Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
„S Nemcami stratíme našu slobodu. S Rusmi stratíme svoju dušu“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera - chelemendik.sk

 

„S Nemcami stratíme našu slobodu. S Rusmi stratíme svoju dušu“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera

2022-01-20  (00:41)

 - „S Nemcami stratíme našu slobodu. S Rusmi stratíme svoju dušu“ - Seriál pravda o 2. svetovej vojne - úrývky zo životopisu Adolfa Hitlera

10.10.2010

Rokovania, ktoré za sovietsku stranu viedol Maršal Vorošilov už onedlho uviazli v zdalo by sa neriešiteľnom komplexe problémov. Poľsko sa zúrivo bránilo, aby poskytlo Červenej armáde prechod cez svoje územie.  Kým sovietski delegáti sa zase úporne snažili získať odpoveď, ako sa, napriek námietkam Varšavy, vôbec dostať do styku s nepriateľom. Západní predstavitelia sa ich snažili upokojiť, hľadajúc nejaký obchvatný manéver.

Poľsko priamo vyhlásilo, že nepripustí, aby Sovietsky zväz vstúpil na územie, ktoré mu zobralo celkom nedávno v roku 1921. Čím znepokojujúcejšie boli správy o výsledkoch nemecko-sovietskych vzájomných vzťahov, tým nervóznejšie Západ tlačil na Varšavu, žiadajúc od nej ústupčivosť. Bonnet a Halifax priamo žiadali poľského ministra zahraničných vecí, aby zmenil svoj postoj. Celý systém spojenectva padne, ak Poľsko aj naďalej bude tvrdohlavo odmietať ustúpiť. Beck však ďalej zachovával svoju povýšenú neprístupnosť.

Ako vyhlásil 19. augusta, Poľsko nemôže pripustiť „ani len diskusiu o tom, aby nejakú časť nášho územia využívali cudzie vojská. Pre nás je to otázka princípu. Nemáme dohodu so Sovietskym zväzom a ani ju nechceme mať“. Aj ďalší pokus sa na druhý deň skončil fiaskom. Aj tesne tvárou v tvár vlastnej záhube Poľsko tvrdohlavo neustúpilo od svojich zásad.

Francúzskemu veľvyslancovi, ktorý sa vášnivo snažiť zvrátiť udalosti, maršal Edward Rydz-Śmigły chladne namietol: „S Nemcami stratíme našu slobodu. S Rusmi stratíme svoju dušu“. Aj dramatická správa o nadchádzajúcej ceste Ribbentropa do Moskvy neurobila na Poľsko nijaký dojem. Svetový poriadok sa rútil, krajina stála na pokraji katastrofy a jej politici si mysleli, že návšteva iba ukáže v akom zúfalom postavení sa Hitler nachádza.

Francúzsko znepokojené rozvojom udalostí sa nakoniec rozhodlo nečakať na súhlas Varšavy a začať konať na vlastnú päsť. Večer 22. augusta generál Dumenk upovedomil maršala Vorošilova, že dostal od svojej vlády poverenie na uzavretie konvencie, ktorá poskytuje Červenej armáde právo prejsť cez Poľsko a Rumunsko. Na nástojčivú otázku druhej strany, či môže  predložiť dôkaz súhlasu Poľska Rumunska, Dumenk reagoval vyhýbavo a zopakoval vyhlásenie, že prišiel kvôli uzavretiu dohody. Potom nervózne narážal na nadchádzajúcu návštevu Ribbentropa a dodal: „Ale veď čas beží.“ Maršal mu ironicky odpovedal: „Naozaj, čas naozaj beží.“ Účastníci stretnutia sa rozišli bez toho, aby dosiahli nejaký výsledok.

Ani na druhý deň neprišiel súhlas Poliakov, hoci francúzsky minister zahraničných vecí podnikol zúfalý pokus presvedčiť Becka. Približne na poludnie prišiel do Moskvy Ribbentrop a hneď zamieril do Kremľa.

Akoby účastníci stretnutia chceli svetu ukázať divadlo jednoduchej totalitnej diplomacie, už počas prvého kola rokovaní, ktoré trvalo iba tri hodiny, sa dohodli na pakte o neútoční a rozdelení sfér záujmov. Na Ribbentropovu otázku v súvislosti  s neplánovanou sovietskou požiadavkou Hitler lapidárne telegrafoval: „Áno, súhlasím“. Iba teraz Poľsko dozrelo do toho momentu, aby súhlasilo s francúzskou požiadavkou vo filigránsky sformulovanom vyhlásení:  generál Dumenk môže vyhlásiť, že „nadobudol istotu v tom, že v prípade spoločnej akcie proti nemeckej agresii nie je vylúčená spolupráca medzi Poľskom a ZSSR na technických podmienkach, ktoré budú vymedzené neskôr“. Západné veľmoci s uspokojením konštatovali ústupok Poľska. Ale ak Hitler svojím stručným „áno, súhlasím“ ponúkol Sovietskemu zväzu polovicu východnej Európy, vrátane Fínska a Besarábie, „západné veľmoci urýchľovali sľub Poľska ponúknuť Rusom vytúžené oblasti za určitých okolností a v obmedzenom režime na obmedzený čas iba ako bázu pre operácie pod poľskou kontrolou. Súperenie s osudom sa skončilo.

Už  v noci 23. augusta Ribbentrop a Molotov podpísali Dohodu o neútočení a Tajný doplňujúci protokol, ktorý bol zverejnený až po skončení vojny, keď ho podhodili nemeckej obhajobe na Norimberskom procese. Obe strany sa v ňom zaviazali podeliť si východnú Európu v prípade „úzmeno-politického prebudovania“ podľa línie záujmov, ktorá, počínajúc   severnými hranicami Litvy prechádzala riekami Narev, Visla a San. Celkom otvorenou pre obe strany zostávala otázka „či je v záujmoch obidvoch strán zachovanie poľského štátu a aké budú hranice tohto štátu“. Tieto suché formulácie odhalili v podstate imperiálny charakter dohody a jasne svedčili o jeho vzájomnej súvislosti s plánovanou vojnou.

Všetky diely seriálu nájdete TU:


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |