Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Sergej Chelemendik : O moci a európskej schizofrénii
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Sergej Chelemendik : O moci a európskej schizofrénii

Sergej Chelemendik : O moci a  európskej schizofrénii


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47


O moci a európskej schizofrénii


Hovorí sa, že schizofrénia je rozdvojenie vedomia.
Ďalšie trápenia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu sa niesli pod znakom ani nie tak rozdvojenia, ako rozvrstvenia kolektívneho vedomia a nevedomia tejto organizácie.
Arménsko sa pokúsili potrestať za to, že sa vzoprelo novej farebnej revolúcii. Potrestať, znamená prísť o právo hlasu v Parlamentnom zhromaždení RE na nejaký čas.
Zlovestná katastrofická perspektíva – našťastie sa ale všetko dobre skončilo.
Arménsko sa pokúšali potrestať za to, že jeho vladári si dovolili u seba doma použiť moc proti vzbúrencom, ktorých si najali cudzí. Veľká väčšina poslancov európskych parlamentov a bývalého ZSSR sa však rozhodne a organizovane postavila na odpor, a tak Arménsko vyviazlo iba s ľahkým zľaknutím.
Je možné z tejto drobnej udalosti urobiť nejaké závery?
Je možné sa o to pokúsiť.
Ide o to, že Európu začína zaplavovať vlna vzbúr a nikto nevie, čo s tým robiť. Potláčať, znamená pošliapavať posvätné liberálne hodnoty, na ktorých sa doteraz akoby drží občianska spoločnosť. Nepotláčať, znamená, že bude ako v Rige, Viľňuse alebo v Aténach. Alebo môže byť aj celkom zle, napríklad ako v Kyjeve, kde pod rúškom oranžovej vzbury si niekto potíšku šikovne privlastnil hodnoty celkom konkrétne.
Európa zo zotrvačnosti ešte stále v Parlamentnom zhromaždení RE „nováčikov“ akoby učí abecedu demokracie, a na Islande medzitým div neroztrhli na kusy premiéra, ktorý sa ukázal vinným vo všetkom. Zato polovica Británie a státisíce milovníkov ľahkých príjmov z celého sveta, Rusko nevynímajúc, ktorí hrali islandskú pyramídu, akoby s tým nemali nič spoločné. Dokonca sa ani nespomínajú – ešte sa náhodou urazia a nedostanú sa k novým lochotronom (podvodom).
Ani Islanďania, ktorí sa bezstarostne a masovo uvoľnili na veľkej „hostine,“ sa necítia vinní. Trpko sú urazení a majú pochopiteľné želanie, aby sa naspäť vrátila sýta minulosť. Alebo aspoň aby mohli roztrhnúť svojho premiéra aj s jeho autom.
Vrátiť naspäť sýtu minulosť sa nepodarí. Dobre už bolo. Kedy bude opäť dobre a či vôbec, to je otázka, ktorá zaberá čoraz viac miesta v európskom vedomí. Je to ťažká otázka, tak trochu divoká pre generácie ľudí, ktorí boli vychovaní na „suverénnom kráčaní k blahobytu“. A odrazu ako keby ich niekto ovalil palicou po čele – namiesto blahobytu prišla kríza.
Namiesto liberálnych hodnôt starej Európy sa začínajú predierať výhonky elementárneho uvedomenia si – akékoľvek problémy Európy si žiadajú ako minimum použitie moci. Moci, ktorou Európania celé desaťročia opovrhovali, opľúvali ju, a o ktorú reálne prišli, keď ju vymenili za mydlovú bublinu demokratických hodnôt.
Ale európski politici si ešte neuvedomili svoje reálne postavenie ľudí, pozbavených moci a po starom pokrikujú smerom na východ.
Ešte stále učia. Najmä Rusko.
Medzitým, Európa bude musieť učiť nie Rusko, ale bude sa učiť od neho. Učiť sa moci, pričom zďaleka nie všetkým sa to podarí.
Spoločenské politické usporiadanie Európy spočíva v liberálnych hodnotách, ktoré už dnes majú všetci plné zuby takmer rovnako, ako kedysi sovietske slogany z obdobia stagnácie. Nič totiž neriešia, a ani nič nevysvetľujú.
Vystriedajú ich nové sociálne a politické modely, pričom sama Európa ich sotva vytvorí. Zafúkajú dva silné vetry – z Ruska a Ameriky. Kto koho prefúkne, ukáže čas.
Svet sa lúči s ilúziou, že peniaze zamenili moc, lebo nie je potrebná. Že politika je jednoducho druh obchodu, biznis ktorý sa podobá na kasíno. S tým rozdielom, že v politickom kasíne sa dá a treba vyhrať. Že politici so svojimi stranami, sú istou cestou k štátnym peniazom.
Žiaľ, na pokraji krachu stojí celý rad európskych krajín, kde sa štátne peniaze zrazu minuli.
Krachujú burzy, znehodnocujú sa jednotlivé meny a napovrch sa derie otázka, čo vlastne je moc.
A prví, budú tí, ktorí vrátia pojem „moc“ do spoločenského vedomia.
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |