Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Sergej Chelemendik: Strategické poznámky o budúcich vojnách v Európe
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Sergej Chelemendik: Strategické poznámky o budúcich vojnách v Európe

Sergej Chelemendik: Strategické poznámky o budúcich vojnách v Európe


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47Táto esej je súčasťou projektu „Prežiť spolu“


Sergej Chelemendik: Strategické poznámky o budúcich vojnách v Európe


1. časťMožné a tým viac budúce vojny v Európe sú pochmúrnou a nepopulárnou témou. Pre „starú“ Európu absolútne politicky nekorektnou.
Aké vojny, to všetko zostalo tam, v minulosti. Máme predsa Európu bez hraníc, Európsky parlament a jednotnú menu.
Všetko je to tak, zatiaľ.

Pre „novú“ Európu je táto téma celkom neprípustná. Slovo vojna vzbudzuje priam panickú hrôzu – hoci balkánske vojny prebehli iba nedávno. Prešli však bez povšimnutia, presnejšie, pred mladoeurópanmi ich skryli miestne médiá.
V krajinách „novej“ Európy skryte žije historicky oprávnený strach, či z nich opäť neurobia drobné mince „veľkej politiky“. Nový „sanitárny kordón“ proti iránskym raketám, prilietajúcim zo strany Bieloruska. Alebo, čo by už bolo úplne zlé, hlavné bojové pole novej veľkej európskej vojny.

Súčasní mladoeurópania dejiny prakticky nepoznajú – dôkladne sa o to postarali západní učitelia demokracie.
Dnešný mladý Poliak alebo Čech môže veľmi povýšenecky opakovať, že Hitlera porazili Američania, pokým suroví Rusi v tom čase niekde v lese strieľali Poliakov a Ukrajincov morili hladom. Tento mladík ale za to nemôže, tak ho naučili.

Ale aj bez toho, aby ovládali dejiny, mladoeurópania predsa len čosi cítia. A tieto poznámky budú čítať veľmi pozorne.
Zvlášť pozorne si ich prečítajú v Rusku. Tým viac, že sú napísané po rusky. Bojovať s Európu, v Európe a za Európu – taký je ruský osud. Ťažký, trpký – taký osud ale Rusku Boh zoslal!Východiská úvah o budúcich vojnách v EurópeSpojené štáty budú riešiť svoju krízu pre ne tradičným spôsobom – sériou vojen, ktoré sa budú snažiť riadiť.
Vojny na Blízkom východe, v Iraku, Iráne, na Kaukaze, v Strednej Ázii, v Afganistane, Pakistane, Somálsku, Sudáne alebo ešte niekde inde, nijako zásadne nemenia pomer síl vo svete. A teda ani nezachraňujú Spojené štáty, ktoré sa chcú zachrániť - pred svetovou krízou, ktorú sami spustili a ktorú občas riadia, a občas nie.

Vojenský potenciál USA je do značnej miery zviazaný vojnami v Iraku a Afganistane. Spojené štáty nemôžu stále otvárať nové bojiská pre svoje ozbrojené sily – apokalyptická perspektíva využitia raketovo-jadrového potenciálu USA sa zatiaľ neberie do úvahy.
Prerastanie vojny Pakistanu a Indie do svetovej vojny predstavuje bezprecendentné riziko pre všetkých svetových hráčov súčasne, a preto „veľká“ vojna medzi Indiou a Pakistanom s „veľkými“ následkami sa zatiaľ neskúma ako reálna možnosť.
Vojny v Európe sú pre Spojené štáty tou najschodnejšou možnosťou ako zmeniť pomer síl v svoj prospech.
Vojny v Európe sú strategickým cieľom politiky USA v najbližšej budúcnosti.
Balkánsky model regionálnych etnických konfliktov (REK)
Balkanizácia Európy je už zaužívaný termín, ktorý sa snaží opísať americkú prípravu regionálnych etnických konfliktov (REK) v Európe.

Balkánske vojny Spojené štáty americké uskutočnili v Európe prakticky samostatne so symbolickou účasťou spojencov NATO. Tieto vojny boli úspešnou realizáciou európskej stratégie USA a treba ich považovať za pripravený a detailne vypracovaný model budúcich REK v Európe.
Plánovať vojny v Európe je pre Spojené štáty zložitejšie než v Sudáne alebo Kolumbii. Ako však ukázali balkánske vojny 90. rokov, európske zložitosti nie sú pre USA neprekonateľné.

Balkánsky model REK berie za základ etnický konflikt a týka sa regiónov, kde kompaktne žijú etnické menšiny. Nových prvkov je v balkánskom modeli málo - v podstate sa nijako nelíši od sudetského modelu REK, ktorý Hitler realizoval v roku 1938 bez nejakej zvláštnej odbornej prípravy, prakticky spontánne. Pripomeniem, že sudetská otázka poslúžila ako rozbuška druhej svetovej vojny. Pritom keď rozbušku odpálili, ani Hitler, tým viac jeho partneri z Mníchovskej dohody netušili, aký silný výbuch bude nasledovať.

Balkánsky model REK, vypracovaný Spojenými štátmi, sa však predsa len podstatne líši od sudetskej epizódy. Spojené štáty nehraničia s Juhosláviou a celkovo sa nachádzajú veľmi ďaleko. V Sudetoch žili Nemci, ktorých využili nemeckí Nemci, susedia, pre svoje politické ciele.
V balkánskych vojnách Amerika využila Albáncov, proti Srbom a iným balkánskym Slovanom. Albánci boli vybratí za agenta vplyvu USA. Stali sa vyvoleným národom, dostali podporu, zdroje. A tak Juhoslávia prestala existovať a čerstvo narodená európska mena, euro, okamžite klesla div nie dvojnásobne.

Juhoslávska vojna bola vojnou Ameriky v Európe, proti Európe, v prospech USA. Amerika juhoslávsku vojnu vyhrala, rovnako ako vyhrala celú reťaz balkánskych vojen. V dôsledku toho, do USA priplávala veľká vlna európskych peňazí, a „bankrot“ Ameriky sa odložil na niekoľko rokov.
Vzorec balkánskeho modelu REK vyzerá takto. Vyberá sa agent vplyvu – nie nejaký narcistický družstevník Grobačov, ale celý národ ako agent. Potom tento „vyvolený národ-agent“ rozdúchava REK pomocou etnickej menšiny svojich krajanov, kompaktne žijúcich v susedstve, ale na území iného štátu.

Albánski Albánci povzbudení podporou USA, zakladajú UČK a tlačia kosovských, macedónskych a iných Albáncov do vojny so Srbmi. Do vojny s Albáncami a potenciálne s Albánskom sa zamiešava Juhoslávia, ktorá je zrazu označená za agresora a ako agresora ju začína bombardovať americké letectvo. A bombarduje až do víťazného konca, lebo na obranu Juhoslávie nikto nevystupuje.

Balkánsky model sa Spojené štáty v čistej podobe pokúsili zopakovať v Južnom Osetsku – a boli nepríjemne zaskočené rozhodnou reakciou Ruska a ešte rozhodnejším útekom gruzínskej armády, ktorú viac ako tri roky USA pripravovali na hrdinské činy.
Balkánsky model je geopolitická technológia USA, vytvorená špeciálne na rozdúchavanie vojen v Európe.


Pokračovanie nabudúce


chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |