Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Severné Kosovo v epicentre geopolitických vášní - chelemendik.sk

 

Severné Kosovo v epicentre geopolitických vášní

2020-08-04  (05:03)

 - Severné Kosovo v epicentre geopolitických vášníOtázka dosiahnutia dohody medzi Belehradom a Prištinou nadobúda nielen celoeurópsky, ale aj globálny charakter. Podľa zdrojov zo sídla Európskej únie je tento problém kľúčový v sérii rokovaní, ktoré po balkánskych metropolách absolvuje vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.
V súčasnosti hlavné úsilie EÚ a osobne C. Ashtonovej je zamerané na dosiahnutie „rozhodujúceho“ ústupku zo strany kosovských úradov. Konkrétne ide o zabezpečenie súhlasu Prištiny na návrh srbskej delegácie princípov formovania súdov a polície v severných oblastiach Kosova a tiež sľub nerozmiestňovať tam na určitý čas oddiely kosovských bezpečnostných síl. Podľa bruselského scenára práve ústupky v daných otázkach môžu Belehrad nielen presvedčiť podpísať dokument, ktorý sa tak snažia získať na Západe, ale aj uskutočniť „normalizáciu dvojstranných vzťahov“ ktoré umožnia EÚ a USA uzavrieť svoj kosovský projekt ako úspešne splnený.
Takýto  prístup sa nám však zdá nielen polovičatý, ale vedome odpútava od hlavného problému. Hlavný problém nie je hľadanie  a fixácia princípov formovania súdov a polície na severe Kosova, ale vypracovanie všestranného modelu vzájomných vzťahov medzi srbskou metropolou a jej separatistickou provinciou, ktorej nezávislosť Belehrad neuznáva.
Jeden zaujímavý moment. Súčasný minister pre otázky fungovania Kosovských bezpečnostných síl a bývalý kosovský premiér Agim Čeku môže onedlho výrazne rozšíriť svoje mocenské právomoci. Kosovsko-albánske zdroje sú presvedčené, že práve Agim Čeku bol ešte v roku 2006 hlavnou postavou, ktorú Washington v Kosove podporoval. Podľa denníka Tribuna, „Američania pripravovali Čeka na post premiéra nezávislého Kosova, a len zhoda okolností rozhodla, že vavrínový veniec víťazstva nakoniec dostal Hašim Tači. Je celkom pravdepodobné, že v prípade definitívneho neúspechu dialógu Belehrad-Priština Západ sa bude chcieť Tačiho rýchlo zbaviť, s tým, že sa vráti k svojej osvedčenejšej a overenejšej postave.
Pokiaľ ide o „srbský rozmer“ v súčasnosti je tu hlavný problém – rozkol vnútri samotnej srbskej spoločnosti.
Kým pre srbskú vládu sú rokovania s Prištinou fakticky jediným prostriedkom pre srbskú prihlášku do EÚ, pre kosovských Srbov takýto motív nemá nijaký význam. Zato má pre nich význam „zakotvenie“ zmlúv do širšej otázky štatútu ich orgánov riadenia. Veď akékoľvek na bruselskom papieri zafixované formálne rozšírenie právomoci srbských obcí v Kosove, súčasne znamená podriadenie sa centrálnej moci v Prištine. Inými slovami „Združenie srbských obcí“ bude fungovať v defacto nezávislom Kosove, ale už so súhlasom Belehradu.
Uvedomujú si tento dôležitý moment celej situácie v Srbsku? Súdiac podľa aktívnych pokusov premiéra Ivicu Dačiča organizovať „výmenu území“ medzi Kosovom  a juhosrbskými obcami Prševo, Medvežda a Bujanovec čiastočne takéto chápanie tu je. Slovami  Ivana Dačiča cieľom Srbska je dosiahnutie dohody, o „postavení srbských obcí na severe Kosova“.
Rozuzlenie, presnejšie vytriezvenie môže prísť po 22. apríli. Práve v tento deň lady Ashtonová prednesie správu ministrom zahraničných vecí štátov EÚ o stave a perspektívach dialógu medzi Belehradom a Prištinou z hľadiska „dosiahnutia kompromisov“. Od obsahu jej správy bude závisieť hodnotenie reálnych europerspektív pre Srbsko. Ak sa tieto perspektívy ukážu ako negatívne, môže to Belehrad viesť k prehodnoteniu svojich stanovísk ku kosovským a iným problémom, vrátane tých, ktoré sa týkajú budovania vzájomných vzťahov s USA, EÚ a Ruskom. Zatiaľ zostáva súhlasiť s bruselskými zdrojmi, ktoré konštatujú, že „dohoda medzi Kosovom a Srbskom zatiaľ vyznieva menej reálne“.

P. Iskenderov
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |