Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ruský vektor pre Nemecko. Spojenectvo s Moskvou umožní Berlínu zbaviť sa závislostí od Ameriky - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Ruský vektor pre Nemecko. Spojenectvo s Moskvou umožní Berlínu zbaviť sa závislostí od Ameriky - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-05-26  (20:43)

 - Ruský vektor pre Nemecko. Spojenectvo s Moskvou umožní Berlínu zbaviť sa závislostí od Ameriky - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

8.8.2015

Nemecko disponuje dostatočnými zdrojmi nato, aby mohlo uskutočňovať nezávislú politiku avšak Angela Merkelová pokračuje v plazení sa pred USA aj po medzinárodnom škandále s «odpočúvaním». O tom píše britský novinár Neil Clark. Podľa jeho mienky takéto správanie nemeckej kancelárky vážne podlomilo úsilie všetkých Európanov v posledných desaťročiach, ktorí sa usilovali vytvoriť zo svojho kontinentu «také jedinečné miesto pre život».


Neil Clark kritizuje rozhodnutie Merkelovej uchádzať sa v roku 2017 už po štvrtý krát  o zvolenie do funkcie kancelárky. Podľa  jeho mienky všetci európski politici , ktorí sa dlho držali pri moci zanechali po sebe veľké vyvrcholenie.  Merkelová sa môže pochváliť iba tým, že dôsledne podporovala zahraničnú politiku USA a nútila ostatné štáty Starého sveta vzdávať sa sociálnych garancií a prechádzať k takzvanej politike «tvrdej ekonomiky». Podľa názoru novinára protinemecké nálady v Európe od roku 1940 dosiahli svoj vrchol. Nezlepšili sa životné podmienky ani v samotnom Nemecku. Dnes v krajine žije 12,5 miliónov ľudí, ktorí žijú pod hranicou chudoby  ( jen to najvyšší ukazovateľ od zjednotenia krajiny v roku 1990). «Ako všetci  poslušní psíčkovia  strýčka Sama podporila sankcie voči Rusku, hoci tieto zjavne spôsobili škodu nemeckej ekonomike», — konštatoval Neil Clark.


Podľa Clarkovho názoru situáciu môže zmeniť odchod Merkelovej zo svojej funkcie a nastúpenie k moci v Nemecku sociálnej demokracie. Zároveň priznáva, že dnes je strana slabá a nemôže veľmi rátať s úspechom. 

Bez odpovede ostáva posledná otázka : je Nemecko v terajšom stave sa principiálne zbaviť od americkej závislostí?

NSR by sa mohla stať silným hráčom v medzinárodnej politike ak by vošla do tesného spojenectva s Ruskom. Nie náhodou vo februári tohto roku vo svojom vystúpení v Chicagu George Friedman, šéf americkej analytickej spoločností Stradfor, ktorú mnohí nazývajú «súkromným CIA» povedal, že «prvoradým cieľom Washingtonu po stáročia je zabrániť zblíženiu Ruska a Nemecka a nepripustiť koalíciu medzi týmito krajinami». О spojenectve medzi našimi krajinami teraz píšu mnohí experti v NSR. Je však možný taký scenár?


Vedúci Centra nemeckého výskumu Inštitútu Európy RAN Vladislav Belov predpoklade, že na ceste spolupráce Ruska a NSR existuje veľa problémov, ktoré sú však riešiteľné :


— Za -prvé, je treba chápať, že vzťah Európanov k USA v povojnovom období ako k partnerovi, ktorý vystupuje ako garant mieru a bezpečností kontinentu je nasávaný ako materinské mlieko. Preto vzťah k  Merkelovej politike ako k plneniu príkazov «washingtonského oblastného výboru»  je nesprávne. Spojené štáty sú najväčším partnerom EÚ  a spojencom cez NATO. Spojené štáty sú vmontované do systému európskej bezpečností.  Napriek tomu, že je jasné, že USA sú konkurentom európskych štátov pretože Washington sa pokúša na trhoch tovarov, služieb, kapitálu vyhrať. Okolo ekonomiky prebiehajú zložité dohovory medzi Európanmi a Američanmi.


Pokiaľ sa jedná o sankcie ich odôvodnenie je u USA aj v Starom svete rôzne. Pre Ameriku sú sankcie nástrojom geopolitiky. Im je ľahostajný Krym, Ukrajina,  ide im  predovšetkým o využitie možností  oslabiť Rusko a rozšíriť NATO. Všetko to sú jasné geopolitické úlohy.

Avšak pre Nemecko je hlavnou príčinou sankcií-   porušenie medzinárodného práva Ruskom, tak ako to vnímajú v Berlíne. To znamená, že čo sa týka formy sú rovnaké, ale pokiaľ sa jedná o cieľ sú úplne odlišné. Z tohto dôvodu je v podstate možný konflikt medzi Európou a Spojenými štátmi,  keď sa rozdiel v cieľoch sankcií stane očividným. Pre USA sú sankcie faktorom dokonca aj vnútornej politiky, volieb v roku 2016. NSR je viac znepokojená osudom Kryma a Ukrajiny.

«.Свободная Пресса, ďalej iba SP»: — Je možná tesnejšia spolupráca medzi Ruskom a Nemeckom?

— Plne možná. O tom nie raz hovorila Merkelová aj minister zahraničných veci NSR Steinmeier. Naviac je zjavné oteplenie vo vzťahoch. Nemci hľadajú body spolupráce vo všetkých oblastiach. Jedine čo chýba je politický dialóg na vyššej úrovni. Vo všetkých ostatných smeroch za posledný rok a pol  spolupráca neodbočila. Prebieha vedecko- technická spolupráca, vymieňanie mladých. Ekonomická sféra kvôli sankciám  samozrejme trpí, avšak to sa nedeje po línií Moskvy a Berlína ale po línií Moskvy a Bruselu.

Keď novinári píšu o hlbokej kríze vzťahov, pletú si vzťahy medzi Putinom a Merkelovou so vzťahmi medzi Ruskom a Nemeckom ako celku. Osobné vzťahy medzi Putinom a Merkelovou sú skutočne v kríze, ale vzťahy medzi krajinami sa rozvíjajú. Rozvíjajú sa tiež ekonomické dvojstranné vzťahy. Posledná prieskum  Rusko- Nemeckej zahranično-obchodnej komory preukázal, že nemecký biznis pretrávil sankcie a postupne obnovuje predchádzajúcu spoluprácu s ruskými partnermi. 

V Nemecku sa domnievajú, že problémy Kryma a Ukrajiny a s nimi spojenými sankciami ostanú, ale s Ruskom je potrebné hľadať  spoločnú reč.  


«SP»: — Existujú v Nemecké politické sily, ktoré sú za tesnejšiu spoluprácu a nadviazanie politického dialógu?

— Treba chápať, že pokiaľ sa jedná o Krym a Ukrajinu nemeckí politici zdieľajú úplne jednotný názor.  Hádam iba ľavičiar Gregor Gizi  vystupuje proti zrušeniu sankcií. Avšak nikto iný túto myšlienku nepodporuje. Ani Helmut Kohl, ani Gerhard Schroder. Nenájdeme ani jedného významného politika, ktorý by podporil odovzdanie Kryma Rusku. To, že sa skupina nemeckých poslancov vybrala navštíviť polostrov je  podmienené skôr so snahou dozvedieť sa viac o skutočnom stave veci ako s podporou politiky Moskvy.  

V tom istom čase všetké politické sily nespokojné so súčasnou ruskou vládou  vystupujú za zblíženie s Ruskom a hľadanie možností spolupráce.

Viceprezident Akadémie geopolitických problémov Konštantín Sokolov sa domnieva, že tesnejšia spojenie medzi RF a NSR bude možný iba v prípade v prípade vážneho zhoršenia medzinárodnej situácie: 

— Od čias skončenia druhej svetovej vojny porazené Nemecko až doposiaľ nebolo nezávislé. Podľa môjho názoru  naozaj suverénnym štátom  sa môže stať iba v spojení s Ruskom, pretrhnúc vzťahy  s anglosaským  svetom.

Hovorí, že podľa tajnej častí dohody uzavretej v roku 1945 medzi Nemeckom a USA bol prijatý poriadok, podľa ktorého každý uchádzač o miesto nemeckého kancelára musí byť odsúhlasený Spojenými štátmi.

Je nepochybné, že to je pozostatok obrovského vplyvu USA na Nemecko. Podobne ako je to s Japonskom a mnohými inými krajinami, ktoré sme zvykli nazývať nezávislými. Jediná možnosť pre Nemecko k získaniu naozajstnej slobody  je otočiť sa smerom k Rusku avšak nie slovami ale strategicky. 


«SP»: — V čom môže spočívať tento obrat?

— Rozumie sa pod tým celý komplex opatrení. ktorý zahŕňa tri sféry : a to materiálnu, duchovnú a bezpečnosť.

V materiálnej sfére Nemecko vlastní popredné technológie. Naša krajina zasa vlastní zdroje. Obrat NSR k Rusku dovolí  sa zapojiť do spoločnej produkčnej činností čo by tvorilo materiálnu základňu zväzu.

Čo sa týka duchovnej oblastí, Nemecko by sa muselo vzdať konfrontácie s Ruskom. Nemci musia pochopiť, že majú s naším národom spoločné hodnoty, ktoré majú svoj pôvod v dávnych dobách. Podstata spočíva v tom, že ani Rusko ani Nemecko nikdy nekontrolovali svetové obchodné cesty, nekontrolovali svetovú deľbu tovarov -  to znamená, že naše krajiny  sú tvorivé mocností, ktoré sa živili iba vlastnou prácou. Ak o tom máme hovoriť otvorene, uskutočnením  vyhlásených princípov v praxi  potom spolupráca v ekonomickej oblastí sa javí byť veľmi úspešná. 

Čo sa týka bezpečností je všetko zrozumiteľné. V súčasnej dobe hrá  NSR úlohu vykonávateľa proti ruských akcií v informačno- psychologickej vojne Spojených štátov a Veľkej Británie. Nemecku je potrebné sa obrátiť na druhú stranu, prijať naše hodnoty a v tomto zmysle sa stať protizápadnou  krajinou.

«SP»: — Nemecko napriek tomu, že sa líši od Anglie je podľa svojho vedomia západnou krajinou. Môžu Nemci i čisto psychologický prehodnotiť svoje hodnoty?

— Zatiaľ taký zvrat je samozrejme čisto hypotetická možnosť. Také prehodnotenie hodnôt sa môže uskutočniť iba v situácii krajnej núdze a tvrdých skúseností. Dnes je Európa zaťahovaná do vojny na svojom území. Je to práca anglosaského sveta. Ak sa začne vojna, potom sa perspektíva spojenectva medzi Nemeckom a Ruskom objaví. Nemienim predpovedať kto bude v NSR nositeľom tejto myšlienky- strana alebo nejaké hnutie. V súčasností zatiaľ krajné skúseností nie sú, taká perspektíva vyzerá byť málo pravdepodobná, ale situácia sa môže čo nevidieť zmeniť. 

«SP»: — V dvadsiatom storočí, v čase svetových kríz Rusko a Nemecko bojovali a našimi spojencami v dvoch svetových vojnách boli Anglosasi.

— To nie je iba historickým faktom ale prejavom vážnej geopolitickej teórie v praxi. V roku 1904 britský geopolitik Heldorf Mackinder napísal, že ak by sa Rusko spojilo s Nemeckom ostatný svet by sa stal konkurenčne neschopným. Preto Anglosasi dávali prostriedky obom stranám. Je zaujímavé, že v rovnakom čase pomáhali pri industrializácii v Sovietskom zväze a pri obnove  nemeckého priemyslu v roku 1930. Je zrejme, že chceli naše strany vypásť aby potom mohli z toho dostávať dividendy. To isté sa deje aj dnes , keď Nemecko rozoštvávajú proti Rusku.

«SP»: — Čo drží Nemecko v orbite Spojených štátov.?

— Predovšetkým svetový finančný systém. Značná časť zlatých rezerv Nemecka je v Amerike. Svetové banky, ktoré kontrolujú všetké zúčtovania majú svoje sídla  za hranicami NSR. To je veľmi silná sila, ktorá sa prejavuje nielen v ekonomike, ale aj v politike. To je moc, ktorá si môže kúpiť akéhokoľvek činovníka, alebo postaviť na jeho miesto svojho vlastného človeka. Nemecko je nútené podrobiť sa tejto moci. Zdôrazňujem, že zbaviť sa závislostí môžu Nemci môžu len v prípade veľkých otrasov.«SP»: — Čo môže Rusko v okamihu krízy navrhnúť Nemecku?

-- Dnes svet dospel k okamihu zásadných zmien ľudských vzťahov na celej planéte. Rusko v tomto ohľade môže byť zaujímavé pre Nemecko a to najmä na duchovnej úrovni. Môžeme ponúknuť spoločne vybudovať civilizáciu kolektivizmu namiesto terajšej západnej civilizácie, ktorá je založená na súkromnom vlastníctve,  na prvenstve súkromných záujmov.

Už je úplne očividné, že sa kapitál nemôže vyrovnať s úlohou riadenia spoločností. Európu sužuje  nezamestnanosť a rôzne ďalšie sociálne problémy. Dostali sme sa k bodu, keď sa žiada  pochopiť situáciu v historickom meradle. Myslím si, že to Nemecko dokáže urobiť. Hoci keď rozprávame o Nemecku chápeme, že Nemcov neostalo až tak veľa, krajinu zaplavili migranti. To je skúsenosť pre nemecký národ. Zatiaľ sa  Nemecko stále drží, jej zmysel pre poriadok, výrobná disciplína zatiaľ existuje. Podľa môjho názoru Nemecko dokáže uchrániť svoje hodnoty  a vyhliadka na spojenectvo s Ruskom sa môže stať realitou. 

Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/129016/

Za preklad tohto článku pekne ďakujeme našej dobrovoľnej pomocníčke Márii Shipke


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |