Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Privedie porážka v Afganistane k rozpadu amerického impéria?
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Privedie porážka v Afganistane k rozpadu amerického impéria?

Privedie porážka v Afganistane k rozpadu amerického impéria?


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47


Kashmir Telegraph, India


Práve porážka v Afganistane priviedla k rozpadu Sovietskeho impéria. Zopakujú sa znovu dejiny a postihne Ameriku v tejto krajine rovnaký osud? V danej chvíli je celkom možné, že Amerike je súdené to isté, čo Rusku. Ďalšia otázka, ktorá sa dá položiť znie: čím sa Afganistan líši od Iraku? Prečo porážka v Afganistane bude mať hlbšie následky ako porážka v Iraku? Irak nikdy nebol typický moslimský štát. Bol pod nadvládou strany baasistov, ktorá bola skôr socialistická ako fundamentalistická islamistická strana. Al-Káida vstúpila do konfliktu neskôr, po porážke Saddáma Husajna. Al-Káidu prevažne podporujú moslimovia Sunniti, ktorí tvoria v Iraku menšinu.

V Afganistane Talibovia majú dlhé dejiny bojov. Bojovali proti Sovietskemu zväzu a zvíťazili. Sú zatiahnutí do bojov proti americkým a NATOvským vojskám v priebehu posledných ôsmich rokov. Za posledných osem rokov sa stávali čoraz silnejšími. Talibom taktiež pomáha podpora Paštúnov, ktorí predstavujú najpočetnejší kmeň a hlavnú silu v Afganistane. Aj napriek tomu však ešte jeden faktor predstavuje silný vplyv Talibov v susednom Pakistane, obyvateľstvo ktorého značne prevyšuje obyvateľstvo Iraku. V súčasnosti na indickom subkontinente býva najväčší počet moslimov, v porovnaní s ktorýmkoľvek iným regiónom sveta. Celkový počet moslimov na indickom subkontinente tvorí približne 500 miliónov, čo prevyšuje obyvateľstvo všetkých arabských krajín a Indonézie dokopy, krajiny s najväčším počtom moslimského obyvateľstva na svete.

Na rozdiel od arabských krajín a Indonézie, Afganistan má strategickejšiu polohu. Takmer v strede Južnej Ázie, Centrálnej Ázie a Blízkeho Východu. Vedľa Afganistanu sa taktiež nachádzajú Čína a Rusko. Preto americká porážka v Afganistane môže značne zmeniť rovnováhu síl vo svete. Porážka v Afganistane bude mať oveľa väčšie následky ako porážka v Kórei, Vietname a Iraku. Americká stratégia vytvorenia aliancie medzi USA, Indiou a Izraelom proti Číne a islamským štátom utrpí neúspech a Amerika prestane existovať ako jediná svetová superveľmoc. Ak Amerika bude porazená v Afganistane, India prehodnotí svoju politiku vo vzťahu k Amerike a Číne a je veľmi pravdepodobné, že bude bližšie Číne.

Prezident Obama trval na vyvedení vojsk z Iraku a zväčšení kontingentu v Afganistane. Početnosť amerických vojsk v Afganistane bola zvýšená na 68 tisíc osôb, ale ani to nestačí a vojnoví experti pesimisticky hodnotia perspektívy vojny. Po zvýšení početnosti vojsk sa zvýši aj množstvo mŕtvych. Taktiež sme videli v Iraku, že rastúci počet amerických obetí naladil americkú verejnosť proti vojne. Nedávny prieskum ukázal, že dnes už viac ako 50 percent Američanov vystupuje proti vojne v Afganistane.

Obama dúfal, že dokáže zjednotiť krajinu, ktorá je výrazne rozdelená politikou, ktorú realizoval G. Bush a rozhodol sa uskutočniť rozhodnú vojnu v Afganistane. Nič podobné sa však neudialo. Predovšetkým problémy so zatknutím profesora Harvardskej univerzity Gatesa a problémy s nomináciou Soni Sotomayor do Vrchného súdu priviedli k zosilneniu rasových treníc, a tvrdé debaty o reforme systému zdravotníctva nielen posilnili rozpory medzi demokratmi a republikánmi, ale aj spôsobili rozkol medzi ľavicovými demokratmi a demokratmi-konzervatívcami. Debaty o reforme systému zdravotníctva sa dostali na prvé miesto a problémy vojny vo Vietname odišli do úzadia.

Nedávne udalosti v Afganistane vrátane prezidentských volieb, jasne ukázali, že Talibovia rýchlo zosilňujú svoj vplyv. Úroveň násilia je teraz najvyššia za posledných osem rokov. Prezident Karzáí možno aj zvíťazí vo voľbách, ale je už očividné, že stratil svoj vplyv medzi Paštúnmi. Už sa ozývajú obvinenia z machinácií počas hlasovania a jeho oponenti tvrdia, že v južných oblastiach krajiny, kde sa opevnili Talibovia, úroveň účasti obyvateľstva na hlasovaní bola veľmi nízka, približne 10 percent. To sa stáva predzvesťou pádu Karzáía, ale taktiež urýchli aj porážku Američanov.

Zdroj: inosmi.ru
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |