Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Šéf Slovnaftu predával karfiol - chelemendik.sk

 

Šéf Slovnaftu predával karfiol

2020-07-11  (14:13)

 - Šéf Slovnaftu predával karfiol

Pred revolúciou predával karfiol, teraz šéfuje Slovnaftu

"Nebyť nežnej revolúcie, asi by som teraz niekde pestoval zeleninu ," hovorí Oszkár Világi (46), šéf Slovnaftu, jedného z najväčších podnikov na Slovensku.

November 1989 mu však úplne zmenil život. Z radového notára z Dunajskej Stredy, ktorý si prilepšoval na trhoch predajom zeleniny, najmä karfi olu, sa stal najskôr politik reprezentujúci maďarskú menšinu a teraz jeden z najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku.

Világi žije s rodinou vo vile na juhu Slovenska. V jeho garáži parkujú rýchle drahé autá. O terajších príjmoch hovoriť nechce. Sú mnohonásobné oproti roku 1989.

"Pred revolúciou som sa oženil a narodila sa nám dcéra. Žili sme z môjho notárskeho platu 1 900 Kčs v Dunajskej Strede. Privyrábal som si pestovaním zeleniny. Ani auto sme nemali. Môj dopravný prostriedok bol bicykel, na ktorom som každý deň vozil dcéru do školy ," hovorí Világi.

V Dunajskej Strede bolo podľa neho určité opozičné centrum proti režimu. Preto aj podpísal jednu z posledných petícií proti režimu Niekoľko viet. Piatok 17. novembra 1989 ho zastihol na oslave známeho, sudcu v Leviciach.

"V sobotu sme už vo veľkých diskusiách formulovali prvú výzvu v mene novej strany Maďarská nezávislá iniciatíva," hovorí Világi.

Udalosti potom nabrali pre neho rýchly spád. Za novú stranu sa Világi dostal do československého federálneho parlamentu – na kandidátke VPN, kuktorej sa Maďari pridali.

"Bol to významný okamih, keď sa spojili demokratickí Slováci a Maďari," spomína. V parlamente sa rýchlo schvaľovali zákony. "Rukami nám za dva roky prešlo asi 300 zákonov, ktoré vytvorili základ demokratického štátu," hovorí. Mal vtedy len 29 rokov.

V roku 1992 sa však Világiho Maďarská nezávislá iniciatíva nedostala do parlamentu. "Dal som výpoveď a spolu s kolegyňou a kamarátkou Erikou Csekes sme založili právnickú kanceláriu v Dunajskej Strede," hovorí Világi. Keďže podniky vtedy menili majiteľov, začali ponúkať hĺbkové právne analýzy pri kúpe firiem. "Vtedy to nikto nerobil. Darilo sa nám. Oslovila nás dokonca jedna americká advokátska kancelária," dodáva podnikateľ.

Jeho právnická firma bola pri vstupe U. S. Steelu do Východoslovenských železiarní, France Telecomu do dnešného Orangeu či maďarského MOL–u do Slovnaftu. "Z našej spolupráce vznikla dôvera vedenia MOL–u v moju osobu. Na základe toho som sa v roku 2003 dostal do orgánov v podniku a od roku 2006 spoločnosti šéfujem," dodáva Világi. Podnikateľ bol v médiách spájaný s bývalým šéfom SMK a terajším predsedom strany Most Bélom Bugárom. Celé roky ho považovali za šedú eminenciu a financmajstra Strany maďarskej koalície, sám to však popiera. Tvrdí, že postup v Slovnafte si vydobyl sám.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |