Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - Dobrá sila – online kniha - Prvá kapitola Putin a Stalin - (pokračovanie) - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik - Dobrá sila – online kniha - Prvá kapitola Putin a Stalin - (pokračovanie)

2021-12-02  (08:58)

 - Sergej Chelemendik - Dobrá sila – online kniha -  Prvá kapitola Putin a Stalin -  (pokračovanie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Anglický klasik Herbert George Wells o ňom napísal:
„Priznám sa, že k Stalinovi som pristupoval s istým podozrením a predpojatosťou. V mojom vedomí bol vytvorený obraz veľmi ostražitého, do seba sústredeného fanatika, despotu, závistlivého, podozrivého monopolizátora moci. Čakal som, že stretnem nemilosrdného, krutého doktrinára a samoľúbeho Gruzínca-horala, ktorého duch sa nikdy úplne nevymkol z rodných horských dolín...
Všetky nejasné chýry, všetky podozrenia prestali pre mňa navždy existovať vtedy, keď som sa s ním porozprával niekoľko minút. Nikdy som nestretol človeka úprimnejšieho, poriadnejšieho a čestnejšieho; niet v ňom nič temného a zlovestného, a práve týmito vlastnosťami je nutné vysvetľovať jeho obrovskú moc v Rusku“.

Ale to najhlavnejšie  - Stalin bol silný, veľmi silný, najsilnejší zo všetkých.
Túto silu Josifa Vissarionoviča Stalina usilovne zašliapavajú do špiny nepriatelia Ruska – pravda, bezúspešne.

Sila vždy zostane silou, či po  nej šliapeš, alebo nie.
Stalina nenávidia na Západe pre túto silu. Nenávidia a boja sa.
Božechráň, aby Boh Rusom znova poslal silného vodcu, nového VV, nového Stalina.
Na Západe nevidieť nijakých VV, vodcami sú tu poslušní tárajovia módnej orientácie. Zlá situácia je s vodcami na Západe a bude ešte horšia – zopsulo sa, sprašivelo celé západné stádo – zdravý vodca sa nemá odkiaľ nabrať.
Stalin bol najsilnejší zo všetkých.
Nikdy v Dejinách ruský vodca nevzbudzoval na Západe takú úctu, strach a hrôzu, ako to robil súdruh Stalin.

Ak by súdruh Stalin mal možnosti, zničil by Západ, bola v ňom sila na takýto seriózny čin. Západ to vedel a veľmi sa bál.
Stalin prežil v krvavej občianskej vojne, ktorá sa po víťazstve nad bielymi zmenila a prešla do fázy „revolúcia požiera revolucionárov“, neskôr ničil nepriateľov vnútri strany, ale aby prežil konkrétne on sám, musel vybudovať veľký Sovietsky zväz a zvíťaziť vo Veľkej vlasteneckej vojne. A takto zachovať Rusko – pre Rusov a pre celý svet. Takúto ťažkú a zložitú cestu prežitia mal tento veľký vodca.
V Stalinovej epoche zomierali milióny ľudí, časť z nich bezprostredne zásluhou jeho rozhodnutí, no napriek tomu väčšina Rusov v súčasnosti ho stavia, tohto krutého, hrubého a zákerného tyrana, na prvé miesto medzi všetkými VV.


Sú rozumní, pretože si uvedomujú: ak by Rusko prehralo vojnu, Rusi by dnes jednoducho neexistovali.
Nechcem robiť paralely medzi životnými cestami Stalina a Putina – nie je to ťažké urobiť, a tých, ktorí si to želajú sa nájde dosť. Tieto paralely však budú mať jednu veľkú chybu – Stalin bol, a Putin je. Svet sa pritom zmenil a mení sa čoraz rýchlejšie. Zmenili sa aj veľké úlohy, ktoré stoja pred VV.

Stalin a Putin však majú veľa spoločného. Putin je tiež silný, pozná ľudí a vie im vládnuť. V tomto sa na Stalina ponáša najviac.
Putin nie je samotár, vychoval zástup silných spolubojovníkov, ktorých Stalin nemal a ani nemohol mať z dôvodu svojráznej povahy „vodcu národov“. A ešte preto, že vodca národov mal k dispozícii súbor nástrojov, ukutých v revolúcii a občianskej vojne. Surový, drsný súbor.
Putin takéto nástroje, chvalabohu, nemá - ani revolúcia, ani občianska vojna na jeho storočie nepripadla.

Putin je rozviedčik, ktorý si vedome zvolil túto cestu, rozviedčik nielen kariérou, ale aj profilom osobnosti, svojím osudom. Je to človek, ktorý sa inštinktívne snažil vedieť viac, než vedia ostatní.

Z takýchto ľudí môžu vyrásť nielen VV -  môžu to byť kňazi a spisovatelia, magnáti a bankári, ale z Putina  sa stal VV, pritom na ruské tradície s neobyčajne zložitým charakterom. Je to železná päsť v semišovej rukavičke.
Psychológ, ktorý vie presviedčať. Podmanivý hlas verbovača, mená spolubesedníkov sype ako z počítača, schopnosť sústredene počúvať, obzvlášť vzácna vlastnosť, lebo po Stalinovi sovietski vodcovia túto schopnosť stratili. A popri tom všetkom je silný.


Putin cíti moc a má ju rád, inak by sa nestal VV. Kedy prekročil svoj rubikon, svoj bod nezvratnosti? On to  vidí lepšie, neskôr o tom podrobne budú rozprávať historici. A možno to raz povie on sám.

Vymenujem iba veľké úlohy Dejín, ktoré Putina čakajú, ak bude ďalej žiť a konať ako VV.
Tu sú tieto úlohy v globálnom meradle.
Zobrať a udržať Moc v Rusku – úloha vyriešená.
Vrátiť Rusku úlohu hlavnej svetovej sily – úloha sa rieši, prognóza je nejasná.
Vyhnúť sa novej svetovej vojne, ak to bude možné – úloha sa rieši, predpoveď je zlá, svet sa rýchlo približuje k bodu nezvratnosti, k novému Mníchovskému sprisahaniu, ktoré spustí svetovú vojnu ako lavínu. Všetko je ale oveľa zložitejšie než v roku 1938, pretože ešte nikto nepoužíval obrovský arzenál prostriedkov hromadného ničenia ľudí, ktorý sa nazhromaždil za takmer sedemdesiat rokov svetového mieru.
Zvíťaziť v novej svetovej vojne je úloha budúcnosti, možno blízkej. Úloha zatiaľ abstraktná, ale reálna.
Pri akomkoľvek vývoji svetovej vojny šance Ruska na prežitie  a víťazstvo sú seriózne. Tak to zariadil Boh a naši predkovia, ktorí vytvorili Ruský Svet taký, aký je v súčasnosti.

O slabosti Ruska bude nepriateľská vojenská propaganda vykrikovať do posledného vzdychu, ale vojna všetkých postaví na svoje miesta – tak to bolo vždy a bude znova. Vymedziť povojnové usporiadanie sveta je úloha nevyhnutná, lebo vojna sa skôr či neskôr skončí.

Zachrániť svet pred novými vojnami. Vždy sa tak hovorí, keď sa vojna končí, no nikto nevie ako to urobiť. Nevie, lebo nikdy to naozaj nechcel. Vojny  boli zatiaľ vždy veľmi  ziskové, výživné podujatia pre ich organizátorov. Prečo by sa mal strácať zisk, ak v ňom je zmysel ľudského života? Nie je motív, nie je ani čin, ani výsledok.

Pravda, nová vojna sa môže ukázať naozaj novou, v zmysle výsledkov, pre jej organizátorov. A tí, ktorí ju prežijú, možno budú mať historicky novú motiváciu – vedomie, že ďalšiu takú vojnu svet neprežije. Toto vedomie nebude na úrovni slov, rétoriky a filozofie, ale na základe reálnych hrozivých výsledkov a holých faktov.

Rusko je najmieromilovnej
šia  sila nášho sveta. Sme dokonca lepší než Čína, ktorej mierumilovnosť siaha do hĺbky tisícročnej čínskej histórie, o ktorej svet iba málo vie.
Možno to bude Rusko, ktoré bude musieť zachraňovať svet po vojne, zachraňovať to, čo z tohto sveta zostane.   Možno sa to všetko odohrá v epoche Putina.

Len tak mimochodom, do svetovej vojny treba najskôr dožiť a bolo by dobré na jej začiatku byť silnými, dobre vyzbrojenými  - a určite so silným VV na čele.
A aby sme sa toho dožili, aby nezahynul sám VV, nepriateľov treba ničiť.
Také sú zákony Dejín a môžete napľuť do očí  tým, ktorí tvrdia opak. Napľujte v mene Napoleona Bonaparta alebo Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktorí nie celkom chápali tieto zákony.
 Kennedy si napríklad teoreticky mohol pozrieť film, na ktorom vyrástla moja generácia – Lenin v roku 1918, kde zazneli nesmrteľné slová: „Kto že to tak
škrti! Za jabĺčko ho, za jabĺčko. Tak, tak.“ No nepozrel si ho a nepriateľov škrtil pomaly, nesprávne, a potom jeho vdova s hrôzou striasala zo seba úlomky lebky posledného hrdinu Ameriky.
Chce sa veriť, že Putin zákonom Dejín rozumie lepšie.

Existujú v súčasnosti vnútri Ruska noví nepriatelia národa, ktorých sa dá ničiť? A ako ich ničiť, ak takí predsa len sú?
Veselá otázka – odpoveď na ňu má veľkú historickú, vedeckú, dokonca aj umeleckú hodnotu.

S nepriateľmi Ruska to vyzerá akosi tiesnivo, napäto, aj sú, aj nie sú. Vyzerá, že sú, ale dobre sa poschovávali.

Putin bude musieť amputovať časť „elity“, odstrániť celú armádu   „bojarov“, ktorí neuveriteľne zbezočiveli a   nakradli toho až-až  -  musí to urobiť súrne. Pretože čas beží.
Ale ako rozoznať nepriateľa v dave dvoranov, kľačiacich na kolenách a plaziacich sa k nohám panovníka, bozkávajúcich prach pri jeho nohách?
Otázka je večná ako náš svet, tak už  neraz v dejinách bolo a ešte veľa ráz bude.
Veľký Cézar mohol včas zničiť Bruta, ale nedokázal to. Cena otázky pre Putina a Rusko je ešte brutálnejšia. Nie je to len osud VV, ale aj osud Ruska a možno aj sveta. Dovolím si niekoľko poznámok na túto vážnu tému.

Netrúfam si porovnávať možnosti Stalina zápasiť s opozíciou, povedzme v roku 1927 a Putina v súčasnosti, ale zdá sa mi, že Putinove možnosti minimálne nie sú o nič menšie. Iba Trockij chýba a s tým súvisia hlavné problémy.
Zatiaľ sa nikto nevyrovná Trockému a čakany sa ledabolo váľajú na pultoch obchodov (na Stalinov príkaz Trockého zabili horolezeckým čakanom, pozn. prekl.) No  možno sa mu nakoniec predsa len niekto vyrovná?

Pri súčasnej, stále liberálnej agende  - sotva. A akýže je to  potom „zjazd víťazov“ bez Trockého? Koho porazili?

Slovné spojenie povestka dňa  – kalk z anglického agenda – píšem s ťažkým srdcom, ale presnejšie slovo zatiaľ nemáme. Slovo ideológia je ešte horšie a dnes už úplne pošpinené a nezrozumiteľné.

Nevyrovnajú sa Trockému všetci tí hipsteri, ofisní škrečkovia, úslužní prefíkaní oligarchovia a trpasličí, riadení revolucionári, a teda ani čakan si nezaslúžia.
Čakan, ako sa čitateľ iste dovtipuje, je  iba metafora. Vražda oponentov dnes zastarala – prišli časy nežné, ľudí dnes vo veľkom zabíjajú otráveným jedlom, škodlivými liekmi a zhubnou televíziou, robí sa to  však jemne, pomaly a plánovite. Tak, aby zabíjanie bolo pre obete nezrozumiteľné a občas dokonca príjemné.

Na nepriateľov národa súčasní „odporcovia režimu“ nemajú už len preto, že zatiaľ predstavujú rovnakú oficiálnu, liberálnu agendu, ktorá bola Rusku vnútená za Jeľcina a zatiaľ ničím novým nezamenená. Nepriatelia žiadajú iba svoj kus z koláča na základe toho, že akoby majú chlpatú labu vo washingtonskom oblastnom výbore.
 Kus nedávajú, preto ten krik: rozkradli! Samozrejme, že rozkradli, všetci vždy a všade kradnú,  ak môžu, a epocha bola veľmi priaznivá, otázkou je, koľko kradnú a s akými výsledkami.

Pred Putinom stojí úloha, ktorá svojou krkolomnosťou nijako nezaostáva za problémami Stalina v čase jeho zvostupu: ako sa dá pri liberálnej agende neliberálne amputovať časť vyslúžilého postkomunistického trhovo-privatizačného bojarstva?

Rozlúštiť tento rébus sa dá iba jedným spôsobom – zaviesť novú agendu, teda zrušiť liberálnu, a takto preformátovať „elitu“, urobiť ozajstný restart – keď už sa raz Američanom toto slovo tak páči.

Je to zložité a nebezpečné. Západ začne zavýjať do celého sveta, zľakne sa, bude sa trhať. Má však Putin a Rusko iné varianty? A čo by sa stalo so svetom, ak by sa poldruha miliardy Číňanov a miliarda Indov za jednu noc tiež pripojila k liberálnej agende, navyše v jej odvážnej ruskej interpretácii?

Otázku gulagov, Kolymy a Magadanu chcem hneď teraz vyniesť za rámec tejto knihy – dožili sme sa takých dobrých a humánnych čias, keď nie je nutné nepriateľov likvidovať fyzicky, postačí zobrať im peniaze a lano si už nájdu sami. Ale ako to urobiť, ak peniaze neležia u nás? Odrezať amputovaných nepriateľov od peňazí. Oni sú zvlášť – v Rusku, peniaze sú zvlášť – v Amerike, Európe, v daňových rajoch. Zdá sa, že to skúšajú, hoci akosi mdlo.


 Odrezať sa dá, aj držať a nepúšťať sa dá, ale peniaze sú tam. A my sme tu a už veľa rokov do bezvedomia riešime čudnú otázku: ako pritiahnuť k nám, do Ruska, peniaze cudzích investorov, pokým my sami div nie polovicu svojich ropných a plynových peňazí vyvážame z krajiny. A pritom hovoríme, že je to výhodné. Určite je to výhodné, ale pre koho? Aj pre nás?

Oni si tam kreslia zelené nuly do počítačov a posielajú nám tieto nuly mailom. My tu za tieto nuly klčujeme rodné útroby zeme,  a potom spolu s pokladmi týchto útrob im tieto nuly posielame naspäť do ich počítačov.  A hovoríme, že je to správne. Pretože máme takú agendu – ich sloboda je nám drahá, a vlastný život nie veľmi. Ale veď slovo loch je v súčasnom ruskom jazyku veľmi urážlivé slovo.
Môže Putin nahradiť agendu  za rozumnejšiu? Môže, aj to postupne robí, krok, za krokom. Ruský politický a mediálny mainstream posledné dva roky svedomite,  po kúštiku ukrajuje z liberálnej agendy, ale robí to až príliš postupne.


Čas do  začiatku vojny sa stále kráti, preto význam tejto postupnosti sa stáva nepochopiteľnejší a núti zapochybovať  o vážnosti zámerov.
Rozšírený je obraz éry Gorbačova a Jeľcina ako nového tatárskeho jarma: muselo veru naše nebožiatko knieža chodiť do Hordy klaňať sa. Neskôr chodilo aj nové knieža Putin, ale prestalo. Hoci Horda je stále silná a Putinovi krídla pristriháva. Obraz dosť adekvátny.

Naozaj nikto nevie, čo si môže Putin dovoliť vo vzťahu so svetovým zlom, čo môže a čo nie. Putin v hre s Hordou, ktorej som pred rokom vymyslel priliehavejší, modernejší názov ZOPA – ZaOceánski PArtneri.

Putin však bude musieť zmeniť agendu a ZOPA tu pre Rusko nepredstavuje žiadne nariadenie. ZOPU budú onedlho všetci chcieť bombardovať a ničiť – presnejšie, všetci už chcú, ale ešte nemôžu.
Táto kniha bude príspevkom ruského spisovateľa, umelca slova a filozofa Dobrej sily do novej agendy pre Rusko, a teda aj pre celý svet.

Lebo Rusko, to je Dobrá sila, to je nádej na prežitie – škoda, že v samotnom Rusku sa nad tým takmer nikto nezamýšľa. Žijú podľa princípu: do pekla aj s celým svetom, dosť sa  nabojovali naši dedovia a pradedovia, nám stačí zľahka si naškrabať prachy a zmiznúť za kopce. Hlúpa   filozofia. Smerďakov bol rozumnejší a vzdelanejší.
Neexistuje pre Rusov žiadne „Zakopcami“ a  nikdy ani nebude. Nájdu ich a bude tak, ako  vždy bolo  so malodušnými v Dejinách Ruska.Táto kapitola prvý raz vyšla 18. marca 2013


Autorské práva na online knihu Sergeja Chelemendika Dobrá sila  sú vyhradené výlučne jej autorovi. Prvotný zdroj textov knihy je rusko-slovenský portál www.chelemendik.sk a vydavateľstvo Slovanský dom, Sergej Chelemendik agency, s.r.o. Akékoľvek využitie textu tejto knihy inými osobami je možné iba na základe dohody s autorom alebo vydavateľstvom.

   

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |