Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Glazjev: Rozhodili nás. A budú to robiť pokým neoživíme plánovanie - chelemendik.sk

 

Sergej Glazjev: Rozhodili nás. A budú to robiť pokým neoživíme plánovanie

2020-08-04  (00:38)

 - Sergej Glazjev: Rozhodili nás. A budú to robiť pokým neoživíme plánovanie

17.3.2015

 

Od čias rozpadu ZSSR bol pojem „plánovanie“ tabuizovaný, spoločnosť ho vnímala ako marginálny keďže v nej prežíva asociácia s neefektívnym sovietskym systémom plánovania. Dnes, ako nikdy predtým, je potrebné prehodnotiť tento termín. So svojim videním úlohy plánovania v rozvoji a modernizácii spoločnosti sa s nami podelil poradca prezidenta Ruskej federácie, člen Izborského klubu Sergej Glazjev. 

-Plánovanie nemá byť súkromné, čiastkové. Je nutné mať systematický prístup. Musíme štátnu moc organizovať tak, aby sa tieto úlohy vykonávali pomocou vhodného systému opatrení. 

Bez plánovania smeruje štát k rozkladu. To je zákon podobný druhému zákonu termodynamiky: ak neexistuje jasný algoritmus krokov, dominujú disipatívne štruktúry  ktoré majú tendenciu k rovnováhe v stave absolútneho chaosu, čo dnes vidíme v niektorých častiach štátneho sektoru.

Spoločnosť, ako živý mechanizmus, nemôže žiť bez cieľa a orientácie. Samozrejme, že plánovanie už existuje, no otázkou je, ako sa vykonáva, v čích záujmoch a akými metódami.

Narážame na liberálne fantázie fetišizujúce peniaze a to,  že štát – to je Leviatan ničiaci všetko.

Žiaľ, cieľom štátu v dnešnej dobe je posluhovanie záujmom buržoázie, pritom sa jedná o tzv. off shore buržoáziu, kompradorskú. Prečerpávanie nášho oligarchického kapitálu do zahraničia znamená prechod pod cudziu jurisdikciu, ktorá má svoje ciele a úlohy. Reálne plánovanie prebieha v cudzích záujmoch. Ekonomické sankcie – to je priamy dôkaz toho, kto naozaj plánuje situáciu. Ešte pred rokom sme sa ich nebáli a hovorili sme o tom, že máme zdravý finančný systém, veľké devízové rezervy. Uzatvorené trhy sme chceli použiť na navyšovanie svojej výroby tovarov v záujmoch nášho racionálneho podnikania.  

Jasné, že nás „rozhodili“. Povedal by som, že hlavný cieľ sankcií spočíval v zastavení poskytovania domácich úverov. Poznajúc ako pracuje naša Centrálna banka a peňažný systém, zareagovali takto automaticky. Centrum pre vonkajšie rozhodnutia Spojených štátov amerických  s tým počítal a  aj presne naplánoval toto uvalenie sankcií. Na začiatok necháme rubeľ voľne plávať: v podmienkach, keď odtok kapitálu začal vyvolávať pád rubľa, v podmienkach neexistencie devízovej kontroly sa všetky emitované peniaze ocitli v špekulatívnej pasci. Centrálna banka, ktorá sa riadi odporúčaniami Medzinárodného menového fondu, zvýšila úrokovú sadzbu. Namiesto toho, aby prešli z vonkajších zdrojov na vnútorné, naše menové inštitúcie odsekli aj domáci úver. Následkom toho sa náš reálny ekonomický sektor ocitol vo vývrtke. Namiesto 5% rastu máme 5% pád, ekonomika sa ocitla v pasci stagflácie. Všetko toto bolo naplánované, lenže nie nami. A naše plány ostali iba snami, pretože v štáte neexistujú reálne mechanizmy plánovania. 

Ešte jeden veľký problém – dnes je ťažké uvedomiť si, kde je už nevyhnutné sa zastaviť. V podmienkach vojny nám v zákonodarstve chýba definícia „výnimočného stavu“ a pochopenie toho, čo musí  štát robiť v režime vojnových udalostí. V Amerike je to všetko presne rozpracované a pomerne dobre odskúšané na skúsenosti Druhej svetovej vojny. 

Ak míňame ohromné peniaze na modernizáciu obranného komplexu a ozbrojených síl, musíme vedieť, že je to vážny plánovaný systém, kde všetko musí byť spolu previazané vrátane tvorby cien aj pri nevyhnutnosti určovania kvót zdrojov, ktoré prúdia do zahraničia. Otázka, v ktorom bode je potrebné sa zastaviť, nie je triviálna. Ak ho nedefinujeme, budeme na to doplácať a prestaneme dovážať nám potrebné výrobky.

Pred našimi očami sa zrodil čínsky ekonomický zázrak - socialistická trhová ekonomika. Je to len realizácia systémového prístupu a naznačenie obrysov, ako sa môže rozvíjať ekonomika súčasnosti. Tento model je kombináciou strategického plánovania a trhovej samoregulácie, postupný rast súkromného sektoru s podporou štátu. V tejto koncepcii je najdôležitejšia harmonizácia záujmov. Mechanizmus takejto harmonizácie nie je jednoduchá vec. Opiera sa o sformovanie nových morálnych princípov v spoločnosti. V Japonsku je to harakiri, pri ktorom ľudia dobrovoľne pykajú za chyby. V Číne – verejné popravy zlodejských úradníkov a biznismenov na štadiónoch. V Kórey kultúrne zatvoria do väzenia vplyvné osoby. Aký systém zodpovednosti si vybudujeme my – to je praktická otázka. Celospoločenské záujmy majú prednosť pred súkromnými. Tým sa vyznačuje súčasný moderný typ organizácie ekonomiky. Napríklad v Indii sa podarilo znárodniť banky. V ich ústave je napísané, že celospoločenský záujem dominuje nad individuálnym. Opierajúc sa o to, indická vláda uskutočnila znárodnenie, pretože finančné inštitúcie vykonávali antisociálnu  politiku keď sa zaoberali špekuláciami, vývozom kapitálu – slovom tým, čo vidíme každodenne u nás.

Ázijské globálne ekonomické centrum je konkurencieschopnejšie ako doterajšie americké. My sa nachádzame na periférii a môžeme iba ľutovať, že sme nevyužili svoju šancu. O téme, čo urobila Čína, sa v ZSSR diskutovalo ešte v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia. Mohli sme byť na čele tohto procesu, no zatiaľ je tu pre nás šanca vojsť do jadra tohto systému. 

Ciele by sa mali stanoviť spoločne s podnikateľskou sférou a vedeckou komunitou. Každý musí niesť svoj diel zodpovednosti. Západný model finančného oligarchizmu v konkurencii s čínskym modelom krachuje. Musíme tvorivým spôsobom dať zmysel tomu, čo sme zdedili a spolu s dnešnou skúsenosťou začať v tomto smere prakticky konať. 

Zdroj: http://www.dynacon.ru/content/articles/5019/ 

Preklad: Tibor Korečko

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |