Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik: MY ICH...! - E-BOOK za akciovú cenu 1 euro - pre členov klubu ako darček - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik: MY ICH...! - E-BOOK za akciovú cenu 1 euro - pre členov klubu ako darček

2020-02-17  (06:22)

 - Sergej Chelemendik: MY ICH...!   - E-BOOK  za akciovú cenu 1 euro - pre členov klubu ako darček

 

Môžete si kúpiť túto knihu na stiahnutie vo formáte pdf hneď teraz za akciovú cenu 1 euro.

Kliknite na toto tlačítko
, uhraďte cenu e-booku
1 euro a obratom dostanete na Váš mail link na stiahnutie. 

 

buy file or download now!

 


Platbu cez PayPal môžete uskutočniť buď cez  PayPal konto, alebo s pomocou kreditnej alebo debetnej bankovej karty.


Návod ako si založiť PayPal konto nájdete TU:


Členovia Internetového klubu chelemendik.sk môžu dostať tento e-book ako darček

 

 

 

 

Sergej Chelemendik Kniha My...ich! má päť rokov

 
Uplynulo päť rokov odo dňa kedy vyšla kniha My…ich!. V priebehu týchto rokov som dostal nemálo otázok čitateľov, na niektoré z nich odpoviem.

OTÁZKA:

Prečo je v knihe ruský mat (mat = neslušné nadávky), veľa matu, nedalo sa zaobísť bez toho? (To je najčastejšia otázka.)

ODPOVEĎ:

Kniha sa začala vetou, ktorá sa neskôr stala jej názvom. Samotná veta bola inšpirovaná spomienkou z detstva. Ako dieťa som pozeral v televízii prvé zápasy sovietskej reprezentácie v hokeji s kanadskými profesionálmi. Pred každým zápasom sa naši hokejisti zhromažďovali do kolečka, búchali hokejkami do ľadu a čosi brblali. Môj spolužiak, najväčší grázel v triede, má náruživo presviedčal, že keď sa takto „modlia“ pred zápasom, zborovo po šepky kričia: „Vyj...me s nimi!“
Dodnes neviem, či je to pravda, ale práve touto spomienkou začala kniha, prvé slová ktorej boli napísané v lete roku 2002 na chate pri Bratislave v mestečku Stupava.
Podotknem, že ani pred touto knihou ani po nej som nepoužíval mat ako nejaký štylistický výrazový prostriedok vo svojej tvorbe. Na univerzite som sa venoval Buninovi a Dostojevskému, pre ktorých bol mat jednoducho neprijateľný v rámci literárnych pravidiel tých čias.
Prečo som ho teda zrazu použil? Asi to bolo mimovoľná potreba, ktorá pramenila z môjho vnútra, teda z duše, z čistého srdca.
Uvedomoval som si, že mat ovplyvní osud knihy? Pravdaže áno! Moja žena, prvý čitateľ a najlepší redaktor všetkých mojich textov, dlho protestovala, dokonca sme sa hádali. Ale zvíťazil rozhodnutie autora.
Bál som sa toho, že mat odradí čitateľa? Nie: koho kniha zaujme, prečíta si ju aj napriek nadávkam. Možno niekomu sa to bude veľmi nepáčiť – čo sa dá robiť! Ivan Alexejevič Bunin rád hovoril: „Nie som zlatá minca, aby som sa všetkým páčil.“
Je možné, že rozhodujúcim faktorom sa stalo to, že už veľa rokov nežijem v Rusku, používať mat nemám s kým a stal sa tak pre mňa jazykom detstva a mladosti, teda bol pozbavený značnej časti negatívnych asociácií.
Bol to marketingový alebo reklamný krok? Nie. Knihu som písal slobodne a bez vnútornej cenzúry. Z mnohých kníh, ktoré som napísal a vydal je toto zatiaľ to najlepšie. Všetkým, koho sa mat dotkol sa prvý a posledný krát ospravedlňujem a vysvetľujem svoje správanie nasledovne: nedá sa žiadať od vojaka, ktorý ide do útoku, aby vykrikoval v boji Shakespearove sonáty. Vojak bude kričať len to, čo sa mu dá kričať. Mat v knihe My...ich! je príbuzný takémuto kriku.


Citát o ruskom mate z knihy MY...ich!


“V našom mate je obsiahnutá zásoba energie, ktorá by vystačila pre celé ľudstvo, a s týmito zásobami je nutné sa začať učiť správne nakladať. Keď rozmýšľame a hovoríme v našom rodnom kľajúcom jazyku, rozohrievame sa ako atómové reaktory a mrháme energiou, namiesto toho, aby sme sa ju učili natočiť užitočným smerom. Učíme sa predávať ropu a plyn, ktoré sa skôr či neskôr minú. Ale náš mat, ten sa neminie nikdy, ak sami nedopustíme, aby vyhynul. Je to nevyčerpateľná, samoobnovujúca sa zásoba energie veľkého národa a so sebavedomou istotou filológa tvrdím: ani jeden jazyk sa nevyznačuje takouto zásobou.
V našom mate je obsiahnutá mágia, ktorá siaha až do tisícročnej hĺbky priamo do útrob prvobytnej hordy s jej prísnym a neúnavným Otcom. Dnes ani sami nevieme, čo hovoríme jeden druhému, začínajúc akúkoľvek dôležitú tému naším národným heslom „No, job tvoju mať!“. Napriek tomu, mágia tejto prastarej frázy nie je slabšia zásluhou našej nevedomosti.
„Ja job tvoju mať“ znamená, že „možno som tvoj rodný otec a ty ma budeš poslúchať“. Toto je prvý význam – rozkazovací. Existuje aj druhý význam – prosiaci, keď hovoriaci je slabší ako jeho spolubesedník: „možno som tvoj otec, zľutuj sa alebo ma aspoň nezabíjaj“. Je aj tretí – urážlivý: „Tvoja mať je šľapka a sám si bastard“.
Jestvujú ešte tisícky a tisícky významov, ktoré závisia od toho, aká hudba znie spolu so zvukmi národného hesla. Oplatí sa, aby sa zložila k nemu slávnostná hudba a heslo sa spievalo, namiesto toho, aby sa nudne zaťahoval „Sojuz nerušimyj“.


OTÁZKA:

Ako prijali knihu na Slovensku a v Česku?

ODPOVEĎ:

Prijali dobre, teda kúpili veľké na miestne pomery náklady v slovenskom a českom jazyku. Média ju prijali hrobovým mlčaním. Moje publicistické knihy o Slovensku a Slovákoch však boli oveľa úspešnejšie – Rusko, Amerika, či osudy sveta Slovákov a Čechov zaujímajú menej, než pohľad ruského spisovateľa na ich život a problémy.

OTÁZKA:

Bude mať kniha pokračovanie?

ODPOVEĎ:

Pokračovanie už existuje a volá sa Naše impérium dobra. Po rozbehnutí tejto stránky túto ešte nevytlačenú knihu tiež začali nachádzať elektronické knižnice. Mat v tejto knihe nie je.

OTÁZKA:

Aké prognózy z knihy My...ich! sa splnili a ktoré nie?

ODPOVEĎ:

Nie je to zbierka proroctiev. Vnímam svoju knihu ako akúsi hudbu dejín, ktorú pravda, každý počuje po svojom. A mnohí hudbu dejín nepočujú a nechcú počuť.
Aj napriek tomu však konkrétne prognózy v knihe boli. Bolo predpovedané, že Amerika rozbehne vojnu o arabskú ropu a vylomí si na tom zuby. Bolo povedané to najdôležitejšie – Amerika sa čoskoro rozpadne, bolo to povedané v rokoch jej pyšného vzostupu, kvôli čomu mnohí diskutéri nazývali a nazývajú túto knihu bludom.
Nesplnila sa prognóza o Putinovi ako o prechodnom, dočasnom fenoméne. A chvalabohu, že sa nesplnila. Putin sa stal tvorcom a symbolom novej epochy, ktorá pokračuje.


Vážení návštevníci tejto stránky. Týmto materiálom otváram novú rubriku OTÁZKA –ODPOVEĎ. Môžete posielať svoje otázky na adresu: sergej@chelemendik.sk
Budem sa snažiť na nich odpovedať.

S úctou,

Sergej Chelemendik

Toto jej jediná mne známa recenzia na knihu:


Je treba veriť v Rusko!

Sergej Chelemendik

MY...ich!

Bratislava: Slovanský dom


Kniha Sergeja Chelemendika My...ich! určite vzbudí túžbu polemizovať. Mám také podozrenie, že autor veľmi chcel dosiahnuť práve takúto reakciu. A je treba s ním určite polemizovať rovnako agresívne, ako ju písal. Na niekoho možno tento text nijako obzvlášť nezapôsobí a povie si, že čosi podobné predsa písal napríklad Limonov. Nesúhlasím, podľa mňa je to kniha nevšedná.
V súčasnosti je doba hromadnej ľahostajnosti a pesimistických pochybností ohľadne budúcnosti Ruska. Tisícky ľudí tvrdia o jeho obrodení, ale kto robí niečo pre jeho zlepšenie?! Kniha Sergeja Chelemendika sa dožaduje radikálneho spochybnenia mnohých „skalopevných“ predstáv o možnostiach našej krajiny. Je možné, že mnohým pomôže konečne uveriť v Rusko.
Táto kniha o Rusoch je napísaná s láskou k ním, ale „bez soplí“. S pevnou vierou a nádejou, že Rusko sa stane silnou veľmocou. Ale nato, aby sa tak stalo, ľudia, ktorí sa považujú za Rusov, musia tiež pevne uveriť v seba a svoje budúce víťazstvá. Zatiaľ však „nevieme, kto sme a preto si nepoznáme cenu", - myslí si Chelemendik.
Je presvedčený že Rusko, to je „zvláštna, samostatná civilizácia. Od tohto tvrdenia môžeme začať leštiť to pravdivé zrkadlo, ktoré si Rusi skôr či neskôr priblížia k očiam. Ak toto zrkadlo znovu nebude zlostné a krivé, potom zoznámenie sa s vlastným reálnym obrazom môže znamenať prelomový okamih v ruských dejinách.“
Zatiaľ však takmer vo všetkých médiách a analytických zdrojoch sa stretávame s presvedčivými názormi o slabosti Ruska a Rusov. Súhlasia s tým aj liberáli, aj komunisti, aj patrioti. Bezvýchodiskové zúfalstvo je natoľko nákazlivé, že dokonca aj optimisti sú pripravení sa zmieriť s „nekonečnou slepou uličkou", v ktorej sme sa ocitli.
Chelemendik doslova kričí: „To sa predsa nerobí, páni-súdruhovia, tí, čo pochovávate matku-vlasť ešte zaživa! Len vyjdite do ulíc, chodia po nich Rusi so širokými, cieľavedomými, rozhodnými a často dosť spokojnými tvárami. Títo ľudia vaše prognózy nečítali a ani nebudú. Je pravda, že kým neudrie hrom, Rusi sa zbytočne neprekrižujú. Pretože nie sú bojazliví – bojazliví v Rusku dokázali prežiť vždy iba s veľkými problémami.“
Tón knihy je expresívne-hrubý (а sporne používaný mat sa niekedy zdá byť ospravedlniteľný). Provokatívny, akoby fackujúci, aby sa čítajúci mohol zbaviť ilúzií, ktoré ho ovládli. Nekonečné ničivé neverenie si Rusov je načase ukončiť. Dosť bolo hlúpostí, veď aha čo robíme, sami seba zväzujeme skepsou. Dosť bolo čakania na peci na veľké zázraky.
Príznačné sú názvy niektorých kapitoliek: Naše zlostné krivé zrkadlo, Aké tabu rozdupali liberálni sovietčici, Formuly ruskej civilizácie, Ako nám naši ľudia pomôžu, Odkiaľ vziať vodcov, Ruskí Napoleoni, Impresionistické poznámky o súčasných ruských vodcoch.
Čo majú teda v súčasnosti robiť tí, ktorí úprimne milujú Rusko? „Predovšetkým si musíme ujasniť, kto vlastne sme. Je nevyhnutné ujasniť si, aké hlavné otázky stoja pred Rusmi ako civilizáciou. Či chceme ďalej žiť podľa vlastného rozumu, stáť si za vlastnými slovami alebo sme už takí unavení, že sme pripravení počúvať cudzieho strýka".
Naši intelektuáli doteraz žijú v sebaurčení, ktoré im ponúkla ruská šľachtická kultúra. Mnohí si myslia, že sme dedičmi Onegina, Pečorina, Bezuchova – nie je to tak? To len Tolstému sa zdalo, že sme mierumilovní sťa Platon Karatajev. Naši knižní mudrlanti, ktorí prečítali nadmieru Dostojevského a Čechova, údajne trpia za národ a ľudstvo, ale všetko márne. A na Západe nás mylne začali považovať za nahlúplych slabochov. Ale Veľká vlastenecká vojna ukázala ruskú silu v akcii.
Pátos knihy spočíva v tvrdení, že vždy si treba pamätať ruské víťazstvá a veriť v nové. Nesporné recepty autor neposkytuje, najdôležitejšie je preňho správne formulovať otázky, hovorí sa, že vtedy sú už spolovice vyriešené.


Vladimír Musatov,
Literaturnaja gazeta, 2003


 

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=25


 

http://www.chelemendik.sk/ShowDoc.php?d=22


 

http://chelemendik.ru/ShowDoc.php?d=69


 

http://lib.aldebaran.ru/author/helemendik_sergei/helemendik_sergei_my_ih/

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |