Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - Dobrá sila - Online kniha sa uverejňuje na internete postupne po jednotlivých kapitolách - Prvá kapitola - Putin a Stalin - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik - Dobrá sila - Online kniha sa uverejňuje na internete postupne po jednotlivých kapitolách - Prvá kapitola - Putin a Stalin

2020-08-04  (05:31)

 - Sergej Chelemendik  -  Dobrá sila -   Online kniha sa uverejňuje na internete postupne po jednotlivých kapitolách -  Prvá kapitola  -  Putin a Stalin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Predslov

Autorské práva na online knihu Sergeja Chelemendika Dobrá sila  sú vyhradené výlučne jej autorovi. Prvotný zdroj textov knihy je rusko-slovenský portál www. chelemendik.sk a vydavateľstvo Slovanský dom, Sergej Chelemendik agency, s.r.o. Akékoľvek využitie textu tejto knihy inými osobami je možné iba na základe dohody s autorom alebo vydavateľstvom.Prvá kapitola


Putin a StalinPutin je nám bližší, Stalin zrozumiteľnejší.
Poznáme ak aj nie všetky, potom mnohé výsledky Stalinovej práce a hoci  spory o nich sa vždy budú viesť, tieto výsledky sú dostupné chápaniu.
Porozumieť Putinovi je zložitejšie. Mnohé výsledky jeho práce sa v súčasnosti pochopiť nedajú, zato sa s nami nachádza v jednom priestore a čase, denne ho ukazujú v televízii a ak si dáme taký cieľ, môžeme ho uvidieť naživo, dokonca  mu podať  ruku.
Čím sa Putin ponáša na Stalina?
Tým, že na seba zobral  bremeno Dejín, bremeno veľkých úloh, stal sa Veľkým Vodcom – VV  - a prešiel bod nezvratnosti, termín z oblasti letectva.
Striasť zo seba bremeno Dejín Putin nebude môcť a ponesie ho až do konca svojej pozemskej púte.


Takýto bod existuje v živote každého VV – kedy sa tak stane, to vedia v skutočnosti iba oni sami. Spočiatku prelomové riešenie vznikne iba v hlave VV, ktorý sa sám seba ako VV ešte  neuvedomuje.
Napríklad  v Stalinovej hlave dozrel plán stať sa generálnym tajomníkom – stal sa ním a prešiel bod nezvratnosti.


Taký je osud všetkých veľkých vodcov. Peter I. nechcel, aby ho napichli na bodáky kopijí a ako dieťa sa začal vyzbrojovať z celkom skromným cieľom – prežiť. Neskôr
vybudovať armádu, potom  ako mládencovi  sa Petrovi zachcelo vidieť Európu, a potom to už šlo samé.
Petrohrad stihol uvidieť iba v zárodku, ale aj tento fantastický plán vyšiel napriek všetkému -  a z jeho vôle, z nebytia sa zrodilo mesto, ktoré vymyslel Peter I.


Putin sa ponáša na Stalina v tom hlavnom, aj on je VV. Termín veľký vodca - skrátene VV - v tejto knihe nechce nikomu lichotiť, iba opisuje veľkosť historického dejateľa.

VV je človek, kto zobral na seba bremeno Dejín a dokázal ho niesť. Napríklad Kerenskij, Chruščov alebo Gorbačov, aj oni  chceli niesť toto bremeno, no neuniesli ho.  Preto nie sú VV.

Kým Stalin je VV absolútny, väčší ako on, už nie je.


Putin je VV, pretože výsledky jeho práce, i keď zatiaľ nie veľmi zrozumiteľné, sú už teraz také významné, že aj keby zajtra Putin nebol – dopraj mu pánboh zdravie a dlhé roky – s jeho menom je už spätá éra obnovy Ruska po Jeľcinovi. Túto éru nikto nemôže vymazať – bola a je.


Veľkí vodcovia sú mimoriadne životaschopní. Chcú žiť, nech by sa dialo čokoľvek a zabití obyčajne nechcú byť, života sa držia zubami-nechtami.
Taký Winston Churchill, si vyberal cigaru von z úst iba vtedy, ak si chcel vypiť pohár whisky, takto si stale  predlžoval život a toho sa držal doposledku.
A keď britské letectvo na jeho rozkaz  ničilo nemecké mestá spolu s ich obyvateľmi, Churchill tiež po celý čas fajčil cigary, zapíjal ich whisky a utešoval sa pozitívnymi myšlienkami o skvelom Marshallovom pláne. Bol to mäkký človek, citlivý. Nikto sa ho v Británii nikdy vážne nechystal zabiť – vedia si vážiť svojich churchillov, hýčkajú si ich.


Stalin bol hrubší. Stalin, aby nebol zabitý, musel približne od roku 1919 stále ničiť nepriateľov. Takýto surový život si vybral, ale nesťažoval sa a pracoval do úmoru.


Prečo si nie celkom vzdelaný syn gruzínskeho obuvníka zrazu vybral osud veľkého ruského vodcu, či si ho vybral Boh, alebo tak rozhodli Dejiny, zostane navždy tajomstvom – Stalin si dal naozaj veľké úlohy  a tým sa podobá na všetkých VV, počínajúc Džingischánom, až po Napoleona.


Keď Stalin začal likvidovať svojich nepriateľov, bola to  jeho osobná veľká úloha,  po vyriešení ktorej sa stal VV. Likvidovať nepriateľov v roku 1919 bolo pre skromného, v ústraní sa držiaceho Stalina, nielen ťažké, ale spočiatku to vyzeralo ako krkolomná a neriešiteľná úloha. Ako ich zničiť, tých nemilosrdných revolucionárov, ktorí krvou zaliali šestinu súše, mäsiarov zo suterénu VČK (Vserusskaja črezvyčajnaja komisija, Všeruská mimoriadna komisia pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou, pozn. prekl.) hrdlorezov najsurovšej vojny  v dejinách ruského národa – občianskej vojny? Veď oni sami  hocikoho zotrú na prášok. Hocikoho, áno ale Stalina nezotreli, on sám ich zotrel všetkých – trpezlivo, systematicky a dôsledne.


Stalin bol geniálny  samotár, ľudí si blízko k sebe nepripúšťal, po celý život zostal sám, takto sám ich aj všetkých odstránil. Tento spočiatku pre boľševickú verchušku čudný Gruzínec  nebol klasik leninizmu ako Lenin, ani vojnový generál ako Tuchačevskij, ani rečník ako Trockij. Priemernosť –   takto nepekne sa mu smiali, pokým sa nenaučil smiať on. Stalin sa smial lepšie než všetci posmeškári, pretože sa smial posledný.


Hlavolam, ako ich všetkých postupne odpratať, aby oni náhodou neodpratali jeho, Josif Vissarionovič Stalin vyriešil bravúrne – nech jeden druhého topia, ako sa raz vyjadril iný VV, a ja skromný tajomník budem smutne dohliadať na tento mokrý proces.
Čo už je len na tom také bravúrne, spýtate sa, veď  všetci to takto  chcú – rozdeľovať, huckať proti sebe a vládnuť. Všetci dychtia po tom, aby ini pozabíjali jeden druhého.


Túžia, snívajú, zopakovať Stalinovu skúsenosť mnohí. Stalin to však nielen chcel, ale aj vedel a tak, ako to on vedel, sa možno nepodarilo nikomu na svete. Stalin poznal ľudí a vedel ich riadiť ako nikto iný. A to je celá záhada, celá charizma.


Napríklad šaman Hitler ľudí nepoznal a  vládnuť sa tiež veľmi nenaučil. Ak budeme veriť západnej mytológii, Stalin zlikvidoval oveľa viac nepriateľov než dobrosrdečný Churchill alebo chorľavý Roosevelt. Toto  sa Stalinovi pripisuje za vinu a hoci sú obvinenia nespravodlivé, ich kvantita prechádza  do kvality. Pre západných ľudí je Stalin už dávno rozprávkový netvor, niečo ako Drakula alebo Jack Rozparovač.  Pritom obvinenia nie sú spravodlivé – ako je známe, nepriateľov treba zničiť a nepriateľov mal Stalin po občianskej vojne, Rusku vnútenej Západom, neporovnateľne viac než  iní VV za posledných dvesto rokov, vrátane Napoleona alebo Hitlera. Viac mal iba predseda Mao, ktorý ich tiež logicky zničil, ale o tom sa nejako viac mlčí.


Aký bol Stalin v skutočnosti?
Bol krutý. Hrubý. Tyran.
Áno,    ale Stalin
mal podmienky života ťažke,  Roosevelt by v takýchto podmienkach prežil iba päť-šesť minút. Churchill o pol hodiny dlhšie.
Bol zákerný.
Veľmi zákerný, najzákernejší zo všetkých, chytrý, rozumný, vrtký, s vôľou, vynaliezavý, a mimochodom, veľmi komunikatívny.

 

POKRACOVANIE SKORO


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |