Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
O prevrate 1989, nežných prasatách a KGB - chelemendik.sk

 

O prevrate 1989, nežných prasatách a KGB

2022-01-19  (12:21)

 - O prevrate 1989, nežných prasatách a KGB

14.11.2009

Sergeja Chelemendika oslovil špeciálny korešpondent jedného z najvplyvnejších ruských spravodajských portálov www.pravda.ru Vadim Truchačev  s prosbou o interview pri príležitosti 20-ročného výročia "zamatovej  revolúcie" v Československu.

Interview  v ruštine bude uverejnené 21. novembra na www.pravda.ru. Ponúkame do vašej pozornosti slovenský preklad.

 

 

1.  Bola zamatová  revolúcia výsledkom nespokojnosti ľudí alebo  to bola špeciálna operácia Západu proti komunistickej vláde v Československu?

Zamatová, alebo ako sa na  Slovensku častejšie hovorí, nežná revolúcia bola výsledkom perestrojky a rozpadu Sovietskeho zväzu pod riadením Gorbačova a s jeho bezprostrednou účasťou na  týchto udalostiach.

Do Československa som prišiel v roku 1988 a nijaké znaky nespokojnosti ľudí som nevidel. Bola to krajina „socializmu s ľudskou tvárou“ v tom najpriamejšom zmysle slova – s vysokou životnou úrovňou obyvateľstva a so sociálnym zabezpečením, o akom dnes „rozvinutá“ Európa môže iba snívať.
Nespokojnosť vyvolávali dve veci – zatvorené hranice, za ktorými   sa nachádzal  akoby „raj“ ukrývaný pred ľuďmi a nedostupnosť luxusných vecí – pod ktorými sa v tom čase chápali západné autá a veľké rodinné domy s drahým zariadením.

Dnes je na mieste otázka, či by Československo bez prevratov naozaj nedokázalo otvoriť hranice alebo sa nenaučilo vyrábať Škody Octavie bez toho, aby odovzdalo celý svoj priemysel do rúk západoeurópskych koncernov?

Pokiaľ ide o špeciálnu operáciu, tu je celkom zrejmé, že bez aktívnej a činorodej účasti československej ŠtB a sovietskej KGB udalosti takéhoto rozmeru by sa nemohli uskutočniť. Stačí spomenúť skupinu sovietskych vojsk na území Československa, ktoré sa nepohli z miesta a  pasívnosť československej armády a polície.   
Všetci títo „nežní revolucionári“ boli istým spôsobom kontrolovaní a usmerňovaní tajnými službami, ktoré dostali príkaz zhora a musia byť úprimne vďační ŠtB a KGB za spoluprácu.

2. Aké   zhodné črty a aké rozdiely sú medzi zamatovou revolúciou a oranžovou revolúciu na Ukrajine?
   
Rozdielov je viac ako zhodných čŕt. Ide o udalosti celkom iného rozmeru a významu. Zamatová revolúcia v Československu bola lokálnou epizódou podľa scenára, divadlo bez úsilia a zápasu. Oranžová revolúcia na Ukrajine bola  sústredeným útokom USA proti Rusku a ruskej civilizácii. Útokom úspešným v jeho prvej fáze.

O osude Ruska, a teda aj Európy a sveta sa aj teraz rozhoduje na Ukrajine, kde do istej miery hrajú všetky kľúčové geopolitické sily.
Existuje však čisto vonkajšia „technologická“ zhoda – využitie toho, čo Američania nazývajú „soft power“.

3. Ako sa zmenila zahraničná politika Česka a Slovenska po revolúcii? Dalo sa zabrániť ich vstupu do NATO? Existovala nejaká alternatíva vstupu do EÚ?

Myslím, že zmeny v zahraničnej politike sú očividné aj bez mojich komentárov. Vstup Česka a Slovenska do NATO a následne do EÚ predurčila Gorbačovova zrada na Malte v decembri 1989, po ktorej nikto  nehľadal alternatívu.

Čokoľvek by dnes Gorbačov hovoril, všetci poznáme výsledok jeho činnosti na poste generálneho tajomníka – bez zápasu či aspoň  odporu bol rozložený Varšavský blok a vzápätí Sovietsky zväz.

Desiatky miliónov ľudí bolo uvrhnutých do chaosu, mnohí z nich tento chaos neprežili.
Tri vetvy ruského národa, ktoré vytvorili veľkú civilizáciu, sa ukázali rozdelené a prebieha surový zápas s cieľom poštvať proti sebe Rusov, Ukrajincov a Bielorusov.
   
4. Ako sa v posledných dvadsiatich rokoch rozvíjali rusko-slovenské a rusko-české vzťahy? Veľa vecí sa premeškalo?

Myslím, že tento rozvoj bol štandardný a nevyznačoval sa ničím výnimočným. Historicky Slováci sympatizujú s Ruskom; Česi s výnimkou početnej, pravda, radikálnej inteligencie tiež nie sú voči Rusom negatívne naladení.

Po celé tieto roky politici veľa hovoria o tom, že málo navzájom obchodujeme. Hovoria to Rusi, Česi, aj Slováci, ale popritom všetci obchodujú najmä so Západnou Európou, Amerikou a Čínou.

5. Ako sa po revolúcii zmenil život v Česku a na Slovensku? Splnili sa všetky nádeje ľudí?
  
V Československu ľuďom ukradli históriu. Akákoľvek, podčiarkujem, akákoľvek informácia o tom, čo tu bolo pred rokom 1989 s výnimkou „hrôz sovietskeho vpádu v roku 1968,   je pre médiá , historikov a vydavateľov tabu.

Vyrástli generácie, ktorým vsugerovali a vsugerúvajú, že pred svetlým 17. novembrom 1989 bol režim zločinecký. Z toho vyplýva, že aj ich otcovia a dedovia sú v istom zmysle zločinci.
Preto životné zmeny  súčasná mládež nemôže objektívne zhodnotiť – o minulosti sa dozvedá iba od rodičov, ktorých tiež „uštvali“ akoby zločineckou minulosťou“ tak veľmi, že rodičia radšej mlčia.

Život sa zmenil asi tak, ako sa zmenil v Rusku. Teda radikálne.
Koho nádeje sa splnili, to si netrúfam súdiť. Nesporné a neodškriepiteľné je jedno – mladí ľudia v Česku aj na Slovensku majú viac možností cestovať po svete, učiť sa a pracovať v zahraničí.  Tí najaktívnejší a najschopnejší z nich dokonca majú možnosť zarobiť si peniaze, aby potom tridsať rokov splácali hypotéku za byt, ktorý ich rodičia v socialistickom Československu dostávali od štátu bez nejakých veľkých problémov, takmer bezplatne.

Ľudia v strednom veku, ktorí  dokážu reálne porovnať a ktorí chcú porovnávať, sa často zhodujú na takomto hodnotení: od perestrojky a demokracie sa v krajinách sovietskeho bloku  masovo očakávalo, že zo socializmu zostane to najlepšie a k nemu sa dodá niečo ešte lepšie zo slobodného sveta konkurencie a trhu. Vyšlo to naopak. To najlepšie zo socializmu sa vyhodilo na smetisko a obsah smetiska západného „slobodného“ sveta sa stal vzorom pre život a  napodobňovanie. To je čo sa týka oblasti ideálnej a duchovnej.

A v materiálnej oblasti národy východnej Európy odovzdali bezplatne a v záchvate akéhosi masového opojenia trhom a privatizáciou obrovské hodnoty, vytvorené ich rukami. V mnohom, hoci našťastie nie vo všetkom, tento proces prebiehal aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, vrátane Ruska. Všetci sme sa stali donormi chátrajúceho Západu, šťavy, vypité z nás oddialili súčasnú krízu Západu o dvadsať rokov.


6. Tri roky po revolúcii sa Československo rozpadlo. Dalo sa jeho rozpadu zabrániť?


Nedalo. Hoci ak by sa v Československu uskutočnilo referendum, obyvatelia by sa masovo vyslovili  proti. Preto referendum nebolo. Československo roztrhli na časti „starší“
A keďže sa nezabránilo rozpadu ZSSR a Juhoslávie, preto aj rozpad Československa bol nevyhnutný. Jeho hlavná príčina je prostá a pochopiteľná zdá sa všetkým, okrem Čechov a Slovákov. Nikto nepotreboval nového, silného, vzdelaného, v tom čase ešte dobre vyzbrojeného hráča v strede Európy. Potrebné boli krajiny-donori, z ktorých sa dali ťahať šťavy.

Rozpad Československa je zaujímavý z iného dôvodu - Česi aj Slováci si zachovali dobré, povedal by som bratské vzťahy. Pritom po rozpade sa táto vzájomná náklonnosť ešte zosilnila.
Ak niekde vo Francúzsku stretnem na svojom aute so slovenskou značkou auto s českou značkou, vždy sa navzájom pozdravíme a ak sa náhodou stretneme na pumpe, porozprávame sa a správame sa k sebe ako krajania. Česi a Slováci sú pripravení reálne si v cudzine navzájom pomôcť. Také niečo sa dá len závidieť  a treba sa tomu učiť.

Vzdelaní a   uvažujúci ľudia teraz stále častejšie poukazujú na to, že Československo mohlo byť ochranou pred revizionistickými požiadavkami sudetských Nemcov a Maďarov na južnom Slovensku.

Mohlo, ale už nebude.

Rozdeľuj a panuj – taký je hlavný zákon geopolitiky...

 

РУССКИЙ ТЕКСТ ИНТЕРВЬЮ НА ПРАВДА.РУ:

http://chelemendik.sk/__718803629.html

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |