Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
S Valkom sa prišla lúčiť verejnosť, Radičová sa mu aj ospravedlnila - chelemendik.sk

 

S Valkom sa prišla lúčiť verejnosť, Radičová sa mu aj ospravedlnila

2020-06-01  (01:48)

 - S Valkom sa prišla lúčiť verejnosť, Radičová sa mu aj ospravedlnila

16.11.2010

V bratislavskom Primaciálnom paláci sa verejnosť lúči so zavraždeným právnikom Ernestom Valkom. Advokáta a bývalého predsedu československého Ústavného súdu zastrelil neznámy páchateľ minulý týždeň v pondelok.

Valkova násilná smrť zaskočila politikov i právnikov a stala sa zrejme najviac rozoberanou témou v slovenských médiách. Polícia o zločine zverejňuje len strohé informácie a o motívoch odmieta špekulovať.

 

Rozlúčka sa začala o deviatej hodine ráno v honosných priestoroch Zrkadlovej siene, kde sa konajú významné spoločenské podujatia. Na pietnej udalosti sa zúčastňujú politici a ďalšie osobnosti verejného života. Chýbať nebude ani premiérka Iveta Radičová. Rodina a blízki sa s Valkom podľa médií rozlúčia na Martinskom cintoríne v bratislavskej časti Ružinov. Telo pochovajú do pripravenej hrobky.

 

Pre Radičovú bol rovný chlap

Premiérka Iveta Radičová sa v mene vlády Valkovi ospravedlnila za to, že nezabránila bezpráviu a útoku na jeho česť v roku 2006. "Pre mňa si bol a vždy budeš rovný chlap," povedala predsedníčka kabinetu.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podotkla, že Valko vždy zápasil o právny štát s tým, aby nad písaným právom stála morálka. Podľa nej bol Valko posledných 20 rokov súčasťou zápasu o morálku v práve.

Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský pripomenul, že Valko videl nielen zákon, ale aj človeka. "Bol to výnimočný človek, žil výnimočný život, zanechal za sebou silný odkaz, bojoval za právo, bol chlap, neváhal a nebál sa. Bol zdravo posadnutý, neustále na sebe pracoval, bol síce úspešný, ale nikdy to nemal ľahké. Bol advokátom verejného záujmu," uviedol minister financií Ivan Mikloš.

Podľa bývalého rektora UK v Bratislave Juraja Sterna Valko zohral začiatkom 90. rokov kľúčovú úlohu pri kreovaní štátu a ako predseda ÚS ČSFR stál pri prijatí kľúčových rozhodnutí novej judikatúry. Novinárka Ľuba Lesná podotkla, že Valko svojich priateľov nesmierne rozmaznával.

Právnik Jozef Vozár považoval Valka za svoj profesijný a ľudský vzor. Ladislav Snopko prečítal list českého exprezidenta Václava Havla, ktorý verí, že zákerný a zbabelý čin Valkovej vraždy bude potrestaný. Havel zároveň zdôraznil, že treba vytrvať v boji za inštitúty právneho a demokratického štátu.

Pamiatke známeho právnika prišli vzdať hold mnohí súčasní politici, exprezident Michal Kováč, herci Juraj Kukura, Martin Sarvaš, spisovateľ Ľubomír Feldek s manželkou Oľgou, zakladateľ VPN Fedor Gál, hudobníci Marián Varga a Janko Kuric i bývalý veľvyslanec Martin Bútora a Grigorij Mesežnikov.

Biskup: Nevraždite, Boh vás vidí

Banskobystrický biskup Rudolf Baláž odkázal vrahom a zlodejom, aby nekorumpovali a nevraždili, pretože Boh ich vidí. "Nekorumpujte slovenských občanov a nevraždite! Boh vás vidí! Spravodlivosť existuje. Boh je jej ručiteľom a angažovaný laik morálnym nositeľom – svedkom," vyhlásil Baláž.

Baláž odsúdil činy, ktoré zabíjajú mravné cítenie človeka i celého slovenského národa. "V posledných dňoch sme svedkami vraždy advokáta, ktorý ako intelektuálny bojovník za spravodlivosť bol brutálne zlikvidovaný. Aj preto, že naša spoločnosť vykazuje brutalitu v medziľudských vzťahoch i hospodárskej oblasti, chcem odsúdiť tie činy, ktoré zabíjajú mravné cítenie človeka i celého nášho slovenského národa. Nevedie ma k tomu nejaká naivná predstava, že na drámu našich dní hneď mám čarovnú formulu nápravy. Nie, nejde mi ako biskupovi o to, aby som našiel nejaký nový program na riešenie. Chcem len zodpovedne poukázať na to, že program tu už máme: je tu už dvetisíc rokov a obsahuje ho evanjelium a živá tradícia. Tento program má ťažisko v prijatí Krista," uviedol Baláž v stanovisku.

Napriek vražde, ktorá bije v týchto dňoch do očí, chce biskup Baláž povzbudiť predovšetkým veriacich laikov, aby sa naďalej angažovali v sociálnej oblasti. "Nech to robia v dôvere v možnosť budovať lepší svet napriek vedomiu, že nemôže existovať raj na zemi," uviedol.

Baláž pripomína učenie cirkvi, že máme od Boha ponúknutú reálnu možnosť prekonať zlo a dosiahnuť dobro. Napriek hriechu, ktorý bolestne, priam až do špiku kostí, poznačuje ľudské dejiny, napriek pôsobeniu tajomstva neprávosti, cirkev stále učí: "Pán vykúpil človeka a kúpil ho za drahú cenu".

 

Zdroj: ČTK, SITA, pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2010-11-16  (19:24)
58%  
mínus plus
  Za socíku takéto propagandistické kecy, pritiahnuté za vlasy všetci prehliadli a robili si srandu. Kde sme to dnes vzor a archaniel a podobné prehnanosti ? Suita židovskej obce v SR to myslí vážne alebo si z nás až tak robí prču?


Mg   |   2010-11-17  (11:48)
58%  
mínus plus
  Radičovej preslov považujem za nedôstojný a nehodný štátnika v postavení premiéra Slovenskej republiky. Médiá sa aj túto príležitosť pokúšajú využiť na poľudštenie a skrášľenie image-u Ivety Radičovej, ona však aj naďalej zostáva politickou figúrkou bez akejkoľvek autonómnosti rozhodovania, súdnosti a reálneho vpylvu na politické dianie.


nika   |   2010-11-17  (19:42)
50%  
mínus plus
  Čo tým chcela Radička povedať? Tá ženská sa nejako rada ospravedlňuje. Ale nech sa ospravedlňuje za seba. Ja keď sa chcem niekomu ospravedlniť robím to osobne, nepotrebujem zastupovanie, a už vôbec nie takým sladkým hlasom bez života a monológom, ktorý nestojí ani za fajku dymu...Hanbím sa za ľudí, ktorí nás reprezentujú.


filip911   |   2010-11-18  (16:49)
55%  
mínus plus
  strelec-Vidia ,aký sme blbý národ a tak si môžu dovoliť takéto divadelné kusy.Smejú sa nám do očí.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |