Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Zakročte, nech neprepukne násilie, vyzvali Maďari svetových politikov
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Zakročte, nech neprepukne násilie, vyzvali Maďari svetových politikov

Zakročte, nech neprepukne násilie, vyzvali Maďari svetových politikov


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Zakročte, nech neprepukne násilie, vyzvali Maďari svetových politikov


ČTK | 30. augusta 2009 13:01
Dvadsaťjeden významných maďarských osobností protestuje proti slovenskému jazykovému zákonu, ktorý začne platiť od 1. septembra. Kontroverznú normu, ktorá umožní na Slovensku trestať prehrešky proti slovenčine pokutami, označili podľa agentúry MTI za hrubé a necitlivé obmedzenie práv menšín na Slovensku. Na zákon sa u americkej vlády sťažovalo aj združenie Maďarov v USA.Jazykový zákon prijali slovenskí zákonodarcovia v júni. Sankcie hrozia za používania jazyka menšiny v oficiálnom styku v mestách a obciach, kde menšina tvorí menej ako pätinu obyvateľov. Nariadenie najviac popudilo Maďarov, ktorých je na Slovensku
viac ako pol milióna.

"Je základným právom ľudí komunikovať so svojím etnickým príbuzenstvom v materskej reči. Obmedzenie a najmä trestanie takejto komunikácie je jedným z najhrubších zásahov do ľudských práv, proti ktorému by mali všetci slobodumilovní ľudia protestovať," píšu maďarské osobnosti v dokumente.

Jeho signatári vyzývajú európsku verejnosť, aby sa proti zákonu ozvala, a apelujú na európskych a severoamerických politikov, aby proti nemu zakročili skôr, ako sa spory vyhrotia a prerastú do násilností.

Norma podľa nich "kráča úplne proti základnému princípu Spojených národov, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a v právach".

Medzi osobnosťami, ktoré dokument podpísali, sú napríklad predseda Maďarskej akadémie vied József Pálinkás, jeho predchodca Szilveszter Vizi, duchovní Balázs Bábel a István Bogárdi Szabó, básnik Jakov Barzilai alebo univerzitní pedagógovia pôsobiaci v USA Ivan Sanders a Cherles Ingrao.

Sťažnosť na zákon, ktorý sa naopak nijakým spôsobom nedotkne používania češtiny na Slovensku, putovala aj do Bieleho domu
. Zástupcom americkej vlády ju tlmočil predseda Federácie amerických Maďarov (AHF) Ferenc Koszorús. Na stretnutí osemnástich krajanských združení národov zo strednej
a východnej Európy so zahraničnopolitickými a bezpečnostnými poradcami administratívy prezidenta Baracka Obamu slovenskú jazykovú novelu označil za neprijateľnú a diskriminujúcu.

Prijatie nového jazykového zákona vyostrilo dlhodobo napäté slovensko-maďarské vzťahy. Tie sa v súčasnosti nachádzajú na bode mrazu po tom, čo Bratislava
minulý týždeň zabránila vstup maďarskému prezidentovi Láslóvi Sólyomovi na slovenské územie. Neznámi páchatelia následne zaútočili na slovenskú ambasádu v Budapešti i na tamojšieho slovenského veľvyslanca Petra Weissa.
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
Členovia Jobbiku prišli do Komárna položiť veniec sv. Štefanovi
SITA | 30. augusta 2009 16:56
Asi tridsať aktivistov maďarskej nacionalistickej strany Jobbik prišlo do slovenského Komárna položiť veniec k soche svätého Štefana. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI. Odhalenie sochy spôsobilo minulý týždeň ďalšie zhoršenie vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom.

V nedeľu k nej maďarskí nacionalisti položili veniec len mlčky a zakrátko odišli, keďže na žiadne verejné zhromaždenie ani vystúpenia nezískali povolenie. Polícia sa akcii len prizerala, po jej skončení však policajt v civile zabránil jednému z maďarských aktivistov nahrať rozhovor pre televíznu stanicu. Odôvodnil to tým, že povolené bolo len položenie venca a okrem toho už nič.

Na odhalení sochy svätého Štefana v Komárne, ktoré sa uskutočnilo 21. augusta, sa mal zúčastniť aj maďarský prezident László Sólyom. Nakoniec však prešiel len k hranici na moste nad Dunajom, spájajúcom obe krajiny. Odtiaľ sa vrátil, pretože slovenské ministerstvo zahraničných vecí mu prostredníctvom diplomatickej nóty odoprelo vstup na územie Slovenska. Oficiálnym dôvodom bolo bezpečnostné riziko. Slovenský premiér Robert Fico na udalosť zareagoval vyhlásením, že cieľom Sólyomovej súkromnej návštevy Komárna bolo vyprovokovať konflikt.
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |