Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik: Majdan kráča po Európe – Časť 1. - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik: Majdan kráča po Európe – Časť 1.

2019-11-25  (19:49)

 - Sergej Chelemendik: Majdan kráča po Európe – Časť 1.

11.12.2014


Predslov

Budú to nenáročné poznámky ruského spisovateľa v štýle „zajtra bola vojna, ale my sme si to všimli až napozajtra“.

Vzorec majdanu 

Európou začínajú otriasať majdany rôznej sily a intenzity, pričom podstate udalostí Európania zatiaľ nerozumejú.
Ktovie prečo si myslia, že je to buď prejav posvätného ľudového hnevu alebo intrigy neúspešných miestnych politikov.
S udalosťami na Ukrajine Európania svoje rozkvitajúce majdany nijako nedávajú do súvislosti a tu ich čaká veľa nepríjemných prekvapení a dokonca sklamaní.

Pretože proces majdanizácie  Európy  sa čoraz viac rozširuje, stáva sa rozsiahlejším a vyzerá to, že sa stane novým stupňom rozvoja európskej demokracie, ako sa nedávno stal na Ukrajine.

Už len preto, že sa akosi „zmajdanilo“ hneď zo všetkých strán a toto majdanenie nie je žiadna hra pre deti.
Je to hra pre dospelých, vo veľkom, a preto mnohým je už nepríjemné na to pozerať  a ešte nepríjemnejšie to ovoniavať.
Poodhalíme pre európskeho čitateľa vzorec majdanu.

Je to farebná revolúcia ako začiatok a ozbrojený štátny prevrat ako pokračovanie. Ako v arabskom svete, tak aj na Balkáne, v Latinskej Amerike, a teraz na Ukrajine.


Pričom účasť na tomto prevrate importovaných  profesionálnych bojovníkov a žoldnierov sa kamufluje s pomocou zapojenia zločineckého davu z radov miestnych obyvateľov ako komparzu.
V Európe je majdan zatiaľ novinkou  a bude užitočné sa naň pozrieť viac zblízka.


Český majdan-soft a neslušný rusofil Miloš Zeman

Na českého prezidenta Zemana zaútočili zo smiešneho dôvodu.
Hlava štátu zrazu celkom presne preložil názov škandalóznej skupiny Pussy riot, ktoré v Rusku radšej neprekladajú, aby nerobili týmto svojim spôsobom nešťastným ženám bezplatnú reklamu  hromadnými spormi o presnosti prekladu.
Slovo  pussy český prezident preložil ako pekné a záhadné slovo kunda, ktoré pre ruské ucho znie akoby pochádzalo odniekadiaľ z Indie a pre české ucho je to presný preklad anglického pussy, pravda s o niečo vulgárnejším sfarbením.
A za tento vulgarizmus aj začali zvrhávať  Zemana!
Ľud sa vzbúril zdanlivo sám od seba, kvôli neznesiteľnosti   takého neslušného správania prezidenta.
Grobián a neokrôchanec  –  tak začali označovať Zemana, ktorý sa preslávil svojimi okrídlenými výrazmi, často trefnými  a chytľavými.
Potom sa k tomu  pridal nový motív.
Ukázalo sa, že Zeman nielen fajčí, ale aj pije a pre Čechov, krv ktorých už tisíc rokov obsahuje značný podiel českého piva, sa táto jeho vlastnosť tiež zrazu stala neprijateľnou.
Potom povedali, že nielenže pije, ale ešte aj opitý chodí do práce, čo sa im síce nepodarilo dokázať, ale znelo to ozaj pôsobivo.
Česi sú všímavý národ, ale dlhé roky ich nenapadlo, že ak Karel Schwarzenberg na verejnosti spí prakticky vždy počas oficiálnych rokovaní  a slávností, či si zvykne vypiť za účelom dosiahnutia tohto blaženého stavu už vôbec nie je dôležité, nijako to nevplýva na podstatu udalostí.
Jednoducho si spí vždy a všade, potom ho budia, podpisuje zmluvy o budúcnosti Česka, a potom spí ďalej.
Zatiaľ čo Zemanovi sa nechce spať zrejme práve preto, že si zvykne vypiť.
A nakoniec prišiel zlatý  klinec programu: Zemana definitívne odhalili – je proruský!
Nie preto, že pekne preložil anglické slovo, a nie preto, že pije, ale preto, že je proruský všeobecne, v podstate svojej. Od prírody. Fajčí, pije, nadáva – jasné, že je proruský a vôbec nie je demokrat.
Podotknem, že Zeman je nehasnúcou hviezdou českej politickej scény už viac ako dvadsať rokov a nikdy, obzvlášť v roli premiéra a lídra sociálnych demokratov, žiadne proruské  symptómy nevykazoval –  a odrazu sa stal „agentom Moskvy“, hoci cestuje v poslednom čase raz do Číny, raz do Kazachstanu, usilovne sa snažiac získať pre Čechov investície a pracovné  miesta. Teda robí to, čo by mohol robiť jeho súper  Schwarzenberg, ak by celý čas nespal.
A kvôli tejto v podstate svojej maličkosti, ktorá  si nezaslúži ani vyvrátenie, zrazu po Prahe Začali chodiť  tisícky demonštrantov pod dohľadom dosť podozrivých občianskych aktivistov z amerického veľvyslanectva na čele s novým veľvyslancom s rázovitým americkým priezviskom Shapiro, ktorí rozdávali protestujúcim drahé a pekné plastové kartičky červenej farby, aby ukázali tento hrozivý znak nehodnému.
Tak to vyšlo, že Česi v súčasnosti  možno majú najbližšie ku karnevalovej kultúre stredovekej Európy  a možno preto sa v tejto krajine okamžite našla dôležitá téma, vznikli otázky globálneho merítka.
Je pussy kunda alebo nie?
Vari naozaj náš prezident pije a tak robí hanbu nám, Čechom, ktorí všetci do jedného abstinujeme?
Začali demonštrácie na podporu Zemana, so zelenými kartičkami, začali vystúpenia politikov a publicistov o tom, či je Zeman zlý alebo dobrý  a tak všetci mali čo robiť.
Je to majdan na český spôsob?
Na jednej strane, pravdaže, zatiaľ ešte nie, pretože tieto udalosti spadá pod univerzálny  český pojem, ktorý sa dá opísať slovom legrace a je ľahšie ho opísať ako preložiť.
Legrace – to je zvláštne české vnímanie sveta, plné prefíkaného českého humoru a sebairónie.
Jeho najúplnejším stelesnením je  epos o udatnom vojakovi Švejkovi.
Na druhej strane, nie to len legrace.
Objavili sa sieťové skupiny so zlovestným názvom Pražský majdan, objavili sa aj ukrajinskí aktivisti, ktorí začali pochodovať po Prahe pod pozornou ochranou českej polície.
Čo majú dočinenia ukrajinskí emigranti s českou legraci?
Ako sa ukazuje, veľa –  ukrajinskí emigranti v Prahe otvorene žiadajú od Čechov rozhodne odsúdiť proruskosť českého prezidenta a nachádzajú v tomto podporu časti českého politického spektra.
Žiadajú, neprosia. A budú žiadať naďalej.

Slovenský majdan proti neočakávane neznesiteľnej „korupcii“

Ešte raz zdôrazním: aj český, aj slovenský, aj maďarský majdan sa rozbehli vďaka zvláštnej zhode okolností synchrónne a podľa prakticky identického scenára.
Zrazu všetci v Centrálnej Európe náhle uvideli, že všetko je akési zlé, skazené a okamžite našli vinníka: tak kto je tu ten zlý a protivný?
Na Slovensku sa týmto vinníkom stal náhle už bývalý predseda parlamentu  a podpredseda vládnucej strany socialistov Pavol Paška.
Slovensko sa náhle zobudilo a pochopilo, že tento človek je veľký korupčník.
Pre čitateľov, ktorí nepoznajú Slovensko, je dôležité vysvetliť, že je to malá krajina, kde ešte pretrvávajú dedinské zvyky, kde všetci všetkým všetko rozprávajú a činnosť takých významných ľudí ako Paška je známa značnému počtu občanov do tak drobných detailov, о ktorých samotný Paška možno netuší.
A vtom zrazu zaznie hrozivé zvolanie: skorumpovanosť tohto človeka sa stala neznesiteľnou a začína lavína odhaľujúcich publikácií, zhromažďujú sa mítingy, pričom – a v tom je, mimochodom slovenské know how – niektoré mítingy prebiehajú rovno pod oknami domu v meste Košice, kde žije Paška s rodinou.
Ubehne iba pár dní a Paška poslušne odchádza do demisie, opúšťa parlament, ale to iba pridá olej do ohňa ľudového pobúrenia.
Teraz ľud, organizovaný niekoľkými poslancami parlamentu, ktorí už dávno nemajú čo stratiť, sa dožaduje hlavy populárneho premiéra Roberta Fica.
„Fica do väzenia!“– taká je aktuálna agenda.
Zaujímavá je reakcia vládnucej strany a jej populárneho lídra Roberta Fica na tieto udalosti – prekvapenie, sklamanie a takmer panika.
Líder slovenských socialistov, ktorý pred dvomi rokmi dosiahol fenomenálny na európske pomery výsledok 45 percent v parlamentných voľbách a sformoval vládu jednej strany, ktovie prečo začína hovoriť o balkanizácii slovenskej politiky, potom hovorí čosi celkom nečakané: ak protesty budú pokračovať, o pol roka môže odísť do demisie.
Nie je jasné, akú reakciu  očakával Robert Fico po takýchto vyhláseniach, ale jeho oponentov, marginálnych poslancov slovenského parlamentu, ktorý vyburcovali ľudí na svätý zápas proti korupcii, tieto vyhlásenia mimoriadne nadchli a prišli s logickou požiadavkou: „Načo máme čakať pol roka, nech odíde do demisie hneď teraz, pretože je tiež skorumpovaný a všetci v jeho strane sú tiež skorumpovaní!“
Potom sa to ešte viac skomplikovalo. Robert Fico spravil vyhlásenie na úrovni svetovej geopolitiky,  a to konkrétne: nám všetkým, Európanom, hrozí vojna Ruska a USA  a ako oznámili osobne Robertovi Ficovi z tajných zdrojov v Nemecku, pravdepodobnosť tejto vojny je približne 70 percent.
Teda pravdepodobnosť je veľká a dokonca aj autor týchto slov sa mierne znepokojil a položil si otázku, čo ak Robert Fico má pravdu a vie to, čo my všetci nevieme?
A obyčajní voliči boli celkom vykoľajení...
Pravda je však tvrdšia a strašnejšia:  Európanom hrozí vojna Európy s Ruskom, nielen hrozí, ale už začína.
Stav slovenského majdanu je momentálne taký – všetci veľmi veria a veľmi dúfajú.
Strana moci a jej líder Robert Fico dúfajú, že majdan sám od seba zhasne.
Opozícia, ktorá sa vzbúrila, naopak dúfa, že majdan bude rozkvitať, ako pomaranče na Ukrajine a rýchlo a šikovne zvrhnú nehodného Fico  a jeho skorumpovanú vládu a dostanú sa na jeho miesto sami, čistí a vôbec neskorumpovaní.
Úprimne povedané, tieto  hádky o tom, kto je skorumpovaný viac, presnejšie kto viac kradne od štátu, sa stali, súdiac podľa všetkého na dlhú dobu obsahom politiky na Slovensku a nielen.
Po fenomenálne  špinavej privatizácii  v postkomunistických krajinách, keď prakticky celý bývalý celonárodný majetok najprv prešiel do rúk miestnych privatizérov, ktorí ju vo svojich rukách len chvíľku podržali, ohmatali chvejúcimi  sa prstami, a potom odovzdali európskym a americkým monopolom, hádky o tom, kto z účastníkov tohto procesu je čistý sú nudné a falošné  na hranici absurdity.
Podobajú sa na debaty o tom, kto zo  starých a zaslúžilých prostitútok vo verejnom dome si dokázal zachovať nevinnosť po dvadsiatich rokoch užitočnej, sociálne žiadanej práce v oblasti najstaršieho na svete zamestnania.
Motív proruskosti v povstaní proti Ficovi tiež zaznel, ale flexibilný slovenský politik tak včas a tak vášnivo privítal v Bratislave Porošenka, tak pekne mu garantoval reverz plynu  a jeho minister obrany tak elegantne navrhol vytvoriť v srdci Slovenska, v meste Poprad, logistickú základňu NATO, že proruský motív dočasne stíšili.
Okrem toho, Slováci sú historicky naladení prorusky behom prinajmenšom posledných dvesto rokov a také obvinenia na Slovensku nebudú efektívne. Kým masu Slovákov definitívne nezastrašia obrazom zlostného  a agresívneho Ruska, ktoré si brúsi zuby na bezbranné Slovensko. Sníva o tom, že sa zmocní strategických zásob slovenskej bryndze a slivovice.

Orbána zvrhvávajú za to, že spí s Ruskom

Maďarský majdan zatiaľ vyzerá najserióznejšie.
Pretože Maďari ako viac alebo menej nepretržite bojujúci národ sa ukázali byť najďalej od karnevalovej kultúry a správajú sa rozhodne.
Populárneho v Maďarsku nemenej ako je populárny Robert Fico na Slovensku premiéra Viktora Orbána začali zvrhávať tiež kvôli maličkosti.
Mládež najprv zrazu sa vzbúrila proti dani na internet, ktorá by mala tvoriť mizernú čiastku.
potom sa objavila téma korupcie a slogan „Nikdy nezaplatíme toľko daní, koľko vy dokážete ukradnúť.“
Mítingy v Budapešti boli najviac „majdanovité“,  s horiacimi autami  a bitkami s políciou, pretože v časti mítingujúcich Maďarov sa  aktivizovali bojové gény  ich predkov.
Potom sa začala kampaň odhalení a objavila sa konečne hlavná téma.
USA začali  očierňovať Orbána zhora v mene svojho, chvalabohu, už sa rozväzujúceho pupku sveta, označovať ho raz za despotu, potom za fašistu, potom na scénu pustili starého  McCaina bez náhubku,  a tento zdivočelý vo vietnamskom väzení veterán povedal, že Orbán spí s Ruskom  a je treba ho zvrhnúť, pretože odvlečie prosperujúce európske Maďarsko kamsi na severný Ural, teda tam, odkiaľ Maďari, odkiaľ Maďari kedysi prišli do Európy  a dokázali si vybojovať, vyhrýzť si miesto na rovine v samotnom srdci kontinentu.
Napadnutie Orbána je najserióznejšie preto, lebo Orbán je najserióznejší z európskych politikov súčasnosti.
Najviac rozmýšľajúci, najsamostatnejší, najsuverénnejší  a najpanovačnejší.
Pretože sa odvážil vstúpiť s Ruskom do dlhodobých ekonomických vzťahov, vychádzajú zo svojho chápania toho, čo je dobré pre Maďarsko.
To je nielen bezprecedentná podpora maďarských parlamentom Južného potoku, ktorý sa zrazu stal tureckým.
To sú aj iné ekonomické  projekty, vrátane výstavby v Maďarsku jadrovej elektrárne –práve to dostáva administráciu USA do zúrivosti.

Všetci sa čudujú a budú sa čudovať naďalej
 
Pre začiatok milý sovietsky vtip.
Chlapca Vasiu pripravovali na to, že mu ukážu ježka a hecovali jeho zvedavosť.
- Teraz uvidíš toho, o kom si toľko počul a koho si zatiaľ videl iba na obrázkoch.
Potom ježka ukázali, Vasia sa veľmi  začudoval a zamyslene povedal:
- Tak taký ste vy, súdruh Lenin!
 
Národy Centrálnej Európy sa budú čudovať približne rovnako, desiatky rokov im hovorili o demokracii, integrácii a prosperite, a namiesto toho im ukážu čosi ako ježka, ale strašnejšie.
Čudovať sa budú:
-  keď náhle zmiznú  z mapy niektoré  neúspešné krajiny – napríklad  Bulharsko alebo Moldavsko alebo Macedónsko a zároveň Bosna alebo Kosovo;  
- keď krajiny Pobaltia definitívne opustí obyvateľstvo, ktoré  tam ešte zostalo  a namiesto neho tam bojovní Poliaci začnú budovať základne NATO. Aby sa potom rozutekali z týchto základní len čo sa niečo zomelie, ak sa niečo, nedajbože, stane;
- keď sa Ukrajina rozdelí na bojujúce medzi sebou časti a unavení  z týchto bojov ukrajinskí vojaci pricestujú na návštevu a poprosia reálne a konkrétne sa s nimi podeliť o plody európskej integrácie;
- keď v súvislosti s týmito udalosťami alebo jednoducho pre každý prípad na ich území s začnú pravidelne objavovať americkí vojaci. Teda tam budú ozajstné základne.   
Mimochodom, existujú nadšenci, ktorí si myslia, ako si mysleli nedávno v Pobaltí, že práve táto udalosť privedie k rozkvetu národnej ekonomiky vďaka  búrlivému rastu množstva erotických služieb.
Je to omyl, erotické služby bude nutné poskytovať bezplatne a nie vždy dobrovoľne.
Ale najviac sa budú čudovať z vlastných majdanov, pretože si nemysleli  a neverili, že niečo také je možné aj u nich.
Tam, v divokej Ukrajine je pravdaže všetko možné, ale čo s tým máme my, vari sa to môže diať s  nami, s mladými, uvedomelými Európanmi!
– Tak taká si ty, demokracia! – budú prekvapene vzdychať naši susedia a bývalý spojenci.
Toto prekvapenie národov bývalého Rakúsko-Uhorska  je nevyhnutné a prichádza vždy, keď sa niečo mení.
Prichádza preto, lebo zmeny tu nemajú radi, na zmeny neveria, nechcú o nich ani vedieť, ani rozmýšľať, prevláda tu stáročný fatalizmus v duchu  toho, že sme malí a slabí, aj tak nič nezmôžeme, preto sa ani nechceme vopred zarmucovať.
A zdá sa, že všetko správne hovoria a myslia si, ale prekvapovať sa a zarmucovať budú aj tak.
- Tak taký si ty, súdruh majdan! – budú hovoriť obyvatelia Centrálnej Európy, ak sa v prípade horšieho scenára miestne majdany budú končiť strieľaním neznámych ostreľovačov alebo pochodmi hrdých banderovcov po Václavskému námestiu, po ktorom už pochodoval kdekto behom posledných sto rokov.
Kde milujúci legraci  Česi takmer všetkých vítali  s nadšením a kvetmi. Hoci Hitlera na milovanom Mercedese, alebo sovietskych vojakov-osloboditeľov. Výnimkou bol len rok 1968, ale to je zvláštna téma.
 
Načo sú potrebné majdany v Európe?  


Nato, načo sú potrebné všade. Aby nás najprv zastrašili, potom okradli a potom  vtiahli do vojny alebo ekonomického močiara. Alebo tam aj tam naraz.
Ale krátka a výstižná odpoveď, ktorú nikto v týchto krajinách nepovedal nahlas, je dosť jednoduchá.
USA chystajú vojnu Ukrajiny proti Rusku, USA potrebujú toto územie na prípravu tylu tejto vojny, na zásobovanie, na sklady zbraní, na umiestnenie svojich vojsk, ktoré  najskôr bojovať nebudú, ale budú hroziť.
Nato všetko USA potrebujú absolútne poslušných politikov v krajinách hraničiacich s Ukrajinou  a najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť ich dosadiť je majdan.
Tak načo treba majdan, veď sa aj poprosiť, zastrašiť a odídu sami, sami na rukách prinesú do vlády nových miláčikov USA, veď sú predsa takí poslušní?
V podstate svojej je to správna logika, ale to všetko môže trvať dlho a bez záruky. Veď títo Európania zatiaľ naozaj veria v slobodu a demokraciu, veria na voľby a preto ich vládcovia sami okamžite neodídu.
А Amerika si zmyslela, že chce aby to bolo hneď, tu a teraz.
Najzaujímavejšie na tomto rozvoji je to, že Amerika zanietene plánuje vojnu Ukrajiny  Ruskom –  a nevie, že táto vojna  nebude. Budú iné vojny, ale táto sa konať určite nebude.
Amerika má vždy veľa veľkých plánov, ktoré vychádzajú čoraz zriedkavejšie. Táto vojna, v ktorej sa Rusi a Ukrajinci pozabíjajú navzájom aby potešili Yankeeov – to je ich najutopickejší plán.
Všetko bude celkom inak.
Ale zatiaľ Európu stále silnejšie zaplavujú majdanmi neadekvátne na svoj vek aktívny deduško Soros a státisíce jeho vykŕmených nevládnych vnúčat.
Zatiaľ všetko vyzerá tak,  že tento plán Amerike určite vyjde, bude to čosi ako plánované obsluhovanie Európy, aby ju držali v napätí, aby sa jej služba nezdala priľahkou.
Európu budú „majdaniť“ aj naďalej, pričom nielen Centrálnu. Už to zasiahlo aj „starých“ Európanov – Brusel, Berlín, Barcelonu, Rím.
Starí Európania sa tiež budú čudovať  a trápiť sa otázkami, prečo zrazu, čím sme si to zaslúžili, čo sme spravili zle? Teda budú moralizovať, namiesto toho, aby uvideli podstatu.
Deje sa to s vami, lebo ste takí akí ste – to je celá odpoveď!
Leniví, nezvedaví, prekŕmení, strašne vystrašení a zároveň strašne plachí.
A robiť  s vami môžeme čokoľvek…

Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |