Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny 2. časť - dokončenie - chelemendik.sk

 

Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny 2. časť - dokončenie

2020-01-27  (15:21)

 - Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny  2. časť - dokončenie

10.10.2014


Na základe dosiahnutých vojenských, politických a ekonomických úspechov (či neúspechov) dvoch zápasiacich strán a prebiehajúcich oficiálnych a zákulisných rokovaní, existuje niekoľko scenárov, z ktorých sa každý s určitou mierou pravdepodobnosti môže naplniť.


O aké  scenáre ide.

1. Ukrajina jednotná a unitárna

Toto je scenár čisto teoretický a možný iba s podmienkou vojenského víťazstva Kyjeva, likvidácie  Doneckej a Luhanskej republiky (DNR. LNR), ak by sa krajina udržala pred ekonomickým krachom, politickou čistkou celého juhovýchodu a ak by sa Rusko vzdalo svojich pozícií.

Po povstaní a víťazstve opolčencov „jednotná a nedeliteľná“ Ukrajina vôbec neprichádza do úvahy, dokonca je už neskoro aj na variant akejsi federácie. Iba ťažko si predstaviť Donbas a Halič po tom, ako tam zahynuli tisíce ľudí na obidvoch stranách, že sa zmieria a nebudú chrániť svoje hodnoty.

Rusko prakticky navždy stráca Ukrajinu, ktorá veľmi rýchlo vstupuje do NATO, na ruských hraniciach sa objavujú základne NATO, Rusko stráca postavenie vedúceho svetového hráča.

USA dosahuje svoje najväčšie víťazstvo od rozpadu ZSSR, napomáha na Ukrajine nastoliť „liberálny fašizmus“ a integruje Ukrajinu do euroatlantických štruktúr na základe práva „chudobného príbuzného“.


2. Ukrajina bez národného tela v podobe Haliče 

Tento scenár je možný, ak by celá Ukrajina prešla pod kontrolu Ruska v dôsledku národného povstania proti nastolenému režimu, po ekonomickom páde štátu alebo po drvivej porážky Ukrajinskej armády a obsadenia väčšiny územia krajiny opolčencami.

Prirodzene, Halič pod nijakou zámienkou nebude súhlasiť zostať v takomto štáte. Sama bude žiadať o vystúpenie, alebo jej to navrhne nová elita, ktorá si nebude želať v novom štáte nepriateľské obyvateľstvo, semenisko  extrémizmu a banderovského fašizmu.

Rusko vracia Ukrajinu do svojho kultúrno-civilizačného priestoru, v Kyjeve sa ak moci dostáva proruský režim, začína sa budovanie štátu, ktorý je spojenecký s Ruskom.

USA utrpia porážku a odchádzajú k hraniciam  východoeurópskych štátov.


3. Oddelenie Donbasu

Tento scenár zahŕňa konzerváciu výdobytkov opolčencov v súčasných alebo administratívnych hraniciach dvoch oblastí. Dosiahnuť administratívne hranice republiky môžu vojenskou cestou alebo zákulisnými dohodami medzi Ruskom a USA.

Pre Rusko je tento scenár komplikovaný, lebo pod jeho kontrolu  prechádza iba malá časť ukrajinského územia a zvyšná časť sa stáva prozápadnou  a členom NATO. Nevyrieši ani jedna z geopolitických otázok, neexistuje pozemný koridor na Krym, napospas Kyjevu zostávajú ostatné regióny Novoruska. Tento scenár  Rusku vyhovuje iba ako dočasný s nasledujúcim rastom síl na Donbase a pohybom dovnútra Ukrajiny.

Pre USA je tento scenár celkom  výhodný. Získavajú kontrolu prakticky nad celou Ukrajinou bez Donbasu, izolujú Krym a vstupujú na hranice s Ruskom. Kyjev po sérii vojenských porážok môže tiež súhlasiť s takouto výmenou – radšej stratiť  malú časť a zachovať si kontrolu nad všetkým ostatným.

So súhlasom Ruska to vyhovuje aj vojenskému a politickému vedeniu DNR a LNR. Dosahujú oddelenie od Ukrajiny a ďalšie štátne budovanie sa odkladá na neskôr. 


4. Oddelenie Novoruska od Odesy až po Charkov

V porovnaní so scenárom oddelenia DNR a LNR sa tento scenár zásadne líši iba väčším územím a je možný vtedy, ako Rusko prijme rozhodnutie o útoku opolčenia na Charkov a Odesu alebo ak vezme pod kontrolu toto územie po ekonomickom krachu a chaose na Ukrajine.

Pre Rusko je tento scenár neprijateľný, pretože okrem získania väčšieho územia a koridoru na Krym, zostávajú rovnaké  mínusy v geopolitickej rovine. USA berie pod kontrolu väčšinu Ukrajiny, základne NATO sa môžu objaviť na hraniciach Ruska v Sumskej a Černigovskej oblasti a zóna vplyvu USA sa oddiali iba o 150 – 200 kilometrov od Charkovskej oblasti. Z plusov – východ na Podnestersko  a vybudovanie bezpečnostného oblúku z juhu.

Pre USA a Kyjev sú straty nemysliteľné. Ukrajina stráca prístup k moru a čiernomorské prístavy, prakticky celý surovinový a priemyselný potenciál a stáva sa ekonomicky nesamostatným štátom.

Pre Rusko a USA tento scenár z rôznych dôvodov je neprijateľný. Pre USA sú to príliš veľké straty a pre Rusko získané plusy  neriešia jeho geopolitické úlohy.


5. Oddelenie Ľavobrežia od Odeskej a Nikolajevskej oblasti 

Scenár je možný pri katastrofálnej porážke Kyjeva a USA od opolčencov, úspešnom útoku opolčenia na Kyjev, vyhnaní z Kyjeva vládnej elity a nastolení novej vlády na odtrhnutých územiach. Je to možné pod podmienkou ekonomického páde, pri ochromení riadenia vládnych štruktúr a pri nástupe všeobecného chaosu.

Nie je vylúčené, že v takomto prípade budú USA musieť zo západu priviesť vojská NATO na udržanie si  aspoň časti Pravobrežia a odraziť  útok z východu ruských vojsk s cieľom na Kyjev. Aby nedošlo ku globálnemu konfliktu, budú sa musieť všetci zastaviť a sadnúť si za rokovací stôl.

Tento scenár definitívne ukončí samostatnosť ukrajinského štátu. Pravobrežie čiastočne alebo úplne prechádza pod protektorát USA a EÚ. Ľavobrežie sformuje nový štát v úzkom kontakte s Ruskom alebo Novorusko sa stáva súčasťou  ruského štátu a vlastne „Ukrajina“ v svojich historických hraniciach s metropolou v Kyjeve zostáva samostatná pod tvrdou kontrolou Ruska.

Na základe analýzy uvedených scenárov, sa dá urobiť záver, že: 


V záujmoch USA a Kyjeva je:

- udržať Ukrajinu „jedinú a nedeliteľnú“,  čo už prakticky nie je možné po vojenských víťazstvách Donbasu;

- prijateľný scenár – stratiť Donbas;

- neprijateľný scenár – oddelenie Novoruska alebo Ľavobrežia.


V záujmoch Ruska je:

- zachovať Ukrajinu jednotnú bez Haliče;

- prijateľný scenár – rozdelenie Ukrajiny na Ľavobrežie a Pravobrežie;

- neprijateľný scenár – oddelenie Donbasu alebo Novoruska.

Zápasiace strany na upevnenie svojho víťazstva sa budú snažiť realizovať scenár, pri ktorom sa v Kyjeve nastolí kontrolovaná Ruskom alebo USA moc, ktorú uzná medzinárodné spoločenstvo.

Spojené štáty zabezpečiac príchod svojich politických bábok k moci v Kyjeve, je vo výhodnejšej pozícii. Rusko, aby jeho víťazstvo bolo uznané ako fakt, musí riešiť problém nastolenia lojálneho voči nemu  režimu v Kyjeve.

Ruské vedenie ako definitívne víťazstvo neuspokoja scenáre oddelenia neuznaných enkláv Donbasu alebo Novoruska typu „podnesterského“ a zachovanie kyjevského režimu riadeného USA, pretože to so sebou nesie veľa problémov z hľadiska budúcnosti týchto enkláv aj pre Rusko. Preto Rusko na realizáciu svojich geopolitických záujmov uprednostňuje scenáre, ktoré sa končia vyhnaním z vlastného Olympu kyjevských elít alebo zmocnením sa moci elít nového typu.

V súvislosti s tým Rusko pri výbere kompromisného scenára najviac uprednostňuje  rozdelenie krajiny na Pravobrežie a Ľavobrežie a nastolenie proruskej moci v Kyjeve.  V dejinách už takéto delenie raz bolo, keď podľa Andrusovského prímeria v roku 1667 Rusko a Poľsko si navzájom rozdelili územia súčasnej Ukrajiny a Kyjev dočasne dva roky zostal pod Ruskom. Kyjev však Poľsku nevrátili a časom sa aj Pravobrežie spolu s Poľskom ocitlo v ruskom štáte. Takáto história sa môže zopakovať a Kyjev bude čakať osud výmennej bábky v rukách globálnych hráčov.

Všetky uvedené scenáre smerujú buď k víťazstvu jednej strany a zachovaniu jednoty Ukrajiny alebo nemožnosti zvíťaziť s následným rozpadom štátu. V danej fáze vidieť, že ani Rusko, ani USA nedokážu definitívne zvíťaziť a v závislosti od momentálnej politickej a vojenskej situácie obidve strany  budú musieť hľadať kompromisy a varianty, ktoré by vyhovovali obidvom stranám.


Zdroj: Km.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |