Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - USA sa pripravujú na novú kaukazskú vojnu
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

USA sa pripravujú na novú kaukazskú vojnu

USA sa pripravujú na novú kaukazskú vojnu


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47

USA sa pripravujú na novú kaukazskú vojnu


Úradujúci prezident George Bush vydal nariadenie poistiť obchodné lode Spojených štátov v Čiernom mori pred vojnovým rizikom do marca 2009. V Bielom dome priznávajú, že toto nariadenie súvisí s udalosťami v Gruzínsku, kam americké obchodné loďstvo dodáva zbrane a vojenskú techniku.

Odborníci sa domnievajú, že Američania sa pripravujú na pokračovanie kaukazskej vojny, ktorá bude dôvodom pre prijatie Gruzínska a Ukrajiny do NATO, uvádza RBK daily.

Nariadenie zo dňa 25. novembra bolo uverejnené na internetovej stránke Bieleho domu. George Bush nariaďuje ministrovi dopravy vyčleniť zo špeciálneho štátneho fondu prostriedky na poistenie obchodných lodí USA (vrátane velenia a nákladu) pred vojnovým rizikom, potopením a poškodením v Čiernom mori. Takýto predpis sa robí „vždy“ keď sa ministrovi dopravy po konzultácii so štátnymi tajomníkmi zdá, že poistenie, zodpovedajúce potrebám námorného obchodu USA sa nedá získať na základe rozumných podmienok a časového harmonogramu od spoločností.

V publikácii sa uvádza, že USA poisťujú svoje lode tri mesiace po skončení vojny v Gruzínsku a nie na pobreží Somálska. Odborníkov zároveň znepokojuje séria „náhod“. Znepokojujúce očakávania sú povzbudzované nariadeniami ukrajinského ministra obrany o odsune vojsk zo západných hraníc smerom k ruským hraniciam a prípravou dohody medzi Ukrajinou a NATO o tranzite vojsk aliancie na jej území.

V súvislosti s tým, pozorovatelia čakajú prekvapenie zo spoločných tlačových besied generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera s gruzínskym a ukrajinským prezidentom, ktoré sú naplánované na stredu. V Kremli dúfajú, že Stará Európa zadrží horlivý zápal USA. „Jedna z kritických chýb ruskej elity spočíva v presvedčení, že protirečenia medzi Nemeckom, Francúzskom, možno aj Talianskom a USA majú antagonistický charakter,“ myslí si profesor Delaverskej univerzity Sergej Lopatnikov. Rovnakú chybu Rusko urobilo pred začiatkom Krymskej vojny, keď samé seba presvedčilo o antagonizme Veľkej Británie, Francúzska a Rakúsko-Uhorska.

V kuloároch moci sa predpokladá, že pokračovanie kaukazskej vojny tentoraz nebude ani zďaleka trvať päť dní.

Poistenie Spojených štátov pred vojnovým rizikom zahŕňa zhoršenie siuácie v čiernomorskej oblasti,“ uzaviera expert na zahraničnú politiku PIR centra Dmitrij Jevstafjev. „Na prelome zimy a jari sa Michail Saakašvili môže pokúsiť zachrániť svoju kariéru a začať novú vojnu. Tentoraz Spojené štáty nezostanú nezainteresované.

zdroj: rbc
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |