Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
SMK je po štyroch rokoch na hranici parlamentného prežitia - chelemendik.sk

 

SMK je po štyroch rokoch na hranici parlamentného prežitia

2020-02-24  (19:28)

 - SMK je po štyroch rokoch na hranici parlamentného prežitia
6.6. 2010


Bratislava - Hoci aj počas končiaceho funkčného obdobia sa rozpadlo hneď niekoľko politických zoskupení, žiadnu z nich to neoslabilo tak ako SMK. Parlamentná budúcnosť tejto politickej strany je totiž podľa prieskumov verejnej mienky značne neistá.

Ešte koncom februára 2007 pritom preferenčnému ani personálnemu oslabeniu strany nič nenasvedčovalo. Ani blížiaci sa snem strany nesľuboval žiadne prekvapenia.

Na post predsedu SMK totiž existoval len jediný kandidát: dlhoročný líder Béla Bugár. To sa však zmenilo približne o mesiac, keď sa o predsednícku stoličku rozhodol zabojovať aj vtedajší podpredseda strany Pál Csáky.

"Chcel som otestovať, aká je silná vôľa v SMK podporiť zmeny v strane, prípadne aj na najvyššom poste. ...Včera som predsedníctvu oznámil, že prijímam túto kandidatúru," uviedol Csáky koncom marca 2007.

A zrejme niekde tu sa začal písať koniec SMK, tak ako ju verejnosť vnímala od roku 1998, keď sa tri maďarské politické strany spojili do jednej.

Víťazstvo na začiatku porážky?

Bolo to práve 31. marca 2007, keď na prekvapenie širokej verejnosti Csáky porazil Bugára a zasadol na najvyššiu stranícku stoličku. O vzťahu bývalého lídra SMK k novému vedeniu napovedal aj fakt, že Bugár odmietol funkciu čestného predsedu.

Reakcie politológov boli jasné: Program a činnosť SMK sa môže radikalizovať. "Strana sa nezmení na radikálnu ako je Slovenská národná strana (SNS); s témami autonómie sa však bude pracovať," povedal politológ Grigorij Mesežnikov 1. apríla 2007 pre ČTK.

Tvrdšie slová si však nové vedenie SMK nemuselo vypočuť len od viacerých politológov, ale aj od samotného Bugára. "Ja si myslím, že lož zvíťazila," povedal stručne, ale jasne niekdajší predseda strany.

Navyše Csákyho tím to mal nahnuté aj medzi opozičnými partnermi. Vtedajší podpredseda KDH Vladimír Palko navrhol SMK dočasne vylúčiť s opozičnej spolupráce. Nepáčilo sa mu totiž narábanie s tzv. protislovenskou kartou.

"Voči SMK treba vyslať signál, že akákoľvek opozičná spolupráca môže prebiehať v pevnom rámci politiky porozumenia medzi Slovákmi a Maďarmi na Slovensku. Ak SMK tento signál pochopí, ďalšie stretávanie opozičných strán by bolo možné," uviedol Palko v tlačovom vyhlásení 3. apríla 2007.

Hoci kresťanskí demokrati Palka nepodporili, Csáky si ich dôveru úplne nezískal ani vtedy, ani dnes.

Prvým bol Gyurovszki

Už o niekoľko dní navyše z parlamentu, a teda aj z poslaneckého klubu, odišiel niekdajší minister výstavby Lászlo Gyurovszki. Dôvodom bolo práve nové vedenie SMK. To však Csáky zrejem ešte netušil, že tento úder bude len ľahkou rozcvičkou k tomu, čo príde o niekoľko mesiacov neskôr.

Vnútrostranícke rozpory v SMK ako aj postoj ďalších opozičných strán k Csákymu, sa síce mierne upokojili potom, ako sa opozičníci zhodli na spoločnej podpore prezidentskej kandidátke Ivete Radičovej, ale tento optimizmus netrval dlho.

Kým totiž koncom marca 2008 dalo SMK Ivete Radičovej jednomyseľnú podporu, už 10. apríla sa Csákyho partaj postarala o ďalší rozruch. V rozpore s názorom opozičných strán sa totiž rozhodla spojiť s vládnou koalíciou pri schvaľovaní Lisabonskej zmluvy. Opozičné strany dovtedy podmieňovali podporu pre "Lisabon" zmenami v kontroverznom tlačovom zákone.

Reakcie na rozhodnutie SMK boli z radov opozičných kolegov opäť rýchle a značne tvrdé. "Naozaj netreba veľkú fantáziu, aby som si vedel spojiť ekonomické pozadie Smeru-SD s ekonomickým pozadím okolo pána Bugára," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v diskusnej relácii TA3 13. apríla 2008.

Vojnová sekera vykopaná

Hoci vtedy sa šéf SMK svojho straníckeho kolegu zastal, už o necelý týždeň bola vojnová sekera medzi súčasným a bývalým predsedom SMK opäť vykopaná. Rozbuškou sa stala informácia, podľa ktorej mal Csáky na utajenom stretnutí s premiérom Ficom požiadať o dotáciu pre vydavateľstvo, ktoré vydalo aj jeho knihu.

"Vyzývam Csákyho, aby bol natoľko zodpovedný a urobil štátnické gesto aspoň raz a vytvoril priestor, aby sa strana mohla opäť zjednotiť. Je problém vnútri strany, Csáky urobil chybu a klame," povedal Bugár pre Aktuálne.sk 23. apríla 2008.

"Považujem to za zlomyseľnú manipuláciu. Žiaľ, aj v rámci SMK sú nezodpovední ľudia. Ľutujem, že medzi nich patrí aj Béla Bugár," reagoval na slová svojho predchodcu Csáky.

Prvou lastovičkou, ktorá oznamovala zásadný rozkol medzi krídlom Pála Csákyho a Bélu Bugára, bol stranícky "vyhadzov" pre niekdajšieho ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Ten totiž naďalej požadoval Csákyho koniec na predsedníckej stoličke. Simon síce nakoniec v SMK ostal, ako sa však ukázalo neskôr, len dočasne.

Navyše sa SMK naďalej nedarilo ani v opozičnej spolupráci, kde Csáky a spol. dostali od mája 2008 červenú kartu. Opozičný trojlístok sa tak dočasne zúžil na dvojblok SDKÚ-DS a KDH. Táto situácia trvala približne pol roka a mohla aj viac. Vlnu rozhorčenia totiž vyvolala účasť SMK na zasadaní Fóra poslancov Karpatskej kotliny, ktoré v októbri 2008 dokonca mimoriadne riešil aj parlament.

Rýchly politický život

Zmrákať sa navyše opätovne začalo aj na vnútrostraníckej pôde. Hoci Béla Bugár odmietal vypočuť volania svojich spojencov a zviesť nový súboj o post straníckej jednotky, servítku si pred ústa rozhodne nedával. "Myslím si, že konkrétne pán predseda sa podieľa na poklese preferencií," povedal Bugár v rozhovore pre Aktuálne.sk v novembri 2008.

Zima síce upokojila rozhádaných straníkov, ale jar priniesla nezvratný koniec SMK vo vtedajšej sile a podobe. Štrnásteho apríla 2009 totiž stranu definitívne opustil jeden z popredných predstaviteľov - Zsolt Simon. Toho navyše nasledovali aj viacerí regionálni zástupcovia SMK.

"Vyslovil som názor a naďalej na ňom trvám, že pod vedením Pála Csákyho sa v strane klamstvo stalo pracovnou metódou," neskrýval presvedčenie Simon.

O tom, aký je politický život rýchly, presvedčil verejnosť svojimi výrokmi líder SMK v druhej polovičke apríla minulého roka. Ešte 20. apríla sa totiž podľa Csákyho v strane nič nedialo a všetko bolo v poriadku. O dva dni neskôr však bolo všetko inak.

"Som presvedčený, že súčasná SMK už nie je ako moja bývalá SMK. Väčšina vedenia strany potrebuje sebareflexiu," vyhlásil Bugár pri odchode z poslaneckého klubu.

Na rozdiel od Simona však niekdajší šéf strany neodchádzal sám. Pridali sa k nemu aj poslanci László Nagy a Gábor Gál.

Z Mostu do volieb

A hoci obe rozhádané tábory rokovali o možnom riešení rozdielnych názorov, o niekoľko týždňov prišiel definitívny verdikt. Bugárovci, posilnení o ďalšieho poslanca Tibora Bastrnáka, sa definitívne zbalili a založili nové politické zoskupenie Most-Híd.

"Dnes sa definitívne uzatvára dvojmesačné obdobie našich snáh o kompromis a dohodu so Stranou maďarskej koalície," vyhlásil Bugár 8. júna 2009.

Fakt, že Bugárov Most má šancu na vstup do parlamentu, signalizoval už prieskum agentúry Focus z augusta minulého roka, ktorý jej prisúdil 5,2-percentnú podporu. SMK naopak klesla na 6,3 percenta.

Pri štatistickej odchýlke to však signalizovalo, že parlamentné brány sa môžu nadobro zatvoriť pre obe politické zoskupenia. A to napriek Csákyho optimistickým vyhláseniam, že účasť kamaráta predsedu Fideszu Viktora Orbána v slovenskej vláde, by pomohla slovensko-maďarským vzťahom.

Občianstvo či vládne kreslo?

Ani preferenčné či personálne oslabenie strany však nezastavilo Pála Csákyho, aby 17. októbra 2009 bezproblémovou obhájil predsednícku stoličku SMK. Ani staronový predseda však svoje zvyky nezmenil.

A teda kým väčšina predsedov opozičných politických strán prijala pozvánku na koncoročne spoločné rokovanie od lídra SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, Csáky sa neukázal. A zatiaľ čo sa podľa Dzurindu stal Most-Híd z piatej kolóny Smeru-SD, jeho politickou rodinou, SMK ostávala na vedľajšej koľaji.

Pozícia a tým aj koaličný potenciál Csákyho strany sa otriasli len prednedávnom opäť. Príčinou bolo schválenie zákona o dvojakom občianstve novou maďarskou vládou Viktora Orbána.

Slová predsedu SMK, že víta tento krok Budapešti a viacerí poslanci jeho strany o dvojaké občianstvo aj požiadajú, vyvolalo lavínu odmietavých postojov ako vládnych, tak aj opozičných politikov. Nezodpovedanou otázkou zostáva, či dá Csáky prednosť dvojakému občianstvu alebo možnej porcii vládneho koláča.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Polis by však SMK prešla do parlamentu len tesne s podporou 5,1 percenta. O dve desatiny percenta viac by získal Most-Híd.

Zdroj: aktualne.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |