Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Samovražda ako jediné východisko - Na celom svete každoročne dobrovoľne ukončí život 4 milióny osôb - chelemendik.sk

 

Samovražda ako jediné východisko - Na celom svete každoročne dobrovoľne ukončí život 4 milióny osôb

2020-02-15  (21:36)

 - Samovražda ako jediné východisko - Na celom svete každoročne dobrovoľne ukončí život 4 milióny osôb

 

 
 
   

Na celom svete každoročne dobrovoľne ukončí život 4 milióny osôb. Najčastejšie si účty so životom vyrovnávajú v Litovsku, 31,5 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. V Rusku je to 22 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. Odborníci spájajú rastúci počet samovrážd s ideálmi spotrebiteľskej spoločnosti.

Vo Francúzsku už druhý bývalý vedúci spoločnosti France Télecom bol poslaný na lavicu obžalovaných z obvinením zo znevažovania a dohnaniu pracovníka do samovraždy. V Grécku hneď niekoľko penzistov spáchalo samovraždu, keď neboli v stave vyrovnať sa s následkami ekonomickej krízy. V tom je jeden z hlavných paradoxov 21. storočia. S nárastom celkového blahobytu a umiernenosti života čoraz viac ľudí vidí jediné východisko z objavujúcich sa problémov v tom, že zúčtuje so životom.

Každoročne na celom svete dobrovoľne ukončí život 4 milióny osôb. Prvé miesto v tomto strašnom ratingu patrí Litovsku. V tejto tichej európskej krajine každý rok dobrovoľne ukončí život 31,5 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. Nasleduje Kazachstan, kde je 30 samovrážd na 100 tisíc obyvateľov. V Japonsku, jednej z najbohatších a najrozvinutejších krajín na svete je krajne vysoký počet samovrážd, 24 na 100 tisíc obyvateľov. V Rusku sú podobné údaje. 22 samovrážd na 100 tisíc obyvateľov. Táto štatistika však neráta s tými, ktorý odišli z tohto sveta za pomoci eutanázie alebo inými slovami asistovanej samovraždy.

Do ruských médií sa stále častejšie dostávajú námety o „epidémii samovrážd“ a uvádza sa mrazivá štatistika. „Za rok ukončí život samovraždou 1500 detí a ďalších 4000 sa o to pokúsi. „To nie je epidémia samovrážd, to je štátna tragédia“, cituje splnomocnenca prezidenta RF pre detské práva Pavla Astachova informačný portál MIGNews.com. Predsa však vedúci Centra krízovej psychológie Michail Chasminskijprincipiálne nesúhlasí s takýmto pohľadom a vo všetkom viní práve senzácie chtivých novinárov:

-Publikácia takýchto príbehov je jedným z prejavov zákona sociálneho utvrdenia, keď slabý, váhajúci ľudia nachádzajú podporu v činoch iných. Žiadna epidémia samovrážd neplnoletých v Rusku neexistovala a ani teraz neexistuje. Je to lož a špina! Pre médiá sú vraždy, samovraždy a násilie horúcou témou. Vyvolávajú v ľuďoch, ktorí niesú zaťažení duchovnými a intelektuálnymi možnosťami záujem.

Napriek tomu možnosť a perspektíva dobrovoľného odchodu zo života oddávna zaujímala ľudí bez ohľadu na intelektuálnu úroveň, úroveň príjmov, národnostnú alebo vekovú patričnosť. Vo februári sa dve ruské školáčky vzali za ruky a zoskočili zo strechy poschodového domu. V júni sa penzistka vyhodila do vzduchu spolu s obytným domom na 13. Parkovej ulici v Moskve. V minulosti účty so životom zrátal líder punkovej skupiny Nirvána Kurt Cobain a veľký mysliteľ Sokrates. Devätnásťročná študentka lekárskej vysokej školy Mária S. sa dvakrát pokúsila o samovraždu v neplnoletosti a myslí si, že takým želaniam podliehajú všetci ľudia, ktorí majú sklon k reflexii:

Žijeme v nepokojných časoch, keď je všetko dovolené. Deti začínajú veľmi skoro piť, fajčiť, užívať narkotiká. To všetko nemôže nevplývať na nervovú sústavu. Skoré zaľúbenia, neúspechy vo vzťahoch, problémy v rodine. Toto všetko samozrejme vplýva na dieťa. Ale hlavnou príčinou samovrážd z môjho pohľadu je neudeľovanie pozornosti, nepochopenie a samota. Práve toto rodí želanie vyrovnať si účty so životom. Dáva pocit nepotrebnosti. Najčastejšie sú k samovraždám náchylní zraniteľní ľudia, ktorí nielen zosmutnejú alebo sa radujú ale každú situáciu prenesú skrz seba. Sú to ľudia s filozofickými sklonmi, ktorí sa snažia analyzovať všetko vo svojom živote.

Mária sa pokúšala o samovraždu kvôli problémom v rodine a pocitu vlastnej nepotrebnosti. V 12 rokoch jej otec povedal, že ju nenávidí a Mária sa rozhodla vyskočiť z okna. O dva roky neskôr, po ďalšej rodinnej dráme dievča vypilo uspávací prostriedok ale veľmi malú dávku aby to malo letálny následok a opäť ju zachránili. Dievča vraví, že po tom, čo prežila si zámerne vybrala lekársku univerzitu. Teraz sa chce stať neuropatológom alebo psychiatrom práve preto, lebo jej skúsenosť môže pomôcť človeku v podobnej situácii ako bola sama. Viac nutkaní na ukončenie života nemala. Michail Chasminskij vraví, že práve duchovná hygiena je najlepšou profylaktickou liečbou na želanie ukončiť svoj život:

-Ľudia, ktorí akýmsi spôsobom vedú duchovný život chápu, čo je samovražda. Chápu, čo je zmysel života, vedia prekonávať ťažkosti atď. Neurobia podobnú vec. Naopak ľudia, ktorí chcú len spotrebovávať sú neustále frustrovaní, pretože nemôžu dosiahnuť vysokú úroveň, ktorú im neustále prekladajú: raz je to auto, potom chata, potom to musí byť milenec alebo milenka alebo ešte niečo iné. Takúto úroveň v podstate nemôže dosiahnuť ani jeden človek a to veľmi často vedie k agresii voči samému sebe.

Mária s takýmto názorom súhlasí ale dodáva, že náboženstvo nieje všeliek na samovraždy, ale spôsob pochopiť, že „tento život sa nedáva len tak. Že si potrebný pre tento svet“. Nieje vylúčené, že práve vďaka tejto pozícii sa so samovraždami nestretávame v afrických krajinách a v krajinách Oceánie. Prakticky všetky miestne národy žijú v očakávaní budúceho šťastia, ktoré im má doslova padnúť na hlavu. Napríklad sú to nasledovníci kultu cargo v Papue Novej Guinei. A aj hlavu majú plnú riešením problémov. Lenže nie existencionalistických ale tých každodenných.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |