Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Hranice amerického vplyvu - The Guardian, Veľká Británia
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Hranice amerického vplyvu - The Guardian, Veľká Británia

Hranice amerického vplyvu  - The Guardian, Veľká Británia


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47


Stanley Kober, 20. august 2009

Amerika s jej rastúcim zahraničným dlhom a vystavenou obrovskej záťaži armádou už nie je superveľmocou. Jej sľuby pomoci zahraničným spojencom znejú neseriózne.

Počas svojej nedávnej návštevy Gruzínska a Ukrajiny viceprezident Joe Biden ich uistil, že Spojené štáty neuznávajú žiadne sféry vplyvu. Krajiny môžu „sami vyberať svoje partnerstvá a aliancie“, vyhlásil. Skrátka, inak povedané, dvere do NATO sú pre ne stále otvorené.

V takejto pozícii je istá šľachetnosť. Ale v skutočnosti je absolútne nerealistická.

Po prvé, sféry vplyvu predsa len existujú, aj keby ich niekto neuznával. Sila štátu je podobná sile príťažlivosti: má najväčšie pôsobenie na tie krajiny, ktoré sú k tomuto štátu najbližšie. Ako hovorí príslovie, populárne na západnej pologuli: „Chúďa Mexiko, je tak ďaleko od Boha a tak blízko od Spojených štátov“.


Najnebezpečnejšia kríza čias „studenej vojny“, keď Sovieti umiestnili jadrové rakety na Kube, bola vyriešená cestou vzájomného uznania afér vplyvu. Moskva pristúpila na to, že odstráni svoje rakety z Kuby po tom, ako USA poskytli garancie, že dajú preč rovnaké rakety z Turecka. Hoci Turecko bolo už vtedy členom NATO, Spojené štáty v podstate svojej uznali, že táto krajina prinajmenšom v tomto konkrétnom prípade sa nachádza v sfére sovietskeho vplyvu.

Ak Gruzínsko alebo Ukrajina vstúpia do konfrontácie s Ruskom, USA málo čo dokážu urobiť. Existujú určité geografické reálie, ktoré s pomocou vojenských prostriedkov, ktoré majú k dispozícii je prekonať jednoducho nemožné. Tieto krajiny hraničia s Ruskom а Spojené štáty sa nachádzajú veľmi ďaleko.

Americké sľuby sa ukážu byť rovnako hodnotné ako uisťovania Francúzska na adresu Poľska tesne pred Druhou svetovou vojnou. Málo kto o tom vie, ale Francúzsko sa vtedy zaviazalo v priebehu 15 dní začať útok na Nemecko, ak to napadne Poľsko. Nanešťastie pre Poliakov, francúzsky sľub nebol myslený vážne. Keď Nemecko zaútočilo, Francúzi mu vyhlásili vojnu – a neurobili nič.

Za podobných okolností sa rovnako zachovajú aj USA – nespravia nič. Neurobia nič, pretože urobiť sa nič ani nedá. Geografia sa nedá zmeniť. Okrem toho, americké vojská sú plne zaneprázdnené. Aby zvýšili početnosť svojho vojska v Afganistane, USA budú musieť znížiť množstvo vojakov v Iraku. Dnes môže Amerika naraz použiť na zahraničných divadlách vojnových akcií nie viac ako 200 000 amerických vojakov.

Aj napriek rozhovorom o tom, že USA je jediná na svete superveľmoc, na tieto čísla nesmieme zabúdať. Vo vrcholnej fáze vojny vo Vietname Spojené štáty tam nasadili pol milióna vojakov, hoci obyvateľstvo Vietnamu bolo menšie a USA v tomto prípade nereagovali na útok na vlastné územie.

Dnes Spojené štáty dokážu nasadiť oveľa menej vojsk. Čosi sa zmenilo v Americkej spoločnosti. Keď v súvislosti s vojnami v Afganistane a Iraku sa zväčšili vojnové výdavky, George Bush dokonca ani nenavrhol žiadny spôsob finančného zabezpečenia týchto vojen. Nezvýšil dane, neznížil výdavky v iných oblastiach. Krajina nevydala obligácie vojnových pôžičiek. Len jednoducho pokojne pokračovala v zvyšovaní dlhu.

Politický rozsudok bol nasledovný: americký ľud mal vyraziť na nákupy. Vojna sa nedotkne celej spoločnosti. Bremeno vojny ponesú len nemnohí, tí, ktorí budú mať tú česť.

USA sa postavili k vojne neseriózne, ale neboli to len oni, kto podcenil výdavky na vojnu a jej následky. Po 11. septembri sa NATO odvolalo na Článok číslo 5 svojich stanov, aby demonštrovalo solidaritu s USA. Sily NATO si zobrali na starosť riešenie veľkého okruhu úloh v Afganistane. A potom, usúdiac, že vo vojne bolo dosiahnuté víťazstvo, sa sústredili na povojnovú rekonštrukciu.

Ale keď sa bojové akcie rozbehli a zväčšilo sa množstvo strát, verejná podpora misie v Afganistane začala slabnúť. „Nikto to nepovie otvorene, ale fakt zostáv faktom: všetci hovoríme o stratégii nášho odchodu z Afganistanu, - vyhlásil na aprílovom summite NATO jeden vysokopostavený európsky diplomat, - odchádzame odtiaľ. Môže to trvať niekoľko rokov, ale hľadáme spôsoby, ako by sme odtiaľ mohli zdúchnuť.“

Keď skončila „studená vojna“, Spojené štáty usúdili, že ich moc je neprekonateľná. Dosť ľahko dosiahnuté víťazstvá počas prvej vojny v Perzskom zálive a na Balkáne posilnili takúto istotu.

Ale teraz tie isté triumfy pôsobia skôr ako výnimky, než pravidlo. Američania si mysleli, že aj v budúcnosti budú drtiť svojich nepriateľov rovnako ako počas 90-tých rokov. Ale mýlili sa.

Aj napriek tomu však USA naďalej rozdávajú sľuby. A ľudia im pritom veria. Ale ak sa dostanú do nešťastia, začnú sa čudovať, prečo im Amerika neuteká na pomoc.

Nastal čas prejaviť čestnosť - ako vo vzťahu k Američanom, tak aj voči tým, ktorí sa spoliehajú na ich sľuby.

inosmi.ru
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=1185&c=_Sergej_Chelemendik_S_Madarmi_historia_zartuje_obzvlast_pochmurn
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |