Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Srbsko: rozdelenie krajiny, konsolidácia islamizmu
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Srbsko: rozdelenie krajiny, konsolidácia islamizmu

 Srbsko: rozdelenie krajiny, konsolidácia islamizmu


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47Pokým srbské vedenie dôrazne „pretláča“ plán regionalizácie Srbska, vnucovaný EÚ, ktorý nezohľadňuje srbské historicko-kultúrne reálie, v regióne sa postupne a dôsledne realizuje iný scenár. Pod rúškom diskusie o vzniku euroregiónov v Srbsku, radikálni islamisti modelujú pre Srbsko budúce zriadenie fundamentalistického štátu.
O tom, akú budúcnosť Srbsku a iným balkánskym krajinám pripravujú islamskí extrémisti, svedčia výsledky procesu, ktorý sa zavŕšil 8. septembra na belehradskom súde. Štyria vahabiti obvinení z prípravy teroristických akcií a iných „protiústavných činov“ boli odsúdení na rôzne dĺžky výkonu trestu v rozmedzí od 4 do 8 rokov. Ako ukázalo vyšetrovanie, plánovali uskutočnenie teroristických akcií v meste Novi Pazar - centre historickej oblasti Sandžak s prevahou moslimského obyvateľstva, ktorá leží na juhu Srbska na hranici s Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou, ako aj uskutočnenie „iných násilných akcií s cieľom rozšíriť medzi srbskými obyvateľmi atmosféru strachu“. Konkrétne šlo o realizáciu teroristických akcií na mestskom štadióne v Novom Pazare počas futbalových zápasov, na ktorých sa tradične zúčastňuje veľký počet ľudí.
Príznačný je aj zoznam materiálov, ktoré boli u vahabitov zadržané. Okrem veľkého množstva zbraní, munície a výbušnín, yu figurujú kompletné DVD záznamy s nahratými scénami vrážd amerických vojakov v Iraku a Afganistane a ruských vojakov v Čečensku. Navyše, podľa svedectva belehradského sudcu Milana Rančina, členovia skupiny „prešli prípravou pilotáže lietadiel a udržiavali kontakty so svojimi bojovými druhmi v Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Albánsku, Gruzínsku a Sýrii“. To všetko vedie k záveru, že dejiskom teroristických útokov sa nemal stať iba spomínaný štadión a policajné stanice v Novom Pazare. Tým viac, že belehradský súd už odsúdil na dlhý čas výkonu trestu ešte jednu skupinu z 12 islamistov obvinených z terorizmu.
Popri závažnosti vynesených súdnych rozsudkov, sú tieto rozsudky skôr novou pôdou pre obavy. Zo štyroch odsúdených 8. septembra sa v sále súdu nachádzali iba dvaja teroristi. Ďalší dvaja vyviazli s podmienkou. Hlavný problém však spočíva v tom, že úsilie srbských zákonodarných orgánov (zatknutie islamistov v apríli 2007sa uskutočnilo zásluhou predchádzajúcej vlády na čele s premiérom Vojislavom Koštunicom) majú lokálny charakter a sami osebe nemôžu vyriešiť problém islamského fundamentalizmu na Balkáne.
Veď mimo kontroly Belehradu zostáva fakticky nielen Kosovo, ktoré sa stalo z jedným z kľúčových miest jednotného frontu vahabitov, ale aj juhosrbské občiny so zmiešaným srbsko-albánskym obyvateľstvom. Už len rozsiahle práva samosprávneho vedenia, ktoré srbská vláda poskytla miestnym Albáncom, pripravili štátne justičné orgány o možnosti aspoň ako tak dohliadať na situáciu. Pokiaľ ide o iné oblasti Balkánu, ktoré sú už zachytené fundamentalistickými sieťami - Albánska, Bosny a Hercegoviny, a Macedónska - procesy, ktoré sa tam dejú, sa fakticky vymkli spod kontroly svetového spoločenstva, ktoré zaujíma akurát to, ako aspoň minimálne dodať demokratický ráz miestnym voľbám a udržať tieto štáty pred náhlym rozpadom na etnickom, náboženskom či klanovom základe.
Objasniť podstatu problému islamského extrémizmu a terorizmu na Balkáne čiastočne pomáha rozhovor autora týchto riadkov s jedným z popredných srbských expertov v oblasti vzťahov medzi jednotlivými národnosťami, predsedom Ekonomickej rady Demokratickej strany Srbska, poslancom srbského parlamentu Nenadom Popovičom,
V Koštunicovom kabinete mu patrilo vedúce postavenia vo vládnych koordinačných orgánoch pre záležitosti Kosova a Metohije, ako aj juhosrbských občín Preševo, Medvedža a Bujanovac. Podľa jeho slov, informácie, ktoré získali srbské justičné. orgány umožňujú s istotou hovoriť o existencii jednotného centra na Balkáne, zameraného na realizáciu plánov vytvorenia v regióne teroristického štátu extrémistov, radikálnych fundamentalistov a drogových dílerov. Ako hlavná hybná sila tohto procesu vystupujú radikálne naladení Albánci, najorganizovanejšie etnikum v Európe vo vojensko-politickom pláne.
Medzinárodné a európske organizácie však namiesto toho, aby zápasili s touto naozaj reálnou hrozbou, delia problém na jednotlivé segmenty, ktoré, podľa tvrdenia NATO a EÚ, spolu nijako nesúvisia. Podľa výkladu svetových „centier sily“ a im podriadených médií zoznam týchto úloh vyzerá takto: urýchlené medzinárodné uznanie nezávislého statusu Kosova, výrazné rozšírenie kultúrno-národných práv Albáncov juhosrbských občín, regionalizácia Srbska podľa európskeho vzoru (konkrétne sa má na mysli možnosť oddeliť do jednotlivých samosprávnych regiónov s maximálne širokými právami Preševo, Medvedžu a Bujanovac a vyššie spomínaný Sandžak), širšie zapojenie macedónskych Albáncov do práce centrálnych orgánov moci tejto bývalej juhoslávskej republiky ako protiklad k „srbskému nacionalizmu“ v Bosne a Hercegovine, atď.
O tom, že všetky tieto javy a procesy sú článkami jednej a tej istej reťaze vytvorenia na Balkáne moslimského fundamentalistického štátu, ktorý by kontroloval regionálne a svetové finančné toky zbraní a drog, o tom sa spravidla vôbec nehovorí. Alebo v takom duchu, že takéto hrozby sú propagandou srbských nacionalistických síl v Belehrade, Kosovskej Mitrovici a Banja Luke.
V rozhovore s autorom tohto článku predseda Výkonného výboru Srbskej progresívnej strany Milan Bačevič charakterizoval koncepciu regionalizácie, navrhovanú Srbsku Západom, takto: „Ako strana sme proti regionalizácii v tej podobe, ako je prednesená. Ak máme hovoriť o regionalizácii z osobitého hľadiska, vtedy Srbská progresívna strana a ja ako človek, ktorý sa profesionálne zaoberá touto otázkou, môžem povedať nasledovné: ekonomické aspekty regionalizácie sú prijateľné, sú potrebné a nevyhnutné pre akýkoľvek štát nezávisle od toho, aká strana stojí na čele tohto štátu. Avšak tá podoba regionalizácie, ktorá je diktovaná Srbsku, nemôže našej krajine priniesť nič dobré“. Jasnejšie sa to už ani nedá povedať...

P. A. ISKENDEROV - vedecký spolupracovník Inštitútu slovanských vied Ruskej akadémie vied, kandidát historických vied, medzinárodný korešpondent denníka Vremia novostej.


fondsk.ru
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |