Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10
chelemendik.sk - Sergej Chelemendik: Maďarsko ako rozbuška vojny v Európe - Druhá časť
chelemendik.sk
born in the ussr
chelemendik.ru
chelemendik.tv

Sergej Chelemendik: Maďarsko ako rozbuška vojny v Európe - Druhá časť

   Sergej Chelemendik: Maďarsko ako rozbuška vojny v Európe - Druhá časť


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47


Komu a prečo sa môže hodiť vojna v Európe


Položme si druhú ťažkú otázku: koho možno v súčasnosti upodozrievať z prípravy novej vojny v Európe?
Ako prvé sa medzi podozrivými ocitnú Spojené štáty americké.
Druhých a tretích podozrivých zatiaľ nevidieť, hoci to neznamená, že nie sú.
Teda, len čo príde na vec a vojna v Európe začne nadobúdať kontúry reálnej budúcnosti, kruh spoluúčastníkov na jej príprave sa rozšíri geometrickým radom, tak, ak to bývalo vždy a všade.
Vznikne akýsi vír vojny, ktorý bude do seba vťahovať stále nové a nové národy a civilizácie. Pričom rýchlosť vťahovania je spočiatku malá, potom však rastie a dosahuje silu uragánu.
Tento proces vťahovania všetkého a všetkých je do očí bijúci pri spomienkach na dve svetové (teda európske) vojny. Kto v roku 1938 vedel, kto mohol tušiť, že Mníchovská zrada okolo navonok drobného a neškodného osudu sudetských Nemcov už o pár rokov vyvolá vojnu Američanov s Japoncami v Indočíne, z ktorej ako hlavný víťaz vjyde veľký vodca Mao Ce-tung s jeho čínskym komunizmom? Tušil vari toto všetko Chamberlain, ktorý s láskou nadbiehal Hitlerovi? Tento hlavný architekt Mníchova, „mierotvorca“, ktorému tlieskala celá Európa.
Tu sa natíska tretia a najťažšia otázka: čo konkrétne chcú dosiahnuť USA novou vojnou v Európe?
Presnejšie, čo môžu chcieť.
Toto je najťažšia otázka, pretože po Vojne Dejiny zvyčajne nikomu nedajú možnosť pochopiť, čo vlastne chceli tí, ktorí vojnu začali.
Už len preto, že iniciatívni dobyvatelia spravidla sami nevedeli, čo presne, konkrétne chceli. Dobyvatelia vždy mali more želaní, ktoré sa neskôr ukázali ako nereálne. Existovali ale ilúzie, že celkom presne vedia, čo chcú dosiahnuť.
Hitler „presne“ vedel, že chce dosiahnuť zničenie Ruska, mal jasný plán – vytlačiť Rusov za Ural a z európskeho územia ZSSR urobiť pre Nemecko nový životný priestor.
Napoleon pri svojom vpáde do Ruska očakával od ruského cára kurtoáznu, uhladenú „európsku“ vojnu a bol celkom seriózne presvedčený, že pre ruského cára bude hrozba oslobodenia roľníkov smrteľná. Myslel si, že ruský cár sa zľakne, roztrasie a vzdá sa.
Napoleon v spálenej a vyľudnenej Moskve dokonca na túto tému vydával manifesty – vo francúzštine.
Obvykle existuje nejaký plán vojny, ktorý v posledných storočiach dobyvatelia často verejne oznamujú. Neskôr sa historici naňho s radosťou obracajú a opierajúc sa o tento plán, alebo odvrhujúc ho, ponúkajú rôzne interpretácie vojnových udalostí.
Vo vzťahu k poslednej vojne v Európe to vychádza tak, že USA začali podľa svojho plánu vojnu v Juhoslávii, aby kontrolovali Balkán a prostredníctvom Balkánu Európu.
A zdá sa, že tento plán vyšiel – zatiaľ kontrolujú. Aj Balkán, aj Európu.

Čo však konkrétne vyplýva z tejto kontroly – tu už je hromada interpretácií, najmä amerických:

Potrestali „balkánskeho mäsiara“ Miloševiča.
Kosovo zmenili na svoju bázu.
Zaviedli v Srbsku proamerický režim.
Nechali devalvovať čerstvo narodené euro.
„Odsali“ peniaze z Európy do Ameriky.
Nasadili Albáncov na obchod s drogami.
Je toto všetko pravda?
Viac-menej áno.

Naozaj USA toto všetko chceli, keď začínali vojnu?
Alebo možno začínali vojnu tak, ako to vždy býva?
Čiže – existuje smer strategického myslenia, existuje plán, začíname bojovať, uvidíme, čo z toho vyjde.
Odpoveď na našu najťažšiu otázku je preto takáto – USA nemusia vedieť, na čo konkrétne sa im môže vojna v Európe hodiť.
Spojené štáty pravdepodobne nevedia, načo sú im všetky ostatné potenciálne vojny. Počínajúc Severnou Kóreou, až po Venezuelu.
Príprava vojen – to je historický reflex amerického impéria, reflex starý ako sám náš svet.
Tak ako rozpútavanie vojen medzi kolonizovanými národmi bolo reflexom Britského impéria.
Čím sa vôbec zaoberali impériá a imperátori?
Správne, veľa bojovali a takmer so všetkými súčasne.
Vydobýjali niečo, utvrdzovali svoju moc, a potom ustupovali novým dobyvateľom.
Americké impérium nie je výnimkou.
Existuje však jeden kozmetický rozdiel – Amerika sa snaží pred svetom zatajiť, že je impérium, snaží sa vystupovať v úlohe dobrodincu dobytých. S prostým sloganom: „Prinášame vám slobodu, výmenou za váš majetok!“
To, že pre oslobodených to znamená slobodu oslobodiť sa od svojho pokrvného – to sa odhalí nie hneď a nie všetkým.
Treba však uznať, že donedávna sa to Amerike darilo dosť presvedčivo.


Prečo sa práve Maďarsko môže stať rozbuškou novej vojny


Pretože po Balkáne, ktorý USA v tej či onej miere kontrolujú, Maďarsko predstavuje najslabšie ohnivko zjednotenej Európy.
Je to jediný štát, člen NATO a EÚ, ktorý má početné národnostné menšiny vo všetkých susedných krajinách, s výnimkou Rakúska.
To znamená, že iba na Maďarsko sa v súčasnej Európe dá použiť model sudetskej rozbušky, oživený a modernizovaný na Balkáne, v Kosove a Bosne.
Dôležité je, že maďarské menšiny v Rumunsku, na Slovensku a vo Vojvodine sú početné vo vzťahu k štátotvorným národom. Zato napríklad percento etnických Maďarov na Zakarpatskej Ukrajine voči ukrajinskému obyvateľstvu je mizivé.
V percentuálnom vzťahu sa najviac „pošťastilo“ Slovensku – slovenskí Maďari tvoria asi 10 percent obyvateľstva krajiny, kompaktne žijú pozdĺž hraníc s Maďarskom na juhu Slovenska.
Takýmto spôsobom Maďarsko pri želaní, tým viac tlaku niekoho silného zvonku, môže podporiť rozdúchavanie troch regionálnych etnických konfliktov – v rumunskej Transylvánii, na juhu Slovenska a v srbskej Vojvodine.
Druhým dôležitým aspektom sú maďarské dejiny a mentalita maďarskej elity.
Maďarsko sa v dvadsiatom storočí dvakrát ocitlo medzi porazenými v svetových vojnách a hoci druhú svetovú vojnu nezačínalo, stalo sa jej neprimerane aktívnym účastníkom. Z hľadiska územných strát jedným z najneúspešnejších.
Viac než Maďarsko stratilo po druhej svetovej vojne iba Nemecko, to sa však znovuzrodilo, zjednotilo s pomocou najlepšieho Nemca roka 1989 Michaila Gorbačova a stalo sa najsilnejším štátom Európskej únie.
S Maďarskom je všetko inak.
Dnes je to štát-bankrot, usadený vo vrecku MMF a iných finančných dravcov, bez výrazných nádejí na zmenu tohto postavenia.
Okrem toho, revizionizmus je jednou z hlavných súčastí mentality maďarskej politickej elity v priebehu posledných desaťročí, ba dokonca storočí.
Pretože maďarská elita sa formovala ako vojenská aristokracia, ktorá v Habsburskej ríši plnila špinavú a krvavú prácu vojny. Aristokracia, ktorá bola chronicky nespokojná so svojím malým podielom koristi. Keď v roku 1938 v dôsledku Viedenskej arbitráže pod dohľadom Hitlera a Mussoliniho Maďarsku „prisúdili“ juh Slovenska, Maďari nevyčkali ani na mierovú procedúru prechodu časti bývalého Československa pod ich jurisdikciu, ale jednoducho napadli Slovensko, v tom čase rovnakého vazala a spojenca Hitlera, ako oni sami. Napadli ho na pozadí opovržlivých posmeškov Nemcov, ktorých Slováci prosili, aby „skrotili“ agresora-spojenca.
Nemci vtedy pohŕdali všetkými.
Maďarmi a Slovákmi opovrhovali zvlášť.
Ale Slovákmi predsa len o čosi viac, výsledkom čoho Maďari opäť obsadili juh Slovenska, ktorý považovali za svoj.
Ako okato k lepšiemu sa líšilo správanie Slovákov, keď Hitler, ktorý si so Stalinom podelil Poľsko, navrhol slovenskému prezidentovi Tisovi ako „bonus“ poľské mesto Zakopané.
Slováci rázne odmietli tento bonus, s odôvodnením, že v Zakopanom nežijú Slováci, čo u Hitlera vyvolalo posmech nad neplnohodnotnými Slovanmi, ktorí nerozumejú zmyslu jeho veľkých činov. Dávajú im kúsok a oni to odmietajú! Správanie Slovenska počas druhej svetovej vojny sa líšilo aj od Poľska, ktoré, podľa Chamberlainových slov, „sa s chamtivosťou hyeny“ vrhlo odhryznúť od pokoreného Československa mesto Tešín, ktoré nakoniec zostalo jedným z niekoľkých európskych miest rozdelenými dejinami.

Existuje ešte jeden argument v prospech Maďarska ako možnej rozbušky.

Ak veriť tomu, že ako obvykle to budú USA, ktoré budú vyhadzovať Európu do vzduchu, potom má Amerika v Maďarsku veľmi veľké možnosti, ktoré nemá v iných krajinách.
Hovorí sa a píše o maďarskej loby v americkom kongrese.
Táto loby vznikla preto, lebo veľká časť maďarských emigrantov, ktorí po prvej a druhej svetovej vojne utekali do USA, sa zžili a obsadili tu silné pozície.
Stačí spomenúť pána Sorosa.
Maďarská loby v USA nie ani tak početná, ako je vysoko postavená a maďarskú elitu môže riadiť priamo, bez sprostredkovateľov.
Je to silný kanál vplyvu.
Tento argument sa môže ukázať silnejší než všetky predchádzajúce.
Podporou USA sa vysvetľuje aj nerovnomerne silný vplyv Maďarska v inštitúciách EÚ.
Nakoniec, aj francúzsky prezident má typicky maďarské meno...
Môže sa história maďarských pokusov revízie všetkého, čo „Maďarom patrilo“, zopakovať na špirále vyššie v nových podmienkach?


Pokračovanie nabudúce


Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47
http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=1133&c=Sergej_Chelemendik_Madarsko_ako_rozbuska_vojny_v_Europe__Prva_ca
Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 41

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 44

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/web/chelemendik.sk/www/ShowDoc.php on line 47Diskusia o tomto článku na stránke inoforum.ru


http://www.inoforum.ru/forum/index.php?showtopic=6219

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=1028&c=Peter_Iskenderov_Zapad_sa_pripravuje_na_vojnu_o_energeticke_zdro

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=959&c=_Sergej_Chelemendik_Ruska_Spravodlivost_a_svetove_zlo

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=926&c=____

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=920&c=_Olga_Cetverikovova_Kriza_ako_novy_fasizmus_

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=876&c=Sergej_Chelemendik_Co_je_dobre_pre_Slovensko_ma_byt_dobre_aj_pre

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=806&c=Sergej_Chelemendik_Rusko_moze_ponuknut_Europe_a_svetu_myslienku_

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=779&c=_Spojene_staty_potrebuju_globalny_kolaps_je_presvedceny_Michail_

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=745&c=SERGEJ_CHELEMENDIK_A__NA_TA_3_VIDEO_Moze_Ukrajina_destabilizovat

http://www.ta3.com/sk/relacie/5_tema-dna/6397_vlada-i-opozicia-navrhy-proti-krize-situacia-v-ukrajine

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=708&c=Sergej_Chelemendik_Strategicke_poznamky_o_buducich_vojnach_v_Eur


http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=708&c=Sergej_Chelemendik_Strategicke_poznamky_o_buducich_vojnach_v_Eur


http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=678&c=Sergej_Chelemendik_Osud_Slovenska_vo_svete_riadeneho_chaosu

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=558&c=_SLOVANSKY_JUDAS_JUSCENKO

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=613&c=Sergej_Chelemendik_Amerika_zachrani_Europu_ako_vzdy

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=651&c=Sergej_Chelemendik_Strategicke_poznamky_o_buducich_vojnach_v_Eur
chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | fotograf | handmade |