Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Sergej Chelemendik: Soft Power – mäkká sila „made in USA“
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Sergej Chelemendik: Soft Power – mäkká sila „made in USA“

Sergej Chelemendik: Soft Power – mäkká sila „made in USA“


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Sergej Chelemendik: Soft Power – mäkká sila „made in USA“


Veľa rokov narážam na omieľanie nekonečnej a zdĺhavej témy: prečo my, Rusi, nevieme dosahovať svoje ciele rovnakými politickými technológiami ako Američania. Čo treba urobiť, aby sa to zlepšilo?

Chcel by som sa pokúsiť vniesť trochu jasnosti do tejto háklivej témy. Začnem osobnou skúsenosťou. Bola jar roku 1998, na Slovensku v plnom prúde bežala príprava na jednu z prvých „farebných“ revolúcií vo východnej Európe, hoci vtedy o tom nikto nevedel. Spojené štáty pripravovali veľkú vojnu na Balkáne, a ani o tom nikto nevedel. Spojené štáty potrebovali záruky preletu cez vzdušný priestor Slovenska, kde bol vtedy pri moci tvrdohlavý a „proruský“ premiér Vladimír Mečiar, ktorý mal silnú podporu obyvateľstva. Mečiar prekážal, padlo rozhodnutie vystriedať ho, a tak pod notoricky známym americkým sloganom „Chceme zmeny“ veľvyslanec USA na Slovensku zozbieral a vybudoval v bojovom poriadku antimečiarovskú koalíciu.
V tom čase som bol šéfredaktorom istého spoločensko-politického týždenníka, keď sa odrazu na mňa obrátil americký diplomat - druhá či tretia postava na veľvyslanectve - s nečakaným návrhom.

- Čo keby ste založili nevládnu organizáciu?
- A to je čo? prejavil som záujem.
- Akože, vy to neviete? začudoval sa Američan. Všetci to vedia, a vy nie!

Priznal som svoju neznalosť a vypočul som si asi štvrťhodinovú prednášku. Jej podstata spočívala v nasledovnom: ak založím novú nevládnu organizáciu, ktorá sa nejakým spôsobom bude angažovať proti Mečiarovi, potom veľvyslanectvo USA ponúka peniaze.
Bol som udivený, ale hneď som to neodmietol. Mečiara som v tom čase otvorene a dôsledne kritizoval – nie za proruskosť, ale za politický utopizmus. A ako ukázal čas, kritika bola úplne opodstatnená. Ale peniaze za tvorbu podobného druhu, mi nikdy nikto neponúkal. Sám som vydával svoje knihy a robím tak podnes.
O dva dni sa Američan objavil so štosom papierov, ktoré vážili niečo vyše kila a s ponukou vyplniť ich. Keď si všimol, že sa mi do toho veľmi nechce, povedal, že mi v tom pomôžu jeho spolupracovníci. Stačí len zájsť na veľvyslanectvo. Po tomto všetkom som papiere zastrčil do poslednej zásuvky v stole a na celú vec som zabudol.
Nie však nadlho. Antimečiarovskú kampaň na Slovensku v roku 1998 vtedy nikto nebral ako farebnú revolúciu. Nekonali sa žiadne majdany, bola iba politická kampaň všetkých zjednotených proti jednému – populárnemu Mečiarovi. Za kampaňou však stáli USA s celým svojím mäkkým vplyvom v pästi. A tak Mečiar nemal šance.


Podstata Soft Power


Nie je to mäkká sila.
Tým viac to nie je mäkká moc.
Je to americká technológia prevzatia moci v cudzej krajine a jej odovzdania v danej chvíli potrebným ľuďom. Je to technológia prevratov.
Technológia nenásilná – a to je hlavná črta, ktorou sa Soft Power líši od ruskej Októbrovej revolúcie s útokom na Zimný palác.
Technológia Soft Power neberie moc na to, aby ju udržiavala, či nebodaj niečo reformovala. Hoci slovo „reforma“ bolo veľa rokov posvätným zaklínadlom vo všetkých postkomunistických krajinách, Rusko nevynímajúc.
Soft Power sa využíva na to, aby po tom ako sa nie nadlho prevezme moc, zobralo vlastníctvo nadlho a ešte lepšie - navždy. Slovo „okradnúť“ síce neznie veľmi delikátne, zato presne vystihuje podstatu procesu.
Po zvrhnutí Mečiara v roku 1998, ktorý napriek tomu, že vyhral voľby, neumožnili mu zostaviť vládu, Spojeným štátom boli v rekordnom čase odovzdané všetky strategické podniky Slovenska, o ktoré USA prejavili záujem. Predovšetkým hutnícky kombinát VSŽ v Košiciach, ktorý zamiešal karty v hre o európske trhy. Kombinát bol odovzdaný koncernu US Steel.
Okrem odobratia vlastníctva, sa pomocou Soft Power dosahujú aj iné výsledky – spravidla strategického významu. Napríklad, potrebná je vojenská základňa – a tak sa v Strednej Ázii odrazu začína bojovať za slobodu; treba kontrolovať tranzit ropy a plynu – za slobodu budú bojovať raz Kaukaz, raz Turecko, alebo Grécko. Bojovať budú všetci – Soft Power dokáže prilákať masy k zápasu za americké hodnoty.


Mechanizmus fungovania Soft Power: postupnosť krokov


Spočiatku Soft Power hľadá a nachádza medzi miestnymi „elitami“ – agentov vplyvu. Nie špiónov, ani rozviedčikov, ale sprievodcov svojej vôle. Toto je najdôležitejší a rozhodujúci krok.
Bez Gorbačova a Jeľcina by proamerické Rusko obdobia 1991-1999 nemohlo vzniknúť. Ak by miestne elity boli slabe, agenti vplyvu sa privážajú priamo z USA – chvalabohu, že v Amerike sú všetci emigranti. A ak náhodou v Afganistane alebo Lotyšsku súrne potrebujú nového prezidenta, alebo perspektívny ukrajinský bankár Juščenko potrebuje tú správnu manželku, Amerika bez problémov nachádza v svojich „sýpkach“ potrebné kádre.
Ďalší, nemenej dôležitý krok – pod kontrolu sa dávajú médiá. V malých krajinách sa jednoducho kupujú a nielenže na Soft Power pracujú, ale navyše aj prinášajú zisk.
V médiách, ktoré sú pod kontrolu sa vychovávajú lojálni k Soft Power novinárske tímy. Spravidla sa berú veľmi mladí ľudia, ešte takmer deti – a zaúčajú sa niekoľkým neveľmi chytrým spôsobom obsluhovania mediálnych potrieb Soft Power.
Vytvára sa sieť nevládnych organizácií a fondov. Jej hlavný význam spočíva v príprave kádrov pre Soft Power.


Mechanizmus Soft Power: financovanie


Amerika ako nikto iný vie s veľkou pompou robiť reklamu vlastnej finančnej štedrosti v otázkach Soft Power – ide však o bezočivé a veľmi úspešné PR.
Kedysi existoval jeden múdry aforizmus: „Vec záchrany topiacich sa je dielom rúk samotných topiacich sa“.
Vo vzťahu k Soft Power, tento aforizmus bude znieť takto: „Utopenie plávajúcich sa uskutočňuje na účet budúcich utopencov. So stopercentným preddavkom.“
Soft Power znamená vždy a všade šialene ziskový podnik. Agentov vplyvu Spojené štáty väčšinou kupujú jednoducho za sľuby, alebo za drobné na vreckové. Keď Soft Power víťazí a krádež sa realizuje, agentom vplyvom môžu znovu podhodiť pár drobných na čaj.
Samozrejme, drobné – je pojem dosť relatívny. V meradle Ruska či dokonca aj Ukrajiny tieto drobné na vreckové juščenkov a kasparovov sa obyčajným ľuďom drobnými nezdajú. Ale v meradle toho, čo získajú USA, sú to zanedbateľné výdavky.
Pričom často aj na tieto malé výdavky si Soft Power nachádza nejakého pracháča, ktorý pribehne s nakradnutými peniazmi a požiada o azyl. Ak tento pracháč prinesie dosť peňazí, azyl získa, ale môžu ho ešte poprosiť: pomôžte nám, podporte výhonky slobody v ďalekom Tibete, alebo aspoň v Mongolsku.
Jediná vec, na ktorej Soft Power nikdy nešetrila, bolo vedecké rozpracovanie technológií prevratov a ich informačná a mediálna podpora. Na to bolo v USA vytvorených tisíce inštitútov tej najrozličnejšej úrovne, boli vytvorené pred desaťročiami a stále vznikajú nové.


Prečo Rusko nemá Soft Power


Preto, prečo na Magadane nekvitne mangovník. Podmienky sú iné.
A aj preto, lebo Soft Power nemá nikto na svete, okrem USA. Je to americký vynález, know-how, síce nie také veľké ako newyorská burza, ale tiež dôležité.
Pretože na vytvorenie Soft Power ako globálne fungujúceho systému prevratov, z vôle USA meniaceho moc tam, kde rozhodnú americké stratégie, padli desaťročia úpornej intelektuálnej a tvorivej práce tisíciek špecialistov. Ktorí, a to treba opäť zdôrazniť, v USA reálne boli – je to naozaj civilizácia emigrantov, ktorá v rámci Soft Power efektívne využíva plusy svojej emigrantskej podstaty.
A ešte preto, lebo v Soft Power je zhmotnený čisto obchodný prístup, jednoduchý a prístupný aj pre toho najväčšieho hlupáka, a teda efektívny. Iné národy a civilizácie, ktoré sa snažia za svojimi hranicami vplývať v svoj prospech, zmiešavajú do jednej kopy peniaze, moc, tradície, morálku, emócie a predsudky. Miešajú Boží dar s praženicou. Kým Soft Power je len praženica. Pričom z vajec klienta, ale tak, aby si to klient nevšimol.
A potom to vychádza ako na Ukrajine, kde Rusko sa „dovplývalo“ až do bodu, že Ukrajina seriózne ohlasuje úsilie dostať sa do NATO. Prečo tak neúspešne ešte donedávna vyzeral ruský vplyv na Ukrajine – a tak víťazne pôsobila americká Soft Power v dňoch rozkvetu oranžového majdanu?
Príčin je veľa, ale tá najdôležitejšia spočíva v tom, že ukrajinská elita sa ukázala ako absolútne dezorientovaná vo vzťahu k Rusku. Kto je dnes na Ukrajine proruský politik? Správna odpoveď by znela asi takto: veď my všetci sme proruskí! Ale takejto odpovedi niet ani náhodou. Je tu vládna verchuška, ktorá kolíše v rozsahu 50 Hz a sama sa beznádejne zamotala v tom, čo je pre ňu, verchušku, výhodnejšie – či byť proruskou alebo proeurópskou. Alebo proamerickou. Alebo, či sa orientovať na mocné Gruzínsko s jej prezidentom-triumfátorom.
Rusko je zložitá civilizácia – a Soft Power jednoduchý produkt pre jednoduchých, ktorý však úspešne funguje, aj vrátane surových ruských podmienok.Historické perspektívy Soft Power


Existujú predpoklady nazdávať sa a dúfať, že éra Soft Powes speje k zániku. To ešte ale neznamená, že bude lepšie. Môže sa však objaviť niečo nové, čo nemusí byť nutne amerického pôvodu.
Soft Power je produkt sveta peňazí, ktorý tiež postupne speje k zániku. Ak to povieme celkom zjednodušene, Soft Power, rovnako ako mnohé iné americké produkty operujú s peniazmi a na základe peňazí.
A týchto peňazí onedlho nebude. V tej podobe, v akej ich všetci poznáme. Znamená to, že nebude za čo kupovať – ani agentov vplyvu, ani médiá.
Ale to je predsa len ešte viac či menej vzdialená budúcnosť.
Čo však robiť so Soft Power dnes, pokiaľ to ešte je a je toho veľa? Čo má robiť Rusko?
Pokusy vytvoriť vlastnú Soft Power v Rusku existujú a silnejú. To je samo o sebe dobre. A niektoré výsledky už v postsovietskom priestore vidieť.

Preto Rusko musí Soft Power skúmať, kým ešte starenka žije a veľa rozpráva. Vyberať si niečo užitočné, dôležité pre seba a pre budúcnosť. Rusko a Rusi sa vedia učiť a vynaliezať. Fenomén Soft Power je zbraňou protivníka, ktorá je najmä predmetom skúmania.
Pre napodobňovanie, opakovanie a vytváranie niečoho nového. Ale nie Soft Power-u „made in USA“. Rusko má iné tradície.
Rusko vedelo a vie budovať dlhodobé vzťahy s vodcami mnohých národov, ktoré Rusko obývajú. A hoci demokratická chamtivosť ruskej elity ďalej zostáva silným faktorom, Rusko si nemusí „kupovať“ lojalitu spojencov a vazalov „hoci len na pol roka, aby to stačilo na privatizovanie plynovodu“.
Rusko nekradne, Rusko berie, opierajúc sa o reálnu silu a nie o zelené nuly.
U Ruska a Rusov dominuje a bude dominovať iná otázka: „Povedz človeče, a ty si čí? Náš alebo nie náš?“
Kto povedal, že to tak nie je správne?
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Статья опубликована на сайте "Эксперт"

http://expert.ru/columns/2009/02/06/soft_power/
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Статья опубликована на сайте ИНОСМИ

http://www.inosmi.ru/stories/07/10/22/3519/247352.html
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |