadarmo. Áno, na týchto odovzdaných závodoch sme začali pracovať pre blaho nových vlastníkov a za neveľké peniaze.

Áno, zarobené peniaze už cudzích, v nedávnej minulosti ešte vlastných závodoch, Slováci platia opäť Západu v hypermarketoch, obchodných centrách, autopredajniach a servisoch. A majú, ako všade, samé Tescá a Lidly.

Áno, Slováci konzumujú potraviny druhej alebo tretej triedy, podporujúc cudzích farmárov.

A ako chudobní, kupujú si nové autá kvôli postaveniu a prestíži – podporujúc cudzie závody. Bežný Francúz alebo Nemec o novom aute už dávno nepremýšľa, lebo je to preňho drahé. Ale Slovákovi to neprekáža, nie je to preňho drahé. Tak ho naučili – treba mať nové auto. Akoby mu do mozgu vytetovali: Musíš si kúpiť, aby si ťa vážili.

Aj peniaze si Slováci ukladajú do cudzích bánk – je to veľmi dôverčivá krajina, ktorá sa rozhodla, že principiálne nezostane ani jedna slovenská banka.

A cudzie banky Slovákov strihajú ako ovce.

Slováci sa budú musieť dozvedieť, že hoci sú oveľa chudobnejší ako mnohí iní v Európe, ceny na mnohé veci sú neúmerne vysoké.

Napríklad ceny slovenských mobilných operátorov šokujú bohatých Dánov a Holanďanov. Jeden z nich mi poradil, aby som si kúpil telefón v Holandsku a telefonoval ním na Slovensku – je to oveľa výhodnejšie, ich holandský roaming vychádza lacnejšie ako miestne slovenské tarify.

Slováci si budú musieť všimnúť, ako obchodné centrá v susednom Rakúsku čoraz viac pripomínajú veľké blšie trhy, kde všade počuť tureckú hudbu. Čoskoro tam zavrú tieto centrá. Ale, oni, Slováci prichádzajú do svojich „Palácov konzumu“ s celými rodinami ako do posvätného chrámu. Slávnostne vyobliekaní. A tam radostne a rozochvene odovzdajú svoje peniažky tým, koho tak obetavo zachránili.

Nakoniec niektorým Slovákom je súdené uvidieť, že cudzím sa neodovzdali iba materiálne veci – cudzím boli odovzdané vlastné noviny, rozhlas, televízia. Skomiera slovenský film, prázdne sú knižnice, všetci čítajú iba to, čo si povinne musia prečítať naozaj vzdelaní ľudia tohto sveta, napríklad, že „v poradí 197 posteľový partner Madonny je od nej o tridsať rokov mladší“. Taká jednoduchá, zrozumiteľná správa – a koľko radosti vie naraz všetkým priniesť!

Slováci z roka na rok strácajú to, čo sa označovalo slovom kultúra. Cudzí vychovali slovenské deti v duchu novej viery vo víťazstvo peňazí, ktoré ale Slováci nikdy nemali a ani nebudú mať. S výnimkou hŕsky šťastlivcov, ktorí sa stihli zúčastniť na lukulských hodoch demokracie.

Túto hŕstku ozančujú vedeckým termínom – „postkomunistická elita“. Politici, bankári, veľkí magnáti drobného biznisu, ktorých v Rusku doteraz volajú oligarchami. Na Slovensku sa pre nich vymyslel pekný obraz – „mladí žraloci“.

Prečo žraloci, je jasné. A mladí preto, že k „veľkým slovenským peniazom“ sa z nejakého dôvodu predrali ľudia tesne po tridsiatke. Tak nejako to náhodne vyšlo.
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://expert.ru/columns/2009/02/13/document479552/
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://chelemendik.ru/ShowDoc.php?d=639
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=656&c=Autorske_videoklipy_Sergeja_Chelemendika
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |