Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Problém s Ruskom (Time, USA)
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Problém s Ruskom (Time, USA)

Problém s Ruskom (Time, USA)


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47

Problém s Ruskom (Time, USA)

Tri hlavné prvky ruskej stratégie: obchádzať si západnú Európu, zastrašovať východnú Európu a vrážať klin medzi Starý svet a USA


Rusko má svoju stratégiu vo vzťahu k Európe, kým Európa vo vzťahu k Rusku nie – ak, samozrejme, nepovažujeme za stratégiu princíp „nedráždiť medveďa“. Princíp „trošku podráždiť“ tiež nie je veľmi štátnicky múdre. Posledným dôkazom toho je Gruzínsko. Po ruskom vpáde do tejto krajiny EÚ zmrazilo rokovania s Moskvou na základe novej dohody o ekonomickom partnerstve. Avšak 14. novembra – iba o desať týždňov – bola dokonca aj táto „zdrvujúca“ sankcia zrušená pred summitom Rusko – EÚ v Nice.

Netreba byť putinológom na to, aby boli odhalené tri hlavné prvky ruskej stratégie: obchádzať si západnú Európu, zastrašovať východnú a vrážať klin medzi Starý svet a USA. Heslo „Rozdeľuj a panuj“ je klasickou metódou ruskej politiky; pokiaľ ide o „obchádzanie si“, tu sa hlavné úsilie sústreďuje na Nemecko – strategickej „rotačnej osi“ celého Kontinentu.
A treba uznať, že výsledky vyzerajú celkom dobre. Počas augustovej krízy na Kaukaze zazneli vyhlásenia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v tom duchu, že je pripravená podporiť urýchlený vstup Gruzínska do NATO. Teraz sa už o tom nehovorí. Berlín sa vrátil k jednoznačnému „nein“ na nejaký blízky časový horizont. Moskve súčasne navrhuje „maximálne úzke a spoľahlivé partnerstvo“.
Všeobecne „obchádzanie si“ prináša svoje plody. Zastrašovanie Východu Európy – poblatských krajín, Poľska, Ukrajiny a Českej republiky tiež celkom vychádza. Koniec koncov Ukrajina a Pobaltsko v minulosti patrili do ZSSR a ostatné krajiny, pokým v roku 1989 nepadol Berlínsky múr boli satelitmi Moskvy. A nezáleží na tom, že v súčasnosti sa tieto krajiny až na Ukrajinu stali členmi NATO. Rusko, rovnako ako v minulosti, ich považuje za „blízke zahraničie“, alebo ako hovorili ruskí cári, za svoju „sféru vplyvu“.

Aby sa táto myšlienka názorne dostala až k svojim adresátom, Kremeľ manipuluje s plynovým ventilom.Túto taktiku už demonštrovala na Ukrajine, v Bielorusku a v Česku. Aby vystrašilo Poľsko, Moskva zaviedla embargo na dovoz mäsa z tejto krajiny a súčasne rozhádala pobúrených Poliakov so západnými susedmi, ktorí nehoreli nadšením podporiť ich. V poslednom čase je ukážkou z tejto série hrozba umiestniť rakety blízkeho doletu v Kaliningrdskej oblasti a Bielorusku, akoby desiatky systémov protiraketovej obrany, ktoré Američania plánujú rozmiestniť v Poľsku, cielili priamo na mužské toalety v Kremli. Samozrejme, že to tak nie je. V skutočnosti majú slúžiť ako „poistka“ pred iránskou jadrovou hrozbou. A Rusi veľmi dobre vedia, že tento malý počet rakiet nijako nemôže ublížiť ich hromadnému strategicko-útočnému potenciálu.

Moskva však zmenila tento slabý „štít“ na skvelú propagandistickú zbraň, ktorá umožňuje, aby sa Nemecko a iné západoeurópske krajiny mohli pohnevať s USA a východnou Európou. Ako si pamätáme ich hlavné pravidlo je„nedráždiť medveďa“ a vždy keď tento medveď ručí, môže si byť istý, že nájde svojich citlivých poslucháčov na Západ od Varšavy a Prahy. Zdalo by sa, že pochod ruských tankov po Gruzínsku a kvázi anexia Abcházska by mali v Berlíne a v iných metropolách z západnej Európy vyvolať   zdravý prvok rusofóbie. Možno by sa tiež dalo predpokladať, že ruská taktika tlaku na „nových brancov“ do NATO a EÚ mohla vyostriť nedôveru k vyhláseniam Moskvy o zámeroch byť „poslušným občanom“ svetového spoločenstva.
V skutočnosti ale krátke moratórium po gruzínskych udalostiach bolo výnimkou, iba potvrdzujúcou pravidlo, že „ak pochybuješ, snaž sa vyhovieť“. Môžete to nazvať inštinktom, alebo reflexom – tak či onak Európa (s výnimkou tých na Východe, ktorí nezabudli na staré nedobré časy sovietskeho „biča“) sa bude akýmkoľvek spôsobom vyhýbať konfrontácii s Moskvou. Rusi si to veľmi dobre uvedomujú a onedlho si to uvedomí aj Obamova administratíva.
V mieri nažívať v euroáziskom „spoločnom dome“ po dvoch horúcich svetových vojnách a jednej studenej je absolútne logické želanie. Ale želanie ešte nie stratégia, a práve v strategickom pláne si Európa podrýva svoju autoritu. EÚ v celkovom počte obyvateľstva trikrát prevyšuje Rusko a podľa objemu HDP – dvanásťkrát. Celkové náklady na obranu 27 krajín EÚ tiež mnohonásobne prevyšujú ruské.
Na druhej strane, na Rusko sa hodí uštipačná charakteristika, v minulosti Sovietskeho zväzu, ktorú svojho času vyslovil nemecký kancelár Helmut Schmidt: „Horná Volta s raketami“. No dobre, dnes však nie je reč len o raketách. Vplyv Kremľa (mimochodom oveľa efektívnejší) súvisí s potrubiami, vďaka ktorým Európa „zasadla“ na ruskú ropu a plyn. Ale popri celom tom rozprávkovom bohatstve, ktoré sa skýva v jeho útrobách, Rusko zostáva niečím ako krajinou Tretieho sveta so surovinovou ekonomikou, pričom hmotná úroveň Ruska a sila kolíše spolu s cenami za ropu. Dnes je dva a pol razy lacnejšia, ako v okamihu, keď Rusko nafúknuté dolármi a sebavedomím vtrhlo do Gruzínska.

Európska únia je silnejšia než si myslí a Rusko slabšie než sa snaží pôsobiť. Angele Merkelovej a Nicolasovi Sarkozymu by som poradil asi toto: využite svoje páky vplyvu nie na to, aby ste dráždili Rusko, ale aby ste pritiahli do únie zodpovedné štáty. Povedzte prezidentovi Medvedevovi, že nová dohoda o ekonomickom partnerstve zahŕňa aj povinnosť správať sa slušne – napríklad nevtrhnúť do susedných krajín a nevyhrážať sa raketami.

Josef Joffe – redaktor Die Zeit, vedecký spolupracovník Inštitútu medzinárodných a Organizácie Hoover pri Stanfordskej universite
inosmi
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://chelemendik.ru/ShowDoc.php?d=483
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |